Blog

Garanti Hisse Senedi (GARAN) Fiyatı ve Grafiği

August 8, 2022
Makaleyi sesli dinle

Garanti, 103 ortağın katılımıyla 1946 senesinde Ankara’da kurulan anonim bir şirkettir. Şirket, Ankara’da açtığı ilk şubesinin üstünden çok geçmeden merkezini İstanbul’a taşımıştır. Banka, yalnızca 7 sene içinde şube sayısını 22’ye çıkarma başarısını göstermiştir. 1976 senesine gelindiğinde bankanın en büyük ortakları arasına Koç ve Sabancı grupları katılmıştır. 2019 yılının ortası itibarıyla 423 milyar Türk lirasını aşan konsolide aktif büyüklüğüyle firma, Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası hâline gelmiştir.

Tablo 1: Garanti Hisse Fiyatı ve Grafiği

Garanti’nin 869 şubesi bulunuyor. Bunların 861 tanesi yurt içinde yer alırken kalan 8’i yurt dışında bulunuyor. 31 Mart 2022 itibarıyla 18.500’den fazla çalışanı bulunan firma, döviz ve Türk lirası hesaplarıyla milyonlarca kişiye hizmet veriyor.

Garanti Kuruluşu

Garanti Bankası, II. Dünya Savaşı sırasında oluşan servet birikimlerini kaliteli bir yatırıma dönüştürmek isteyen tüccarlar tarafından kurulmuştur. Bankanın kuruluş sermayesi, her biri 100’er lira eden 25.000 hisseden oluşur. 2,5 milyon liraya tekabül eden bu sermayeyle Ankara’nın Anafartalar Caddesi’nde bankanın ilk şubesi açılmıştır. Hızlı bir yükseliş gösteren bankanın önemli bir bölümüne sahip olan Koç ve Sabancı aileleri, paylarını Doğuş Gruba satmıştır. 1983 senesinde tümüyle Doğuş Grup bünyesine giren banka, 1990 yılında ilk halka arzını gerçekleştirir. Hizmetini sürekli geliştirmesiyle bilinen kuruluş, öğlen açık banka uygulamasını başlatan sektöründe öncü bir şirkettir.

Teknolojik gelişmelere hızla ayak uyduran şirket, internet ve telefon bankacılığını bir arada sunan ilk Türk bankası olma unvanına sahiptir. Tüm gelişmelere oldukça entegre bir şekilde faaliyet göstermeye devam ettiği için kullanıcı odaklılığını kaybetmeyen bir banka olma özelliğindedir. 2011 senesinde BBVA isimli İspanyol şirketi, bankanın yönetimine ortak olmuştur. BBVA’nın güçlü teknolojik yapısı ve inovasyonu sayesinde karşılıklı fayda sağlanan bu ortaklıkla Garanti, hisselerini yıldan yıla arttırarak 2021 tarihinde de bir pay alım teklifi sunmuştur. 

Garanti Halka Arz

Garanti BBVA, hisselerini ilk defa 1990 senesinde Borsa İstanbul’da halka arz etmiştir. Bunun ardından 1993 senesine gelindiğinde hisselerini uluslararası piyasalara arz eden ilk Türk şirketi olma özelliğini sergilemiştir. Depo sertifikaları İngiltere ve ABD’de işlem gören bankanın Borsa İstanbul’da halka açıklık fiili dolaşımı yaklaşık %14’tür. Garanti, borsada varlığını istikrarlı şekilde sürdüren bir bankadır. Garanti hisse yorumlarını anlık olarak takip ederek hem güncel hem de ileriye dönük verilere ulaşabilmek mümkündür.

Garanti Hisse Analizi

Tablo 2: Garanti Hisse Fiyatı ve Grafiği

Garanti’nin Satın Aldığı Şirketler

Kurulduğu zamandan beri inovasyonlar yapan Garanti, pek çok kârlı anlaşmayla stratejik ortaklarını belirlemiştir. Bu süreçte bünyesine kattığı farklı bankalarla hacmini genişleten bir şirket olma özelliğini sürdürdüğü bilinir. Bu bakış açısıyla 1996 senesinde şirket, Osmanlı Bankası’nı satın alır. 2001 senesinde ise Körfezbank, Osmanlı Bankası’yla birleşmiştir. Bu hamlenin ardından tüm bu bankalar, Garanti çatısı altında toplanmıştır. Ardından 2005 senesinde General Electric ve Doğuş Grubu ile anlaşan banka, eşit stratejik ortak olmuştur.

Garanti Şirket Bilgileri

  • CEO: Recep Baştuğ
  • Çalışan Sayısı: 18.500+ (2022)
  • Merkezi: Levent Nispetiye Mah. Aytar Cad. No:2 Beşiktaş 34340 İstanbul
  • Kuruluş Tarihi: 11 Nisan 1946Sektör: Bankacılık
Benzer İçerikler