Blog

Türkiye’nin En Büyük Yenilenebilir Enerji Şirketleri

April 4, 2023
Türkiye’nin En Büyük Yenilenebilir Enerji Şirketleri
Makaleyi sesli dinle
En Büyük Yenilenebilir Enerji Şirketleri

Yenilenebilir enerji, küresel ısınmayla mücadele noktasında insanlığın en büyük kozu olma rolünü üstleniyor. Bunun yanı sıra yenilenemeyen yakıt krizi konusunda önlem almak için de ideal bir alternatif sunan yenilenebilir enerji yatırımları, ülkemizde her geçen gün artış gösteriyor. Yenilenebilir enerjinin avantajlarla dolu geleceğine yatırım yapan sektör öncüsü şirketlere ait detaylar, bu sayfanın devamında!

Yenilenebilir enerji kaynakları, son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız iki kavram olan “iklim krizi” ve “enerji krizi”nin ortak çözümü! Nitekim bu iki sorunun asıl kaynağı olan sera gazı salınımının başlıca nedenini fosil yakıtlar oluşturuyor. Fosil yakıtların yol açtığı sera gazı salınımı iklim krizini doğrudan tetikliyor. Bunların yanı sıra fosil yakıtların tükenebilir kaynaklar olduğu da göz önünde bulundurulduğunda, yeni enerji kaynakları arayışının hız kazanması önemli bir şart haline geliyor.

Dünya genelinde 2030 yılına kadar toplam enerji arzının 65% oranında yenilenebilir kaynaklardan karşılanabileceği düşünülüyor. Ülkemizde de geleceğin enerjisi olan bu kaynaklara yönelim ve teşvik ön planda tutuluyor. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Ulusal Enerji Planı gereğince, ülkemizin 2035 yılına kadar elektrik kurulu gücünde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını 64,7% seviyesine çıkarması bekleniyor. Ülkemizin temiz enerji kullanımını artırmasına destek sağlayan en büyük yenilenebilir enerji şirketleri hangileri, birlikte göz atalım!

Türkiye’de Kaç Tane Yenilenebilir Enerji Şirketi Var?

Yenilenebilir Enerji

Türkiye’deki yenilenebilir enerji şirketlerinin sayısının günden güne artış gösterdiğini tahmin etmek pek de zor değil. Peki, resmi veriler bu konuda ne söylüyor? Türkiye’de elektrik enerjisi üretimi yapan firma sayısının 292 olduğu ifade ediliyor. Bununla birlikte 2022 Aralık Ayı Kurulu Güç Raporu verilerine göre Türkiye’nin yenilenebilir enerji santrali sayısının 10 bin 571 olduğu görülüyor. Bu şirketlerin faaliyet alanları ise aşağıdaki şekilde sıralanıyor:

2022 Aralık Ayı Kurulu Kaynaklara Göre Santral Adedi
KaynakSantral Adedi
Hidrolik Enerji751
Rüzgar358
Güneş9.353
Jeotermal63
Doğalgaz345
Kömür87
Diğer46
Kaynak: T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı

Türkiye’nin En Büyük Enerji Şirketi Hangisi?

Türkiye'nin En Büyük Yenilenebilir Enerji Şirketleri

2022 yılına ait Türkiye’nin En Büyük 100 Elektrik Üreticisi Araştırması verilerine göre 21 bin 243 megavat elektrik (MWe) kurulu gücü bulunan kamu şirketi Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), Türkiye’nin en büyük elektrik üreticileri listesinde ilk sırada yer alıyor. EÜAŞ’ın gücü 13 bin 892 MWe ile hidroelektrik santrallerden, 4 bin 735 MWe ile doğalgaz santrallerinden, 2 bin 424 MWe ile yerli kömür santrallerinden, son olarak 17 MWe’yle ise rüzgâr santrallerinden geliyor. 

Aynı listede, özel sektör şirketleri arasında ilk sıraya ise ENKA yerleşiyor. 3 bin 969 MWe kurulu gücü bulunan ENKA’nın enerji santralleri, Türkiye’nin toplam üretim kapasitesinin 4%’ünü oluşturuyor.

Türkiye’deki En Büyük Yenilenebilir Enerji Şirketleri

3D Yenilenebilir Enerji

Ülkemizde temiz enerji hedefi, hükümet ve özel sektörün ana odakları arasında yer alıyor. E, sıraladığımız avantajları düşündüğümüzde bu durum pek de şaşırtıcı sayılmaz. Sen ne dersin? Ülkemizin yenilenebilir enerji konusunda gelişme göstermesine katkı sağlayan birçok önemli enerji şirketi bulunuyor. “Bu şirketler hangileri?” diye düşünüyorsan, sayfayı aşağıya kaydırman yeterli!

Akfen Yenilenebilir Enerji

Akfen Yenilenebilir Enerji, son beş yıl içerisinde Türkiye’nin pek çok bölgesinde devreye alınmış ve çeşitlendirilmiş modern enerji santralleri ile faaliyet gösteriyor. Faaliyetlerine 1976 yılında Akfen Holding bünyesinde başlayan şirket 2011 yılından günümüze sürdürülebilir enerji konusunda yatırımlarını artırmaya devam ediyor. Şirketin güncel olarak izin aşamasında olan projeleri haricinde, 699 MWe kurulu güce sahip olduğu ifade ediliyor.

Enerjisa Üretim

57% oranında yerli ve yenilenebilir portföyü ile çalışmalarını başarıyla sürdüren Enerjisa Üretim, Sabancı Holding ve E.ON ortaklığında faaliyet gösteriyor. Elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanımına odaklanan ve temiz enerji kullanımını merkeze alan Enerjisa Üretim, gelecek yıllarda da pek çok farklı projeyle bu alandaki yatırımlarına devam edeceğini ifade ediyor. Alanında pek çok prestijli ödüle hak kazanan şirketin güncel olarak 12 hidroelektrik santrali, beş rüzgar enerjisi santrali ve iki adet de güneş enerjisi santrali bulunuyor.

Akenerji

Yenilenebilir enerji yatırımlarına 2005 yılında başlayan Akenerji, hidroelektrik ve rüzgar santralleri ile toplamda 388 MWe kurulu güce sahip. Bununla birlikte yeni yatırımlarına hız kesmeden devam eden Akenerji’nin Türkiye enerji ihtiyacının 3%’ünü tek başına karşılayabilecek kapasiteye sahip olduğu belirtiliyor. Çevreye duyarlı üretim politikasının yanı sıra düşük emisyon değerlerine sahip, modern, çevre dostu ve yüksek teknoloji ürünlerin kullanımı da şirketin önem verdiği noktalar arasında bulunuyor.

Zorlu Enerji

Zorlu Enerji Grubu’nun halka açık tek şirketi olan Zorlu Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi, yedi hidroelektrik ve üç rüzgar enerjisi santrali ile faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’nin yenilenebilir enerji noktasında hedeflerine ulaşmasını destekleyen şirket, ulusal ve uluslararası arenada yeni projelerle bu konudaki çalışmalarına her adımda daha da ivme kazandırarak devam etmeyi hedefliyor.

Aydem Enerji

Aydem Enerji, ülkemizin ilk özel hidroelektrik santralinin kurucusu olma özelliğini taşıyor. Şirket, yenilenebilir enerji kaynaklarını gelecek projelerinde de odağına alıyor. Aydem Enerji 20 hidroelektrik santrali, üç rüzgar santrali, bir jeotermal santrali ve bir hibrit santral ile Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteriyor.

Yenilenebilir Enerji Şirketlerine Yatırım Midas ile Çok Kolay!

Türkiye'nin En Büyük Yenilenebilir Enerji Şirketleri

Daha temiz bir geleceğe yatırım yapma fikri sence kulağa nasıl geliyor? Yenilenebilir enerjiyi ön planda tutan şirketler hem yarınlara değer katıyor hem de yüksek kazançlı konumlarını sürdürme olanağı yakalıyor. Bu vizyoner şirketlerin hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görüyor. Sen de bu kârlı ve çevreye saygılı şirketlerin hisselerine yatırım yapmak için hiç zaman kaybetmeden bir Midas yatırım hesabı açabilirsin. Üstelik bu yatırım hesabıyla global çapta öncü rol oynayan dev enerji şirketlerinin hisselerine de sahip olabilirsin. 


Hemen App Store veya Play Store üzerinden Midas uygulamasını indir, geleceğin için yatırımlarını en avantajlı şekilde değerlendir!

Türkiye'nin En Büyük Yenilenebilir Enerji Şirketleri

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler