Blokajlı hisselerimi virman yapabilir miyim?

Blokajlı hisseler virman yapılamaz, yani bir başka aracı kurumdaki kendi hesabına veya başka birinin hesabına gönderilemez. Blokajlı hisselere virman yapılabilmesi için öncelikle blokajın kaldırılması gerekmektedir.

 

Yatırımcı Blokajı Nedir?

Yatırımcı blokajı, yatırımcıların Merkezi Kayıt Kuruluşu’ndaki yatırım hesaplarında serbest durumda bulunan pay senetlerini bloke ederek, hesabının kendi iradesi dışında kullanılmasını önleyebilecekleri bir blokaj sisteminin uygulamaya konması anlamına gelmektedir. 

  • Kısacası bir aracı kuruluştan x kadar lot aldığın zaman yatırımcı blokajı koyulduğunda hiçbir şekilde aracı kurum bu hisse üzerinden açığa satış, al-sat gibi işlemler yapamaz. 

 

Özetle yatırımcı blokajının avantajları; hiçbir şekilde yatırımcıdan habersiz işlem yapılamaması, aracı kurumlar tarafından açığa alış ve satış işlemi yapılamaması ve aracı kuruluşun iflas ettiği durumda dahi yatırımcının zarar görmemesidir.

 

Hisseye Blokaj Nasıl Koyulur?  

Hisse senedine blokaj koymak için Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun e-yatırımcı sayfasına giriş yapabilir veya e-devlet üzerinden arama alanına Merkezi Kayıt Kuruluşu yazarak başvuruda bulunabilirsin. 

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra sol taraftaki Yatırımcı Blokajı menüsüne tıklayabilir ve açılan sayfada engellemek istediğin menkul kıymeti seçip numarasını girebilirsin. Bu bölümde adet girerken virgül ve nokta kullanmana gerek yoktur.

 

Hisse Üzerinden Blokaj Nasıl Kaldırılır?

Yatırımcılar bloke edilmiş menkul kıymetlerini blokelerini kaldırmadan satamazlar. Yatırımcılar bloke hesaplarındaki fonları satmak isterse; Aracı şirkete satma emri verilmeden önce blokenin kaldırılması gerekir. Kilit açma kaldırma işlemi günün herhangi bir saatinde yapılabilir.

 

Yatırımcı Blokajı Ne Zaman Konulabilir? Ne Zaman Kaldırılabilir?

Yatırımcı blokajı her gün 21:00 – 08:00 saatleri arasında konulabilir. Konulan blokajlar, her gün ve her an çözülebilir. Blokaj saatleri, MKK tarafından önceden bildirilmeksizin ve duyurulmaksızın değiştirilebilir.

 

Hisselerimi Midas'a Nasıl Taşıyabilirim?

Sadece saniyeler içerisinde Midas uygulamasına girerek, Borsa İstanbul hisse senetlerini Midas yatırım hesabına taşıma işlemlerini başlatabilirsin! Detaylara buradan ulaşabilirsin.

❗️ Önemli! Hisselerini Midas'a taşıyabilmen için muhakkak hisselerinin bulunduğu aracı kurumla iletişime geçmen gereklidir. Hisselerinin Midas'a virman işlemini yalnızca hisselerinin bulunduğu aracı kurum gerçekleştirebilir.

❗️Hatırlatma! Blokajlı hisseler virman yapılamaz.

Sorununu çözemedin mi?
Destek hattından bizimle iletişime geç

Destek Hattı