Blog

Şişecam Hisse Senedi (SISE) Fiyatı ve Grafiği

August 9, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: Şişecam Hisse Fiyatı ve Grafiği

Şişecam (SISE), 85 yıldan fazla geçmişi olan köklü bir sanayi kuruluşudur. Şirket, cam kullanılan tüm alanlarda küresel bir güç konumuna gelmiştir. Dünyada düzcam, cam ambalaj ve cam eşyalar alanlarının hepsinde aynı anda faaliyet gösteren tek küresel kuruluştur. Krom kimyasalları ve soda üretimi konusunda da dünyada ilk 3’te yer alır. 

Şişecam; maden, enerji, geri dönüşüm gibi konularda da öncü bir rol oynamaktadır. Şirket; buzlu cam, düzcam, kurşun geçirmez cam, otomotiv camları, elyaf, ev eşyaları gibi ürünlerin dışında soda ve krom gibi kimyasal materyaller de üretir. Kurumsal sosyal sorumluluk projelerine de önem vererek özellikle geri dönüşüm noktasında attığı adımlarla adından sıkça söz ettirir.

Şişecam, 22 bin çalışanıyla her geçen gün büyümeye devam etmektedir. 80’e varan şirket sayısıyla hem ülke içinde hem de yurt dışında faaliyet gösterir. Ürünlerinin kaliteli olması ve markanın itibar yönetimine verilen değer, şirketin 14 ülkede fabrika kurmasını mümkün kılmıştır. Firma, 150’den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. 

Şişecam Kuruluşu

Şirket, Mustafa Kemal Atatürk’ün telgrafı aracılığıyla 1935 yılında Türkiye İş Bankası tarafından İstanbul’un Paşabahçe semtinde kurulmuştur. Şişecam’ın kuruluşu, Türkiye’nin cam ihtiyacını karşılamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. İlk cam üretim tesisi olan Paşabahçe Fabrikası’nın temeli, İsmet İnönü ve Celal Bayar’ın katılımıyla atılmıştır. Şirketin genel merkezi Tuzla’da konumlanır.

Şişecam Araştırma Merkezi, TS EN 45001’e uygun olarak Laboratuvar Akreditasyon Belgesi almıştır. Böylece şirket, geleceğe yönelik yeni ürünler tasarlamaya da başlamıştır. Firma, bu merkezde yaptığı üretim sırasında bireye ve çevreye duyarlı şekilde hareket eder. 2020 yılının ekim ayında şirketin iştirakleri olan Anadolu Cam, Denizli Cam, Trakya Cam, Soda Sanayi ve Paşabahçe tek çatı altında birleştirilmiştir.

Şişecam Halka Arz

Şişecam’ın hisseleri 1986 yılında halka arz edilmiştir. Şişecam’ın halka arz oranı %42,98 olarak belirlenmiştir. %50,93 ile en yüksek oran, üst kuruluş olan İş Bankası’na aittir. Efes Holding %6,04’lük, Anadolu Hayat Emeklilik ise %0,5’lik oran ile sıralamada yer alır. 

Şişecam Hisse Analizi

Tablo 2: Şişecam Hisse Analizi

Şişecam Hisse Senedi Fiyatı

Şirketin hisse senedi fiyatı 2018’de 5,23 ila 7,07 arasında dalgalanmıştır. Öte yandan Şişecam’ın hisse senedi fiyatı, yükselen bir ivmeye sahiptir. 2022’nin temmuz ayında 20,34 olarak ifade edilen değer, aynı ayın sonunda 21,14’e ulaşmıştır. Yurt dışında da üretim yapıyor olması sayesinde şirket, global markalarla rekabet etme olanağına sahiptir.

Şişecam Hisse Senedi Grafiği

Şişecam’ın borsa grafikleri; günlük, aylık ve yıllık zaman dilimleri baz alınarak yayımlanır. Dünya çapındaki üretim kalitesi ve beklentileri karşılayan ürün özellikleriyle öne çıkan firma, 5 yıllık süreçte hisse değerini beş katına çıkarmıştır. 2017’nin temmuz ayında şirketin hisseleri 4,07 TL’den işlem görürken bu değer, 2022’nin temmuzunda 21,18 TL’ye yükselmiştir. Şirketin hisse senedi grafiği genellikle yukarı yönlü bir harekete sahiptir. 

Şişecam Hisse Senedi Analizi

Cam ham maddesini kapsayan neredeyse tüm iş kollarında faaliyet gösteren Şişecam’ın hisse senedi analizlerinin yapılması için birtakım verilere ihtiyaç duyulur. Örneğin, fabrika zincirinin piyasa değeri 2022’de 64,82 milyar TL olarak işlem görmektedir. Şirket 2021 yılına oranla %181,98’lik bir büyüme gösterdi.

Şişecam Şirket Bilgileri

  • CEO: Görkem Elverici
  • Çalışan Sayısı: 21.475 (2020)
  • Merkezi: Tuzla, İstanbul
  • Kuruluş Tarihi: 1935
  • Sektör: Cam Sanayisi 

Şişecam Hisse Senedi (SISE) Fiyatı ve Grafiği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler