Blog

Akbank Hisse Senedi (AKBNK) Fiyatı ve Grafiği

August 9, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: Akbank Hisse Fiyatı ve Grafiği

Akbank (AKBNK), özel sermayeli ticaret bankası statüsündeki bir finans kuruluşudur. Finans sektörünün yanı sıra teknolojik yatırımlarıyla da geleceğin bankacılığını bugüne taşımayı hedefleyen kurumun sağladığı pek çok hizmet bulunur. Standart bankacılık işlemlerinin yanında Aksigorta A.Ş., AgeSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. adına sigortacılık faaliyetleri de yürütür. Banka, Brand Finance’ın yaptığı bir araştırmada 7. kez “Türkiye’nin En Değerli Banka Markası” seçilmiştir. Ayrıca bu değer ile dünya genelinde 94. sırada yer almayı da başarmıştır.

Akbank, genel merkezi İstanbul’da bulunan bir kurumdur. 21 farklı bölge müdürlüğüyle işlemlerine devam eder. Yurt içinde bulunan 770 ayrı şubesiyle büyümeye devam eden bir markadır. Şirket, faaliyetlerini sayısı 12 binin aşan çalışanıyla yürütmeye devam eder. Şube ağı dışında internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM ağıyla kullanıcılara kolaylık sağlar. Bankanın yaklaşık 5000 ATM’si ve 600 bini aşkın POS terminali mevcuttur. Banka; Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’yi, Ak Yatırım Ortaklığı A.Ş.’yi, Ak Portföy Yönetimi A.Ş.’yi ve Ak Emeklilik A.Ş.’yi de kurmuştur. Bununla birlikte 2005 yılında Ak Finansal Kiralama A.Ş.’yi de bünyesine katarak büyümeye devam etmiştir.

Akbank Kuruluşu

Firma, 30 Ocak 1948 yılında Adana’da kurulmuştur. Bölgede bulunan pamuk üreticilerine finansman sağlamak için sektöre giriş yapar. Akbank’ın kuruluşu, Hacı Ömer Sabancı’nın önderliğini yaptığı bir grup iş insanın çabasıyla gerçekleşmiştir. Firmanın İstanbul’daki ilk şubesi, 1950 yılında Sirkeci’de faaliyete geçmiştir. Genel müdürlük, İstanbul’a taşındıktan sonra bankanın şube sayısında hızlı bir artış görülür. Firma, 1963 senesinde ise verdiği tüm bankacılık hizmetlerinde otomasyona geçiş yapar. Akbank’ın yurt dışındaki ilk temsilciliği ise Almanya’nın Frankfurt şehrinde faaliyete geçmiştir.

Akbank Halka Arz

Akbank, 1990 senesinde halka arz edilir. Bunu 1998 senesinde ikinci halka arz hareketi izler. Uluslararası piyasalarda American Depository Receipt (ADR) şeklinde işlem görür. Borsa İstanbul’daki Akbank hisse senetleri %51,2 açıklık oranına sahiptir. Akbank halka arzda Ak Yatırım, 2010 yılından itibaren toplam 8,8 milyar TL tutarında 13 adet pay satışı yapmıştır. Bu işlemlere Türkiye’nin konsorsiyum lideri olarak devam etmiştir. Hisse senetleri satışa çıktığı günden bu yana değerini artıran banka, çeşitli finans kuruluşlarını da bünyesine katarak sektörde ses getirmeyi başarmıştır. 

Akbank Hisse Analizi

Tablo 2: Akbank Hisse Analizi

Akbank Hisse Senedi Fiyatı

Akbank, 2018’de Global Finance tarafından “Türkiye’nin En İyi Bankası” unvanını alır ve marka değerini artırır. Bu durum hisse senedi fiyatlarını da doğrudan etkiler. Marka, 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren, 7,1 milyar dolar piyasa değerine sahiptir. Akbank hisse senetleri, BIST kapsamında Temmuz 2022 sonlarında yaklaşık 8.80 TL’den işlem görmektedir.

Akbank Hisse Senedi Grafiği

Akbank hisse senetleri, 2021-2022 arasında önemli bir artış trendi sergiler. Ekim 2021 itibarıyla firmanın işlem grafiğinde yükseliş gözlenmektedir. Hisse senedi fiyatı, Ekim 2021 ile Temmuz 2022 arasında 5,30’dan 8,80 TL seviyelerine yükselmiştir. Bu yükselişin istikrarlı olması ayrıca dikkat çekicidir. Akbank, borsa değeriyle yükselişine devam etmek için çeşitli yollara başvurarak sektörün kaliteli firmaları arasında olmayı başarır.

Akbank Şirket Bilgileri

  • CEO: Hakan Binbaşgil
  • Çalışan Sayısı: 12.000+
  • Merkezi: İstanbul
  • Kuruluş Tarihi: 30.01.1948
  • Sektör: Finans

Akbank Hisse Senedi (AKBNK) Fiyatı ve Grafiği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler