Borsa İstanbul Notları

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

February 13, 2024 • 8 dakika okuma süresi
Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Uzun soluklu bir aranın ardından piyasalar özellikle de ekonomideki rasyonelleşme adımları sonrası yabancı yatırımcının borsamıza doğru yönlenmesi ve bu hamlenin ardından hisse senetlerinde bir yükseliş hareketi yaşanmasını bekliyor. MSCI Endeksi’nde ağırlıklı bir yer tutan ve piyasa dinamiklerinde belirleyici güce sahip şirketler ise bu potansiyel sermaye akışının merkezinde yer alıyor.

Bu araştırma kapsamında MSCI Endeksine yeni eklenen hisseleri, endeksteki güncel değişimleri ve yabancı takas oranı en yüksek 3 hissenin Fiyat Kazanç ve PEG rasyolarına kıyasla cazip olup olmadığına bakacağız.

MSCI Türkiye Endeksi’nde Hangi Hisseler var?

MSCI Türkiye Endeksi, global finans arenası Morgan Stanley Capital International (MSCI) eliyle hayata geçirilmiş, Türkiye’nin öne çıkan şirketlerini bünyesinde barındıran bir endekstir. 

Endeksteki ağırlığı en yüksek 12 şirket ve ağırlıkları aşağıdaki gibidir:

• Bim (BIMAS) 14,63 milyon dolar

• Türk Hava Yolları (THYAO) 13,56 milyon dolar

• Tüpraş (TUPRS) 12,78 milyon dolar

• Koç Holding (KCHOL) 10,96 milyon dolar

• Akbank (AKBNK) 10,77 milyon dolar

• Turkcell (TCELL) 8,28 milyon dolar

• İş Bankası (ISCTR) 7,65 milyon dolar

• Aselsan (ASELS) 7,13 milyon dolar

• Sabancı Holding (SAHOL) 6,95 milyon dolar

• Ford Otosan (FROTO) 6,50 milyon dolar

• Yapı Kredi (YKBNK) 6,35 milyon dolar

• Şişecam (SISE) 5,87 milyon dolar

MSCI tarafından yapılan hisse senedi endekslerindeki gözden geçirmeler sonucunda Türkiye endekslerinde 29 Şubat 2024 günü gece yarısından itibaren geçerli olacak değişimler yaşandı.

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Global Standard Endeksler içerisindeki Türkiye Endeksi’ne Coca Cola İçecek (CCOLA) dahil olurken Hektaş (HEKTS) ve Koza Altın İşletmeleri (KOZAL) endeksten çıkarıldı.

Ayrıca MSCI Global Small Cap Endeksi’ne ise Türkiye’den 9 şirket (Agrotech (AGROT), Gübre Fabrikaları (GUBRF), Hektaş (HEKTS), Katılımevim (KTLEV), Kocaer Çelik (KCAER), Koza Altın İşletmeleri (KOZAL), Oyak Çimento Fabrikaları (OYAKC), Reeder Teknoloji (REEDR), Tab Gıda (TABGD)) eklenirken 1 şirket (Margün Enerji (MAGEN)) çıkarıldı.

Daha detaylı bilgi için burayı inceleyebilirsin.

Yabancı Yatırımcının Gelmesi Nelere Bağlı?

Yabancı sermayenin borsamıza olan ilgisi, sadece ekonomik bir gösterge olmanın ötesinde, ülkemizin küresel finans arenasındaki itibarının ve yatırım çekiciliğinin de bir barometresi olarak kabul edilebilir. 

Bu bağlamda, yabancı sermayenin borsaya girişi, bir yandan döviz rezervlerimize olumlu katkı sağlarken, diğer yandan hisse senetleri üzerinde bir yükseliş baskısı oluşturarak piyasalarda genel bir iyimserliğin yayılmasına neden olabilir. Bu potansiyel hareketlilik, özellikle MSCI Endeksi’nde yer alan ve sektörlerinde lider konumda bulunan şirketler için bir fırsat penceresi açabilir.

Ancak, bu beklentinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği, bir dizi iç ve dış faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Küresel ekonomik koşullar, politik istikrar, makroekonomik göstergeler ve ülke risk primi gibi unsurlar, yabancı yatırımcıların kararlarında belirleyici rol oynar. Bu nedenle, yabancı sermayenin borsamıza olan ilgisini değerlendirirken, bu geniş perspektifi göz önünde bulundurmak, olası senaryoları daha sağlıklı bir şekilde analiz etmemize olanak tanır.

Hem ülke ekonomisine yönelik kararlı adımların hem de TL varlıklara olan ilginin bir neticesi olarak Türkiye’nin kredi risk primindeki (CDS) düşüş eğiliminin hızlandığını belirtebiliriz. Güncelde gelişmekte olan ülke CDS’lerinin ortalaması ile Türkiye’nin CDS’i arasındaki makasın 132 baz puanla 12 Ocak’tan bu yana en düşük seviyeye indi.

Yabancılar Hangi Hisseleri Alıyor?

Özellikle 2023 yılının ikinci yarısı itibarıyla yabancı yatırımcılar hisse senedi ve tahvillerde uzun yılların ardından ilk kez net alıcı pozisyonundaydı. Takip edilen uluslararası bankaların raporlarıyla yabancı yatırımcıların hisse senedi piyasasında bankacılık hisseleri başta olmak üzere alıma geçtiğine tanıklık ettik. Ancak 2024 yılı ile birlikte bu tarafta da bazı değişimler dikkatimizi çekiyor. Yabancının ilgisi 2024 yılına holding, sanayi ve hikayesi olan hisselere kaymaya başladı.

Bu değişimleri Yabancı Takas Oranlarını takip ederek inceleyebilirsin.

Yabancı Takas Oranı Nedir? Yabancı Takas Oranı En Yüksek Hisseler

Yabancı takas oranı, bir hisse senedinin yabancı yatırımcılar tarafından ne kadarının tutulduğunu gösteren bir orandır. Bu oran, genellikle bir piyasa veya belirli bir hisse senedi için yabancı yatırımcıların ilgisinin bir göstergesi olarak kullanılır. Yabancı takas oranı yüksek olan hisse senetleri, yabancı yatırımcılar tarafından daha fazla rağbet görmekte ve bu durum genellikle olumlu bir sinyal olarak algılanmaktadır. Ancak, bu oranın yorumlanması piyasa koşullarına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Örnek olarak, bir hisse senedinin yabancı takas oranının 30% olduğunu düşünelim. Bu durum, söz konusu hisse senedinin toplam piyasa değerinin 30%’unun yabancı yatırımcılar tarafından tutulduğunu gösterir. Yani, eğer bir şirketin piyasada 100 milyon dolarlık hissesi varsa ve yabancı takas oranı 30% ise, bu durumda 30 milyon dolarlık hissenin yabancı yatırımcılar tarafından satın alındığını ve tutulduğunu ifade eder.

Borsa İstanbul’daki yabancı payı oranına baktığımızda 2019’daki 66,16% seviyelerinden gerilemiş olması dikkat çekse de özellikle 2023 yılının ikinci yarısından itibaren ekonomide rasyonel politikalara geçişle de birlikte yabancı payının da yükseldiğini belirtebiliriz. Güncelde borsadaki yabancı payı oranı 36,36% seviyesinde.

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Yabancı takas oranının yüksek olması, yabancı yatırımcıların o hisse senedine veya piyasaya güven duyduğunun ve yatırım yapmaya istekli olduklarının bir işareti olarak kabul edilebilir. Ancak, bu oranın çok yüksek olması bazı durumlarda piyasa için risk oluşturabilir, çünkü yabancı yatırımcılar ani bir kararla yatırımlarını çekmeye karar verirse, hisse senedi fiyatlarında ve piyasada dalgalanmalara neden olabilir.

Yabancı Yatırımcının İlgisini En Çok Çeken 3 Hisse Cazip bir fiyata sahip mi?

Yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’da yatırım yaparken dikkate alabilecekleri filtrelerden olan F/K ve PEG rasyosu yabancı takas oranı yüksek ilk üç şirket için ne söylüyor gel, birlikte bakalım.

Turkcell (TCELL)

Sektörün ağırlıklı ortalaması olan 12,15 F/K’nın altında 8,81’lik F/K’sı ile sektörüne kıyasla oldukça iskontolu gözüküyor. PEG oranı da 0,05 ile şirketin büyüme potansiyeline kıyasla ucuz olduğunun bir göstergesi.

Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın TCELL hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 84,01 TL olarak gözüküyor. 

Güncel kapanış olan 70,09 TL üzerinden bakıldığında bu hesaplamaya göre TCELL hisseleri 16,57% iskontolu işlem görüyor.

Koç Holding (KCHOL)

Sektörün ağırlıklı ortalaması olan 5,38 F/K’nın altında 4,31’lik F/K’sı ile sektörüne kıyasla oldukça iskontolu gözüküyor. PEG oranı da 0,04 ile şirketin büyüme potansiyeline kıyasla ucuz olduğunun bir göstergesi.

Morningstar’ın KCHOL hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 230,28 TL olarak gözüküyor. 

Güncel kapanış olan 172,60 TL üzerinden bakıldığında bu hesaplamaya göre KCHOL hisseleri 25,04% iskontolu işlem görüyor.

Akbank (AKBNK)

Sektörün ağırlıklı ortalaması olan 5,74 F/K’nın altında 3,22’lik F/K’sı ile sektörüne kıyasla oldukça iskontolu gözüküyor. PEG oranı da 0,30 ile şirketin büyüme potansiyeline kıyasla ucuz olduğunun bir göstergesi.

Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın AKBNK hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 59,71 TL olarak gözüküyor. 

Güncel kapanış olan 41,16 TL üzerinden bakıldığında bu hesaplamaya göre AKBNK hisseleri 31,05% iskontolu işlem görüyor.

🤷🏻‍♂️ Çalışmadan ne anlamalı ve neye dikkat etmeliyiz?

Bu çalışmanın amacı yabancı yatırımcının Borsa İstanbul’a ilgisinin artmasından pozitif etkilenebilecek şirketleri tespit etmektir. Yalnızca bu çalışmadan yola çıkarak listede yer alan şirketler hakkında ucuz ya da pahalı şeklinde yorumlamalar yapmak sağlıksız ve yanıltıcı olacaktır.

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Matriks, Finnet2000, MSCI