Para çekme limiti var mı?

1 Amerikan Doları ve 1 Türk Lirası’ndan düşük tutarda para gönderme ve para çekme işlemi yapmamalısın. Bankalar tarafından belirlenen genel limitler nedeniyle, yapacağın bu işlemlerde sorun yaşayabilirsin.

“Nakit Bakiye" para çekme işlemi yapabileceğin tutarı gösterir. Uygulamadaki Profil adımının altında bulunan Hesap Özeti alanından bu bilgiye ulaşabilirsin.

Bu aşamada aşağıdaki bilgiler faydalı olacaktır:

Portföy Değeri = Hisse Senetlerin + Nakit Varlıkların

Nakit Bakiye = Nakit Varlıkların - Bekleyen Nakit Tutarların

 

“Bekleyen Nakit Tutarların” Hangi İşlemleri İçerir?

1. Takas Bekleyen Emirlerini

Bir hisse senedi satışı yaptığın zaman, sattığın tutar direkt olarak "Nakit Bakiye" alanına yansımaz. Bu satış işleminin nakit olarak hesabına yansıması için normal şartlarda 2 iş günü geçmesi gerekir. Satış yaptığın tutar, 2 iş günü sonra nakit varlıklarına eklenmiş olur. Buna “Takas Kuralı” denir. Bu, hem Amerikan Borsalarında hem de Borsa İstanbul’da geçerli bir kuraldır. 

🚨 Öte yandan ABD Borsaları için satış emrini verdiğin saate bağlı olarak işlemin, ABD saatine göre sabah gerçekleşirken Türkiye saatine göre işlemin gerçekleşmesi bir sonraki güne kalabilir.

Kısacası, Amerika ile Türkiye arasındaki saat farkından dolayı satış işleminin tamamlanması 3 iş gününü bulabilir.

2. Alım/Satım İşleminde Bekleyen Emirlerin

Amerikan Borsaları ve Borsa İstanbul’da, verdiğin tüm emirler gerçekleşmeyebilir. Verdiğin bir alım veya satım emrinin gerçekleşmesi için yeterli miktarda alıcı veya satıcının olması gerekir. Ayrıca, belirli bir fiyat seviyesi şartı koyarak verdiğin limit emir, stop emir gibi emirlerin de ancak bu şartlar sağlandığında gerçekleşir. 

Bu durumlarda verdiğin emirlerin tutarı, senin nakit olarak çekebileceğin tutardan çıkarılarak, bekleyen limit emirleri alanında gözükür.

Sorununu çözemedin mi?
Destek hattından bizimle iletişime geç

Destek Hattı