Blog

THY Hisse Senedi (THYAO) Fiyatı ve Grafiği

August 4, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: THY Hisse Fiyatı ve Grafiği

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı ya da kısaca THY (THYAO), İstanbul Havalimanı merkezli ulusal hava yolu şirketidir. Firmanın Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı’nda yolcu trafiğini ve uçuş operasyonlarını denetlendiği bir hava yolu bağlantı merkezi bulunur. Şirketin uçuş ağı; Avrupa, Orta ve Uzak Doğu’dan Güney Afrika’ya kadar uzanır. Firmanın güncel verilere göre 139 dış ve 42 iç hat olmak üzere toplam 181 noktaya sefer düzenlediği açıklanmıştır. 

Havacılık derecelendirme kuruluşu Skytrax, Türk Hava Yolları’nı en iyi ekonomi sınıfı yemek hizmeti veren ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen hava yolu firması olarak seçmiştir. Türk Hava Yolları, 2010 yılı verilerine göre Güney Avrupa’nın en büyük şirketi olarak kabul edilmiştir. Sektördeki başarısı ile öne çıkan firma, futbol devleri ile sponsorluk anlaşmaları gerçekleştirir. Bu sözleşmeler ile Barcelona, Manchester United ve Shakhtar Donetsk gibi kulüplerin resmî hava yolu taşıyıcısı olmuştur. 

Son derece geniş bir uçuş ağıyla kıtaları birbirine bağlayan ve süratli bir yolculuk deneyimi sunan Türk Hava Yolları, 2020 verilerine göre yaklaşık 38 bin personelin çalıştığı bir şirkettir. Adaylar da dâhil olmak üzere firmada çalışan pilot sayısı 6 bine yakındır.

THY Kuruluşu

Türk Hava Yolları, 20 Mayıs 1933 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. 1938 yılında Ulaştırma Bakanlığı’na bağlanmıştır. 21 Mayıs 1955 tarihinde DHY Umum Müdürlüğü’nün kapatılmasıyla birlikte hükümete “Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı” adı ile bir ortaklık kurma izni verilmiştir. Yaklaşık 1 yıl sonra şirketin Bakanlar Kurulu’nca tasdik edilmesi ve Ticaret Sicili’ne kayıt olmasının ardından 60 milyon TL’lik sermaye ile anonim ortaklığı kurulmuştur.  

THY Halka Arz

THY hisseleri, 20 Aralık 1990 tarihinde halka açılmıştır. THY Borsa İstanbul’da THYAO kodu ile işlem görmektedir. Ayrıca Türkiye’nin en değerli şirketlerinin yer aldığı BIST 30 listesinde yer almaktadır. 2006 yılında, İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş aracılığı ile Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılan başvuru uyarınca Türk Hava Yolları’nın yeniden halka arz edildiği bildirilmiştir. THY borsa hisseleri, oldukça kazançlı bir yatırım aracıdır. 

Firmanın hisse senedi alım satım işlemleri bankalar ya da aracı şirketler üzerinden gerçekleştirilebilir. Tüm bankalarda THY hisse senedi satışı mevcuttur. THY borsa değeri ve işlem hacmi açısından oldukça yüksek şirketlerden biri olduğu için kârlı bir yatırım seçeneğidir. THY hisse analizlerini inceleyerek risk ve getiri tercihlerinize uygun bir şekilde alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yatırımcıların görüş ve deneyimlerini inceleyebileceğiniz THY hisse yorumları da bu noktada sizin için faydalı olabilir. 

THY Hisse Analizi

Tablo 2: THY Hisse Analizi

Ayrıca bakınız: THY Hisse Yorum!

THY’nin Satın Aldığı Şirketler

Türk Hava Yolları, havacılık sektöründe faaliyet gösteren Bosna Hersek Hava Yolları ve Air Albania gibi uluslararası firmalar dâhil olmak üzere pek çok şirketi bünyesine katmıştır. Şirket bünyesindeki firmalar; havacılık, sanayi, yakıt ve gayrimenkul gibi farklı alanlarda hizmet vermektedir. Gerek yerli gerekse uluslararası pek çok şirketi satın alarak büyüyen ve gelişen bu şirketin %49’u Türkiye Varlık Fonu’nda bulunmaktadır.

THY Şirket Bilgileri

CEO: Bilal Ekşi

Çalışan Sayısı: 37,670 

Merkezi: İstanbul

Kuruluş Tarihi: 20 Mayıs 1933

Sektör: Havacılık 

Benzer İçerikler