Blog

Pegasus Hisse Senedi (PGSUS) Fiyatı ve Grafiği

August 9, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: Pegasus Hisse Fiyatı ve Grafiği

Pegasus (PGSUS); İstanbul merkezli olan ve hızla gelişen bir hava yolu şirketidir. Marka, hayata geçirdiği ve Türkiye’de lideri olduğu “low cost” modeli faaliyetlerle kişilere yüksek memnuniyet sunar. Genç filosu ve uygun fiyatlı seyahat etme imkânı sunması ile bilinen Pegasus Hava Yolları hem kısa hem de orta menzilli hatlar için uygunluğuyla büyük başarılara imza atmıştır. Bu süreçte uçuş teknolojileri konusunda gerçekleştirdiği yatırımlarla da kişilere konforlu bir seyahat imkânı sunmuştur. Çift yönlü veri aktarımı sağlayan Wireless Groundlink End to Network Solutions sistemini filosuna entegre ederek öncü hava yolu şirketlerinin arasında yer almayı başarmıştır.

Şirket; Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika’ya yayılarak 42 ülkede 111 noktaya yaptığı tarifeli seferlerle birlikte çalışan sayısını da artırmıştır. Artan faaliyetlerine paralel olarak büyüme kararı almıştır. Pegasus, 2021 yılı sonu itibariyle 5.837 kişilik geniş bir aile hâline gelmiştir. 

Pegasus Kuruluşu

Pegasus’un kuruluşu,12 Ocak 1990 tarihine dayanır. Net Holding, Silkar Yatırım ve Aer Lingus’un ortak girişimiyle gerçekleştirilmiştir. Güliz Öztürk’ün genel müdürlük görevini üstlendiği şirkette, Ali İsmail Sabancı yönetim kurulu başkanı olarak yer almaktadır. Firmanın merkezi İstanbul’dadır. 

1990 yılının mayıs ayında ilk uçuşunu gerçekleştiren firma, 2005 yılında ESAS Holding tarafından satın alınmış, el değiştirmiştir. Kasım 2005’te düşük maliyetli hava yolu taşımacılığı modeliyle tarifeli iç hat seferlerine adım atmıştır. Bu sayede Türkiye’de faaliyette bulunan 4. tarifeli hava yolu şirketi olarak tarihe geçmiştir.

Pegasus Halka Arz

Firma, 19 Nisan 2013 tarihinde halka açılmıştır. Sahip olduğu payın yüzde 34,5’lik kısmını halka arz etmiştir. Borsa İstanbul’da “PGSUS” olarak işlem görmeye başlayan Pegasus, hisse paylaşımıyla başarılarını katlayarak artmıştır. Pegasus Hava Yolları, tüm girişimleriyle Türkiye Borsası’na kote olan ilk özel hava yolu markası olarak tarihe geçmiştir.

Pegasus Hisse Analizi

Tablo 2: Pegasus Hisse Analizi

Pegasus Hisse Senedi Fiyatı

Pegasus, 2016 yılının ilk üç ayında elde ettiği satış gelirlerini önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19 gibi yüksek bir oranla artırmayı başarmıştır. Bu sayede 691.100.801 TL ciro elde eden Pegasus’un hisse senedi fiyatları da şirketin gelişimi ve vizyonuyla paralel olarak değişmiştir. Son yıllarda ise korona virüsten kaynaklı olarak sınırların kapatılması, firmanın hisse senedi fiyatının düşmesine yol açmıştır. Temmuz 2022 verilerine göre şirket, gözle görülür bir artış ile eski değerine kavuşmuştur. 

Pegasus Hisse Senedi Grafiği

Pegasus halka arz edildiği tarihten bu yana elde ettiği büyük başarılarla tarihe geçmiştir. Şirketin, 2013 yılından bugüne hisse senedi grafiği incelendiğinde çeşitli kırılmalarla artan bir başarıya sahip olduğu dikkat çeker. Grafiğin, özellikle 2021’in mart ayında, dönemsel getiriler doğrultusunda yaşanan farklılıklardan ötürü düşüşe geçtiği aylar olmuştur. Firmanın hisse senedi grafiği, 2022 yazı itibarıyla ciddi bir artışla en yüksek fiyatları görmüştür. Şirket, halka arz edildiği zamandan günümüze kadar yüzde 100’ü aşan net kâr marjıyla büyük başarılara imza atmıştır.

Pegasus Şirket Bilgileri

  • CEO: Mehmet Tevfik Nane
  • Çalışan Sayısı: 5.837 (2021)
  • Merkezi: İstanbul, Türkiye
  • Kuruluş Tarihi: 12 Ocak 1990
  • Sektör: Havacılık

Pegasus Hisse Senedi (PGSUS) Fiyatı ve Grafiği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler