Blog

Hektaş Hisse Senedi (HEKTS) Fiyatı ve Grafiği

August 4, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: Hektaş Hisse Fiyatı ve Grafiği

Hayvan sağlığı için geliştirilen özel ilaçlar, yemler, bitki koruma ve besleme ürünleri üreten Hektaş (HEKTS), sektörün en büyükleri arasında yer alır. Sektörün önde gelenleriyle ortaklık kurarak piyasanın başarılı şirketlerinden biri olmayı başarır. Şirket, sürdürülebilir tarım uygulamaları için ihtiyaç duyulan çok çeşitli ürünlere sahiptir. 

Şirket, 2022 yılı temmuz verilerine göre 220 çalışana istihdam sağlamaktadır. Hem tecrübeli hem de yeni mezun pek çok kalifiye elemanı bünyesinde barındırıyor. Tarım ve hayvancılık sektöründeki özel ürünleriyle toplamda 6 ilde bölge müdürlüğü bulunan şirket, çalışma alanlarını giderek genişletmektedir. Bu da ilerleyen zamanlarda çalışan sayısının artacağı beklentisi yaratır.  

Hektaş Kuruluşu

Şirket; 1956 yılında doktor, ziraat mühendisi, kimyager ve eczacıların yer aldığı grup tarafından kurulmuştur. Kurucuların sahip oldukları donanım ve bilgiler sayesinde Hektaş, tarım ve hayvancılık için faydalı olacak pek çok zirai ürün üretir. Beşeri ilaç üretimi için ilk olarak Adana merkezli olarak kurulan firma, İstanbul Cevizli sınırları içerisinde 1962 yılında ilk üretimhanesini açmıştır. Yerli ve yabancı müşterilerin taleplerine karşılık vermekte zorlanan üretimhane, 1991 yılında Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmıştır. 

Hektaş Halka Arz

Zaman içerisinde gelişen ve modern üretim teknikleri ile çalışmalarına devam eden şirketin hisseleri her geçen gün değer kazanır. Ortalama 30 bin kişiye istihdam sağlayan ve çok sayıda farklı sektörde faaliyet gösteren OYAK Grup, en büyük Hektaş hisse senedi sahibidir. OYAK Grup, şirketin %53,8’lik hisselerini elinde tutmaktadır. Aynı zamanda şirketin yönetim kurulunun başında bulunur. 

Şirketin hisseleri ilk defa 1981 yılında halka arz edilmiştir. Ardından Hektaş, Borsa İstanbul’a kote olmuştur. 1986 yılından itibaren şirketin hisseleri yükselişe geçmiştir. Güncel ve geçmiş tarihli Hektaş hisse yorumlarını inceleyerek bu şirkete yönelik yatırım kararı verebilirsiniz. 

Hektaş Hisse Analizi

Tablo 2: Hektaş Hisse Analizi

Ayrıca bakınız: Hektaş Hisse Yorum!

Hektaş’ın Satın Aldığı Şirketler

Hektaş tarafından hisseleri satın alarak ortaklık kurulan şirketler, anonim ve iştirak olarak farklı alanlarda hizmet verir. İştirak şirketler, Hektaş’ın haftalık hisse oranı değişimine dâhil edilir. İştirak hizmet veren şirketler şunlardır:

  • Sunset Kimya Tarım Ürünleri ve Aletleri İmalatı A.Ş.
  • Takimsan Tarım Kimya San. ve Tic. A.Ş.
  • Ferbi Tarım Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi
  • Areo Tohumculuk Arge Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş.

Toplamda 860.000.000 TL sermayeye sahip olan Hektaş, hisseleri ile yatırımcıların ilgisini çeken şirketlerden bir tanesidir. Ordu Yardımlaşma Kurumu, 505,843,050,97 TL değerindeki hisseleri ile şirket ortakları arasında en büyük paya sahiptir. Halka açık olan 354,156,949,03 TL değerindeki hisseler ise anonim ortaklığa aittir.

Hektaş Şirket Bilgileri

  • CEO: Musa Levent Ortakçıer
  • Çalışan Sayısı: 220
  • Merkezi: Adana 
  • Kuruluş Tarihi: 11.08.1956
  • Sektör: Tarım ve veteriner ilaçları imalatı, ithalatı ve pazarlaması
Benzer İçerikler