Blog

Aselsan Hisse Senedi (ASELS) Fiyatı ve Grafiği

August 3, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: Aselsan Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği

Aselsan (ASELS), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme ihtiyaçlarının millî imkânlarla karşılanmasını sağlamak için kurulan bir anonim şirkettir. Aselsan nedir sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biri de “Türkiye’nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu” şeklindedir. Şirket, geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu ürünler arasında; haberleşme ve bilgi teknolojileri, radar ve elektronik harp, elektro-optik, aviyonik, insansız sistemler ve çeşitli silahlar yer alır. Ayrıca şirketin bünyesinde hava savunma, komuta kontrol ve füze sistemleri, ulaştırma, güvenlik, trafik, otomasyon ve sağlık teknolojilerine yönelik ürünler de bulunur. 

Merkezi Macunköy’de yer alan şirket, 110 bini kapalı olmak üzere toplamda 186 bin metrekarelik araziye sahiptir. Genel müdürlük, haberleşme ve bilgi teknolojileri, ulaşım, güvenlik, enerji, otomasyon ve sağlık sistemleri sektör başkanlıkları, şirketin Macunköy’deki tesislerinde bulunur. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme gereksinimlerini millî ve özgün olarak karşılanmasını amaçlayan şirket, uluslararası bir firma olmayı başarmıştır.

Nitelikli bir kadroya sahip olan şirket, 9 bini aşan çalışan ile faaliyetlerini yürütmektedir. Şirketin yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü Haluk Görgün’dür. Oldukça geniş bir çalışan kadrosuna sahip olan firmada çok sayıda genel müdür yardımcısı bulunmaktadır.

Aselsan Kuruluşu

1975 yılında kurulan şirket, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’na (TSKGV) bağlıdır. Özgün ürünler ihraç eden firma, dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi listesinde yer alır. Şirket; yerel kuruluşlarla iş birliği modelleri kurgulayan, uluslararası pazarlarla ortaklıklar yapan ve yatırımla ilgilenen bir markadır. Ayrıca yıllık cirosunun ortalama yüzde 7’sini kendi öz kaynaklarıyla finanse ettiği araştırma geliştirme faaliyetlerine ayırır. 

Aselsan Halka Arz

Firma, hisselerini 21 Mayıs 1990 tarihinde halka açmıştır. Aynı yıl Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştır. %74,20’si TSKGV’ye ait olan şirketin hisselerin %25,80’lik kısmı Borsa İstanbul’da işlem görür. Aselsan, borsa ve hisse senedi konusunda yatırımcıların güvendiği şirketler arasında bulunur.

Aselsan, hisse senedi satışlarını ikinci kez 7 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirmiştir. Şirketin halka arz edilen 140 milyon nominal değerli payı zaman geçtikçe değerlenmiştir. Hisselerin birim fiyatı 2010’da 0,61 TL iken 2022 yılında 22.34 TL seviyesine yükselmiştir. Aselsan hisse grafiklerinden faydalanarak şirkete yatırım yapmak mümkündür. Ayrıca yatırım yapmadan önce Aselsan hisse yorumlarına da göz atılabilir. 

Aselsan Hisse Analizi

Tablo 2: Aselsan Hisse Senedi Finansalları ve Analizi

Aselsan’ın Satın Aldığı Şirketler

Aselsan’ın yüzde 100 pay oranına sahip olduğu 5 şirket bulunur. Bu şirketler;

  • Aselsan Bakü Şirketi
  • Malaysia SDN. BHD.
  • Aselsan Global Dış Ticaret ve Pazarlama A. Ş. 
  • Ukraine LLC 
  • Aselsannet SDN. BHD. 

şeklinde sıralanır. Ayrıca şirketin en az yüzde 50 paya sahip olduğu 8 iştiraki daha bulunur. Aselsan’ın yüzde 50’den az paya sahip olduğu şirket sayısı ise 9’dur. 

Aselsan Şirket Bilgileri

  • CEO: Haluk Görgün
  • Çalışan Sayısı: 9000 
  • Merkezi: Macunköy, Yenimahalle, Ankara
  • Kuruluş Tarihi: 1975
  • Sektör: Teknoloji / Savunma
Benzer İçerikler