Blog

GÜBRETAŞ Hisse Senedi (GUBRF) Fiyatı ve Grafiği

August 10, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: GÜBRETAŞ Hisse Fiyatı ve Grafiği

Gübre Fabrikaları Türk A.Ş. veya GÜBRETAŞ (GUBRF), tarım sektöründe faaliyet gösteren bir kuruluştur. Kimyevi gübre üretimi yapan şirket, tarımsal faaliyetlerin kalitesini ve verimliliğini arttırmayı amaçlar. GÜBRETAŞ’ın temel misyonu, bilinçli üretimi yaygınlaştırmaktır. Şirket, bu amaç doğrultusunda hem arazide hem de online platformlarda danışmanlık hizmetleri de verir. Ayrıca toprak analiz eğitimi ve reçetelendirmesi, çiftçi bilinçlendirme toplantıları ve model tarla uygulamaları gibi destekleyici faaliyetlerde bulunur.

Gübre Fabrikaları Türk A.Ş., güncel olarak 2756 satış noktasına sahiptir. Ülke genelinde şirketin güncel çalışan sayısı ise 574’tür. Şirket ayrıca 2 limana, 5 lojistik merkezine ve 5 üretim tesisine sahiptir. Şirketin kimyasal çalışmalarını yürüttüğü 4 adet laboratuvarı ve 1 adet de Ar-Ge merkezi bulunur. 

GÜBRETAŞ Kuruluşu

Gübre Fabrikaları Türk A.Ş., 6 Kasım 1952 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla faaliyete geçmiştir. Şirketin ilk fabrikası, İskenderun Sarıseki’de 1954 yılında üretime başlamıştır. 1961 yılında şirketin ikinci fabrikası Kocaeli Yarımca’da yılda 100 bin ton üretim kapasitesiyle açılmıştır. Günümüzde ise firma, 5 farklı üretim merkezine sahiptir. 

GÜBRETAŞ Halka Arz

Borsada işlem gören ilk 15 şirketten biri olan Gübre Fabrikaları Türk A.Ş.’nin hisseleri günümüzde BİST kapsamında işlem görür. Bu durum, şirket hisselerinin %25’i için geçerli iken kalan %75’lik kısım ise Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne aittir. Gübre Fabrikaları Türk A.Ş., Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler arasında hacmi ve piyasa değeri en yüksek 30 kuruluştan biridir. Bu sayede BİST-30 endeksinde yer alır. Şirketin hisseleri, GUBRF koduyla tanımlanır.

GÜBRETAŞ Hisse Analizi

Tablo 1: GÜBRETAŞ Hisse Analizi

GÜBRETAŞ Hisse Fiyatları

GÜBRETAŞ, Borsa İstanbul BİST-30 endeksinde sıralanır. 2013 tarihli bir araştırmanın sonuçlarına göre %3.578 oranındaki hisse değeri artışıyla son 10 yılda en çok kazandıran şirketler arasında yer alır. 2012 yılında yapılan farklı bir araştırmaya göre de firma, son 5 yılda borsada en hızlı büyüyen şirkettir. Yatırımcılar GÜBRETAŞ fiyat listesinin en güncel hâline BİST üzerinden ulaşabilir. GÜBRETAŞ hisse fiyatları; günlük, aylık ve yıllık değişimleri grafikler hâlinde yayınlanır.

GÜBRETAŞ hisse ne olur diye merak edenler bu konuda yapılan yorumlara göz atabilir. GÜBRETAŞ hisse yorumlarını incelemek fiyat değişimleriyle ilgili fikir verebilir. Ancak özellikle sanal ortamlarda bulunan çoğu yorumun uzman olmayan kişiler tarafından yapılmış olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Bu kaynaklar yerine Gübretaş KAP bilgilerini inceleyebilirsiniz. Kamuyu Aydınlatma Platformu, şirketlerle ilgili güncel verilerin paylaşıldığı resmî bir kuruluştur. GÜBRETAŞ borsa fiyat değişimleri ile ilgili bir yorumda bulunmadan önce şirketin bu mecrada yayınladığı güncel verileri kontrol edebilirsiniz.

GÜBRETAŞ Satın Aldığı Şirketler

Gübre Fabrikaları Türk A.Ş., kurulduğu tarihten itibaren çeşitli çalışmalar ve yatırımlarla büyüme hızını arttırmayı amaçlamıştır. Bünyesine kattığı çeşitli fabrikalar ve üretim tesisleriyle faaliyetlerini artıran şirket, ilk satın alımını 2008 yılında gerçekleştirir. İran’ın en büyük petrokimya tesislerinden biri olan Razi Petrochemical Co. şirketini satın alan şirket, bu hamlesiyle Türkiye’nin en büyük yurt dışı sanayi yatırımını yapmıştır.

GÜBRETAŞ Şirket Bilgileri

  • CEO: Şükrü Kutlu
  • Çalışan Sayısı: 574
  • Merkezi: İstanbul
  • Kuruluş Tarihi: 6 Kasım 1952
  • Sektör: Kimyasal Üretim

GÜBRETAŞ Hisse Senedi (GUBRF) Fiyatı ve Grafiği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler