Seans, borsada sıklıkla kullanılan bir terimdir. Anlamı bir iş için harcanan süre olan kelime, finans alanında da benzer bir ifadeyi karşılamak için kullanılır. Bu terim, borsada hisse senetleri üzerinde işlem yapılabilen süreleri ifade etmek amacıyla kullanılır.

“Borsada seans ne demek?” sorusu sıklıkla merak edilen ifadeler arasındadır; çünkü Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda işlem gören hisse senetleri üzerinde alım satımlar belli aralıklarla düzenlenir. Bu aralıklar Borsa İstanbul’un her piyasası için ortak değildir. Örneğin VİOP ile Opsiyon Piyasası’nın işlem gördüğü saatler birbirinden farklıdır. Bu saat farklılıklarından dolayı borsada işlem yapanların herhangi bir kayba uğramaması için çeşitli işlem saatleri belirlenir. Bu işlem saatlerinin her biri seans olarak adlandırılır.

external link icon
yabanci (1)

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Seans Açılış ve Kapanış Saatleri Kaçtır?

Borsada seans nedir sorusu kadar merak edilen bir diğer konu ise açılış ve kapanış saatleridir. Piyasalarda fiyat değişimleri her saat aralığında gerçekleşmez. Hisse senetleri ve yatırım fonlarının fiyatlarınbelli saat aralıklarında değişime uğrar. Bu zaman aralıkları açılış, kapanış ve sürekli seans olarak üçe ayrılır. Bu zaman aralıkları farklı piyasalar için değişiklik gösterebilir. Ayrıca yarım iş günleri gibi özel zamanlarda da değişikliğe uğrayabilir. Finans dünyasında işlem ve yatırım yapmak isteyenler Borsa İstanbul seans saatleri konusundaki güncel bilgilere bankaları aracılığıyla veya doğrudan kurumun kendi web sitesinden bilgi edinebilir.  

Borsa İstanbul’da işlemler açılış seansı olan 9.40 ile başlar. 9.55’e kadar olan zaman aralığında ilk oturum gerçekleştirilir. Bu zaman aralığında tüm alım satım emirleri herhangi bir eşleşme yapılmaksızın kabul edilir. Borsa kapanış seans saati ise gün sonunda 18.01 ile 18.05 arasında gerçekleştirilir. Bu aralıkta normal süreçten kalan tüm emirler otomatik olarak aktarılır. Yeni emirler ise herhangi bir eşleşme yapılmaksızın sisteme kabul edilir. 

Borsa İstatistiği Nasıl Değerlendirilir?

Borsa seans istatistiği, piyasalarda işlem yapan kişilerin yatırımlarını doğru şekilde yönetmek için kullandıkları analiz araçlarından biridir. Günlük değerler baz alınarak oluşturulan bu istatistikler, grafik veya yüzdelik olarak ifade edilebilir. Borsa işlem saatleri içerisinde gerçekleşen tüm 1. ve 2. seansların yanı sıra günlük değişimler de bu başlık altında yer alır. Borsa seans saatleri içerisinde işlem gören hisse senetlerinin sayısı, yüzdesi ve işlem hacmi gibi kavramların istatistiği günlük olarak değerlendirilir.

Borsada Tek Seans Uygulaması Nedir?

Tek seans uygulaması, Borsa İstanbul’da NASDAQ teknolojisiyle hayata geçirilen bir sistemdir. BISTECH olarak isimlendirilen bu proje kapsamında öğlen 1 saat sürekli müzayede işlemlerine ara verilir. Bu arada da tek fiyattan emir toplama gerçekleştirilir. Bu uygulama ile birinci oturum sonu bülteni gibi kavramlar ortadan kalkar. Baz fiyat ve fiyat marjları gün başında bir kez hesaplanır. Bu fiyatlar tüm gün boyunca geçerli olur. Ancak bu uygulamayla hesaplama şekillerinde bazı farklılıklar oluşur. Örneğin fiyat marjı bahsi geçen aralıkta %10 yerine günlük %20 olarak uygulanır.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...