Borsa Terimleri

Virman nedir, nasıl yapılır?

Virman Nedir?

Nasıl bankamızda bulunan paramızı başka bir bankadaki hesabımıza veya başka bir kişinin hesabına gönderebiliyorsak, aynı şekilde bir aracı kurumda bulunan hisse senetlerimizi de bir başka aracı kurumdaki kendi hesabımıza veya başka birinin hesabına gönderebiliriz.

Bu işleme "Hisse Senedi Virmanı" denir.

  • ❗️ Ne yazık ki ABD Borsalarındaki hisselerini Midas’a virman yapamazsın.

Hisselerimi Midas'a Nasıl Taşıyabilirim?

Borsa İstanbul hisse senetlerinin bulunduğu aracı kuruma virman talebinde bulunarak, Midas’a virman gerçekleştirmek istediğini belirtebilir ve hisse senetlerini transfer edebilirsin.

  • ❗️ Önemli! Hisselerini Midas'a taşıyabilmen için muhakkak hisselerinin bulunduğu aracı kurumla iletişime geçmen gereklidir. Hisselerinin Midas'a virman işlemini yalnızca hisselerinin bulunduğu aracı kurum gerçekleştirebilir.

 

Virman Yapmak Neden Önemlidir?

Hisse senetlerini başka bir aracı kuruma transfer etmek istediğinde karşına 2 seçenek çıkar:

  1. Hisse senetlerini satıp t+2 gün sonra hesabına geçen Türk Lirası’nı yeni aracı kurumdaki hesabına gönderip aynı hisse senetlerini oradan satın alabilirsin.

  2. Hisse senetlerini virman yaparak transfer işlemini direkt gerçekleştirebilirsin.

1. seçenekte, hisse senetlerini sattıktan sonra paranın hesabına geçmesi 2 günü bulacağı için, sattığın hisse senedi fiyatlarının daha da yükselme olasılığı bulunur. Dolayısıyla, yeni aracı kurumda aynı hisse senetlerini daha yüksek fiyattan satın alarak zarar etme ihtimalin doğabilir.

Virman yaparak bu riskten kurtulabilir, hem daha hızlı hem de daha uygun şekilde, varlıklarını dilediğin aracı kuruma transfer edebilirsin.

Başka sorularınız mı var?

Talep Gönder

Yakında Görüntülenen Makaleler