Blog

Para Piyasası Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

May 7, 2024
Para Piyasası Fonu Nedir? Nasıl Alınır?
Makaleyi sesli dinle
Para Piyasası Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

Paradan para kazanmanın sırrını çözmek için finansal enstrümanların geniş arenasında dolaşmak gerekiyor. Bu karmaşık arenadaki en dikkat çekici koordinatlardan biri ise para piyasası fonlarını işaret ediyor. Hadi, para piyasası fonları hakkındaki detaylara göz atmaya hemen başlayalım!

Yatırımcıların kısa vadeli ve likit varlıklara uzman eliyle yatırım yapmalarını mümkün kılan para piyasası fonları, likidite açısından zengin olan para piyasası araçlarına yatırım yapıyor. Hazine bonoları, banka bonoları, repo gibi finansal enstrümanlar, söz konusu fonların portföyünde bir adım öne çıkıyor. Ve bu fonlara yapılan yatırımlar sayesinde ilgili varlıkların piyasadaki durumlarını ayrı ayrı takip etmeye gerek kalmıyor. Çünkü profesyonel fon yöneticileri, birikimlerini para piyasası fonlarına aktaran yatırımcılar için piyasa takibini en iyi şekilde yaparak yüksek kazanç oranlarına ulaşmayı mümkün kılıyor. İşte detaylar!

Para Piyasası Fonu Nedir?

Para piyasası fonu, yatırımcıların günlük nakit ihtiyaçlarını karşılamak ve böylece kısa vadeli getiri sağlamalarına olanak tanımak amacıyla oluşturulan bir yatırım aracı. İlgili fon sayesinde tasarruf sahiplerinin birikimlerini efektif bir şekilde değerlendirmeleri ve portföylerine değer katmaları mümkün olabiliyor. 

Para Piyasası Fonu Nasıl İşler? Mantığı Nedir?

Para piyasası fonunun temel mantığı, yatırım portföyünü maksimum 184 gün vadeye sahip likit ve güvenilir enstrümanlardan oluşturarak riski minimize etmek şeklinde açıklanabilir. Bu çerçevede ters repo, borsa para piyasası işlemleri, nakit, mevduat ve kamu/özel sektör borçlanma araçları gibi finansal enstrümanlar portföyün ana unsurlarını oluşturuyor. Yani özetle bu fonlar, düşük risk ile likidite imkânı sağlayarak yatırımcıların kısa vadeli getiri elde etmelerini sağlıyor. 

Birikimlerini en iyi şekilde değerlendirmek istersen Borsada Spread Ne Demek? Spread Oranı Nedir? başlıklı yazımızı inceleyebilir, finans bilgilerine bir yenisini daha ekleyebilirsin.

Para Piyasası Fonu Riskli mi?

Para piyasası fonlarının risk düzeyi genellikle 7 üzerinden 2 civarında seyrediyor. Buradan anlaşılacağı üzere söz konusu fon oldukça düşük bir risk barındırıyor. Kısa vadeli, likit ve düşük riskli enstrümanlara yatırım yapan para piyasası fonlarının getirileri genellikle istikrarlı olarak gözlemleniyor ve görece daha az dalgalanma gösteriyor. Finansal ilişkilerin temeline yakından bakmak istersen Reel Efektif Döviz Kuru Nedir? başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsin. 

Para Piyasası Fonu Ne Zaman Alınır?

Finans dünyasındaki en güvenilir yatırım araçlarından biri olan para piyasası fonu, daha çok kısa vadeli nakit ihtiyacını karşılamak ya da var olan sermayeyi korumak amacıyla tercih ediliyor. Dolayısıyla nakit dengesinin korunmak istenmesi halinde veya beklenmedik harcamaları karşılamak üzere acil likidite ihtiyacı duyulduğunda para piyasası fonu almak mantıklı olabiliyor. Konu ile alakalı olarak Enflasyon Düşerse Ne Olur? başlıklı içeriğimize de göz atabilirsin.

Para Piyasası Fonu Nasıl Alınır?

Satın almak istediğin para piyasası fonu için hiç düşünmeden Midas’ta bir yatırım hesabı açabilirsin. Tabii bunun için önce mobil uygulamayı akıllı telefonuna indirmen gerek. Hesap açma işleminin ardından, yatırım yapmak istediğin miktarı belirleyip bu tutarı hesabına aktarmalısın. Daha sonra para piyasası fonu alım işlemi için kolayca talimat verebilirsin. Genellikle birkaç adımda tamamlanabilen bu işlemin ardından düzenli bir yatırım planı oluşturabilirsin.

Para Piyasası Fonu Nereden Alınır?

Midas gibi SPK onaylı güvenilir aracı kurumların sunduğu yatırım hesapları üzerinden para piyasası fonlarını direkt olarak satın alabilirsin. Midas yatırım hesabın aracılığıyla bu fonlara erişim sağlayabilir ve mobil uygulaması üzerinden söz konusu işlemi gerçekleştirebilirsin.

Midas yatırım hesabın üzerinden sadece para piyasası fonlarına değil; ulusal ve uluslararası çalışan dilediğin fonlara yatırım yapman mümkün. Midas üzerinden para piyasası fonu almak için App Store ya da Play Store üzerinden uygulamayı indir, birikimlerini değerlendirmeye hemen şimdi başla!

Para Piyasası Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler