Blog

SASA Hisse Senedi (SASA) Fiyatı ve Grafiği

August 3, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: SASA Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği

SASA Polyester (SASA); polyester, elyaf, filament iplik, polyester bazlı polimer, özel polimer ve ara ürünlerde dünyanın önde gelen üreticilerinden biri olarak bilinir. Sektördeki liderliğin verdiği sorumlulukla güçlü teknik mirasını ve inovasyon kültürünü yüksek üretim kapasitesi ile harmanlar. Üretim, tasarım ve dağıtım süreçlerini başarıyla sürdürür. 

SASA; ilk ve en büyük polyester polimer üreticisi olarak Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde liderdir. Firmanın vizyonu sürdürülebilir büyümeyi sağlamaktır. Misyonu ise polyester, polimer ve petrokimya ürünleri alanında küresel bir üretici olmaktır. 

SASA; çalışanları, tedarikçileri, müşterileri, pay sahipleri ve toplum için değer yaratmayı da amaç edinir. Bu değeri kurumsal ve toplumsal ilkeler doğrultusunda paydaşları ile adil bir şekilde paylaşmak için çalışır. Aynı zamanda yenilikçi ruhunu koruyarak kendini sürekli geliştirir. 

SASA çalışan sayısı 4.300’den fazladır. Bünyesinde Nobel, ICI, Dupont gibi teknolojileri bulunduran şirket; entegre üretim tesisleri, ham madde depolama alanları ve irtibat büroları ile farklı şehirlerde hizmet verir. Şirket, Erdemoğlu Holding bünyesine geçtikten sonra personel sayısında ciddi bir artışa gitmiştir. Öncesinde yaklaşık 1000 olan çalışan sayısı, bu değişiklikten sonra 4000’leri aşmıştır. 

SASA Kuruluşu

SASA Holding, 1966 yılında kurulan bir firmadır. Kurulduğu ilk günden itibaren sektörde lider konumda olabilmek amacıyla farklı yatırımlar gerçekleştirerek büyümeyi amaçlamıştır. Bu anlamda ilk adımlarını 2000 yılında Dupont ile ortaklık kurmak için atar. 2015 yılında Erdemoğlu Holding tarafından satın alınır. 

Şirket, 2.181.000 m2 alanda kurulan entegre tesisleriyle Adana’da üretim yapar. İskenderun’da ise şirketin kendine ait 55.625 m2’lik bir ham madde depolama tesisi vardır. Marka; Nobel, ICI ve Dupont teknolojileri ile çalışır. Yüksek kapasiteli öncü üretim tesisleri ve 2002 yılında kurulan Araştırma Geliştirme Merkezi sayesinde güçlü bir teknik altyapı ile hizmet verir. Ayrıca Ankara ve İstanbul SASA irtibat büroları da bulunur.

SASA Halka Arz

SASA, borsada işlem gören bir şirkettir. SASA halka arz tarihi ise 30 Nisan 2015’tir. Bu tarihte Sabancı Holding’e ait hisseler Erdemoğlu Holding tarafından alınmıştır. Ortaklık yapısı %51 Erdemoğlu Holding ve %49 halka arz edilmiş hâle gelmiştir. SASA hisse yorumu yapabilmek amacıyla alış/satış, hacim ve gün aralığı gibi verilerin anlık olarak takip edilmesi gerekir. Bu sayede SASA hisse senedi alım satımı hakkında doğru kararlar verebilmek mümkün olur.

Ek olarak “SASA yorum” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

SASA Hisse Analizi

Tablo 2: SASA Hisse Senedi Analizi

SASA’nın Satın Aldığı Şirketler

SASA, sektördeki öncülüğünü göstermek ve gücünü artırmak amacıyla 2000 yılında dünya kimya devi Dupont ile joint venture tarzı bir ortaklık kurarak DupontSA adıyla anılmaya başlamıştır. Sabancı Holding 2004 yılında Dupont hisselerini satın alınca şirketin ismi ADVANSA olarak değişmiştir. Grubun Türkiye’deki organizasyonunun adı ise 2005 yılında ADVANSA SASA Polyester Sanayi A.Ş. olmuştur. 2011 yılında Sabancı Holding, ADVANSA BV’ye ait tüm SASA hisselerini satın almıştır. Bu tarihten sonra şirketin ismi SASA olarak belirlenmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. 

SASA Şirket Bilgileri

  • CEO: Dr. Mustafa Kemal Öz
  • Çalışan Sayısı: 4300+
  • Merkezi: Seyhan, Adana, Türkiye
  • Kuruluş Tarihi: 1966
  • Sektör: Polyester ve ürünleri

SASA Hisse Senedi (SASA) Fiyatı ve Grafiği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler