Blog

ODAŞ Hisse Senedi (ODAS) Fiyatı ve Grafiği

August 10, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: ODAŞ Hisse Fiyatı ve Grafiği

ODAŞ (ODAS), enerji ve madencilik sektöründe faaliyet sürdüren bir şirketler topluluğudur. Elektrik üretimi yapan bu firma, enerjinin dağıtılmasında ve satışında da aktif olarak rol alır. Şirket; doğal gaz, hidroelektrik, güneş kaynaklı üretim santrallerine ek olarak yerli kömüre dayalı termik enerji tesislerine de sahiptir. Bunların yanında pek çok ruhsatı da olduğundan değerli metal ve kömür kaynaklarını genişletme çalışmaları da sürdürür. 

ODAŞ, büyümesini ve sürdürülebilir başarı elde etmesinin kaynağını insan olarak görür. Bu sebeple her zaman yatırımın insana yapılması gerektiğini savunur ve politikalarını buna göre belirler. Faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde çalışanlarının başarısını artırmayı hedefleyen bu firmanın 1.243 personeli bulunur. Bahsedilen bu çalışan sayısının %17’si idari kadroda bulunurken kalan %83’ü üretim ve saha pozisyonlarında yer alır.

ODAŞ Kuruluşu

ODAŞ, 28 Eylül 2010 tarihinde kurulan ve beş sene içinde BİST 100 Endeksi’ne girmeyi başaran bir şirkettir. Her zaman hızlı ve esnek bir yaklaşım sunmayı hedefleri arasında sayan bu şirket, çevreye duyarlı bir politikaya sahiptir. Sürdürülebilir ve kârlılık sağlayan bir firma olma vizyonuyla 2010 senesinden beri faaliyetlerine devam eder. Pek çok iştirake sahip bu firmanın 2021 yılında yayınlanan ara dönem faaliyet raporuna göre 600.000.000 TL’lik ödenmiş sermayesi bulunur.

ODAŞ Halka Arz

Elektrik sektörünün önde gelen kuruluşları arasında sayılan ODAŞ, Borsa İstanbul’da 2013 tarihinde işlem görmeye başlamıştır. Bu tarihte halka arzı gerçekleştirilen ODAŞ Enerji’nin %28,6’lık payı, yatırımcılar tarafından ilk günden itibaren yoğun bir ilgiyle karşılanmıştır. Toplam 12 milyon nominal değerli pay için bu dönemde 16.428.151 adet talep gelmiştir. Günümüzde ODAŞ Elektrik hisselerinin %76,49’u halka açıktır. 

ODAŞ Hisse Analizi

Tablo 2: ODAŞ Hisse Analizi

ODAŞ Hisse Fiyatları

Yatırımcılardan yoğun ilgi gören ODAŞ hisse fiyatları, anlık olarak takip edilebilir. Halka arz edildiği günden beri şirket hem yurt içinden hem de yurt dışından pek çok yatırım almıştır. ODAŞ’ın yıllık piyasa değeri 5,17 milyar dolardır. Hisse fiyatları ise 2022 yılı içinde 1,25 TL ile 3,84 TL arasında değişim göstermiştir. ODAŞ hisse yorumlarını inceleyerek yatırım kararı alabilirsiniz.  

ODAŞ Satın Aldığı Şirketler

Kurulduğu zamandan beri ODAŞ, pek çok çalışmayı yürütmek için iştiraklerde bulunmuştur. Suda Maden Anonim ve YS Madencilik Sanayi Ticaret Limitet Şirketi gibi pek çok kuruluşla iştiraki bulunan firma, sürdürülebilir entegre kârlılık modeliyle faaliyet göstermeye devam eder. Ayrıca Anadolu Export Maden Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile Çan-2 Trakya Kömür, bu şirketin iştirakleri arasında yer alır. Aldığı pek çok lisans sayesinde ortaklıklar gerçekleştirebilen bu şirket, dağıtım ve satış imtiyazına da sahiptir.

ODAŞ Şirket Bilgileri

  • CEO: Abdulkadir Bahattin Özal
  • Çalışan Sayısı: 1.243
  • Merkezi: Barbaros Mh. Karanfil Sk. Varyap Meridian Sitesi No:1/D Villa 4 Batı Ataşehir/İstanbul 
  • Kuruluş Tarihi: 28 Eylül 2010
  • Sektör: Elektrik, Doğal Gaz, Madencilik

ODAŞ Hisse Senedi (ODAS) Fiyatı ve Grafiği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler