Blog

FB Hisse Senedi (FENER) Fiyatı ve Grafiği

August 9, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: FB Hisse Fiyatı ve Grafiği

Fenerbahçe SK veya FB (FENER), Türkiye’nin en büyük spor kulüpleri arasındadır. 1907 senesinde Moda’daki Beşbıyık Sokağı’nda bulunan 3 numaralı evde temelleri atılan bu kulüp, bugüne dek birçok başarıya imza atmıştır. Güncel olarak kulübün çatısı altında futbol, basketbol, atletizm, masa tenisi, e-spor, kürek, hentbol, boks, yelken, yüzme gibi birçok farklı branşta faaliyetler sürmektedir. Kulübün renkleri sarı ve laciverttir; maskotu ise sarı kanaryadır.

Şirketin 2017 yılındaki toplam çalışan sayısı 517’dir. Bu sayı, 2021 itibarıyla 539 kişiye yükselmiştir. Söz konusu çalışanlar içerisinde sporcular, teknik kadro elemanları ile beyaz ve mavi yakalı personel bulunur.

FB Kuruluşu

Fenerbahçe Spor Kulübü, İstanbul’un Moda semtinde 1907 senesinde kurulmuştur. Kulübün müessisleri arasında Nurizade Ziya Songülen, Necip Okaner, Ayetullah Bey, Enver Yetiker ve Asaf Beşpınar yer alır. 1899 senesinde Black Stockings FC ve 1902 yılında Kadıköy Futbol Kulübü isimleriyle boy gösteren girişimler, bu takımın öncülleri olarak kabul edilir. Kulübün kuruluş denemeleri, ilk etapta birtakım siyasal ve bürokratik gerekçelerle nihayete erememiştir. FB kuruluşu ile ilgili hemfikir olunan tarih 3 Mayıs 1907’dir.

FB Halka Arz

FB’nin halka arzı 12.02.2004 tarihinde yapılmış ve ilk satış işlemi aynı sene 20 Şubat gününde gerçekleştirilmiştir. Halka arz edilen hisseler, o dönem kulübün sahip olduğu toplam payın %15’ine tekabül etmektedir. FENER kısaltmasıyla Borsa Ulusal Pazarı’nda işlem görmeye başlayan hisselerin temelde iki sahibi vardır. Kulübün %67,07’si Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği’ne aittir. Geriye kalan %32,93’lük hisseye ise diğer katılımlar sahiplik eder. 

FB Hisse Analizi

Tablo 2: FB Hisse Analizi

FB Şirket Bilgileri

  • CEO: Ali Koç
  • Çalışan Sayısı: 539 (2021)
  • Merkezi: Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı, Maraton Girişi, Kadıköy, İstanbul.
  • Kuruluş Tarihi: 3 Mayıs 1907
  • Sektör: Spor
Benzer İçerikler