Blog

Tarihteki En Önemli Teknolojik Buluşlar Nelerdir?

November 28, 2022
Tarihteki En Önemli Teknolojik Buluşlar Nelerdir?
Teknolojik Buluşlar

Tarih boyunca dünyanın ve insanlığın kaderini değiştiren birçok buluşa imza atıldı. Teknolojik buluşlar ve icatlar, modern insan hayatına önemli katkılar sunmaya hâla devam ediyor. Teknoloji, insan deneyiminin önemli bir bileşeni olarak geçmişten günümüze inanılmaz değişimleri beraberinde getirdi. Her buluş kendi alanında yeni bir dönemi başlatacak kadar insanlık tarihini zenginleştirir. Bu noktada matbaadan bilgisayara, internetten telefona kadar pek çok icat günümüz teknolojilerinin temelini oluşturur. Tarihin akışını değiştiren en önemli teknolojik buluşları senin için tüm ayrıntılarıyla derledik.

Matbaa

Matbaa

Matbaa; kültürel, bilimsel, siyasi ve sosyal açıdan önemli gelişmeleri beraberinde getiren icatlar arasında yer alır. İlk olarak Çin’de kullanılmaya başlanan matbaanın geçmişi, M.S. 1. veya 2. yüzyıla kadar dayanır. Harflerin ayrı ayrı basıldığı teknik ise M.S. 11. yüzyıla gelindiğinde yaygınlaşmıştır. Bi Sheng isimli Çinli bir mucit tarafından bulunan bu icat, Japonya ve Kore gibi ülkelere ulaşmıştır. Ahşap kalıplara harflerin kazınmasıyla başlayan bu süreç, baskı tekniklerinin geliştirilmesi ile günümüze kadar gelmiştir. 

Matbaa tarihine bakıldığında, en önemli dönüm noktalarından birinin 1440’lı yıllarda olduğu görülür. Johannes Gutenberg, bulduğu baskı teknikleri sayesinde matbaanın geleceği için önemli bir adım atmıştır. Gutenberg’in keşfettiği matbaa tekniği önce Avrupa’ya, daha sonra ise tüm dünyaya yayılmıştır. Matbaanın icadı, bilim ve kültür alanında ilerlemelerin yayılmasını hızlandırdı. Halkın bilgiye erişimini sağlayan bu buluş, eğitim imkânlarının genişlemesini de beraberinde getirmiştir.

Telefon

İlk Telefon

Günümüz teknolojileri, gelecekte insanlığı bekleyen buluşlarla ilgili hemen hemen herkesi heyecanlandırır. Telefonun icadı da dünya tarihinde yer alan en şaşırtıcı olaylardan biridir. Alexander Graham Bell, sağırların duymasını ve konuşmasını sağlayacak bir cihaz üretme niyetiyle yola çıkmıştır. Graham Bell’in bu deneylerine arkadaşı Thomas Watson da yardım etmiştir. Tesadüf eseri ortaya konulan bu cihaz, mucit Graham Bell’in iş ve özel hayatında saygınlığını artırmıştır. Bell, 7 Mart 1876 yılında telefonun patentini alarak Boston’da düzenlenen bir fuarda tanıtımını yapmıştır. 

Telefonun mucidi her ne kadar Graham Bell olarak kabul edilse de İtalyan Antonio Meucci de bu noktada bahsedilmesi gereken bir isimdir. Meucci, 1871 yılında yani telefonun icadından 5 yıl önce Amerikan Patent Ofisine bir başvuru yapmıştır. Meucci bu başvuruyla ‘’ses aktarımı yapan cihaz’’ patentini almak istemiştir. Ancak mucit, yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle başvurusunu 1874 yılına kadar sürdürebilmiştir. Bu tarihten sonra ise başvuru iptal edilmiştir. İletişim tarihinin dönüm noktalarından biri olan telefonun icadı, günümüzde bilgisayarların yerini alacak kadar önemli bir noktaya gelmiştir.

external link icon
genetik-muhendisligi-maaslari-maaslari

“AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!

Bilgisayar

İlk Bilgisayar

İnsanlık tarihinin en önemli icatları arasında sayılan bilgisayar, günümüzde hemen hemen tüm işlerimizi tek tıkla tamamladığımız bir cihaz. Eğitim, iş ve eğlence odaklı kullanılan bilgisayarın geçmişi ise 1800’lü yıllara kadar dayanır. Tarihte ilk bilgisayar 1833 ile 1871 yılları arasında Charles Babbage tarafından tasarlanmıştır. Mucit Babbage, ürettiği bu prototipi 1870 yılına kadar önemli ölçüde geliştirmiştir. İlk bilgisayar, toplama ve çıkarma gibi basit matematik işlemlerini gerçekleştirme kabiliyetine sahipti. 

Günümüzde kullanılan modern bilgisayarların ortaya çıkış tarihinin ise 1945 yılı olduğunu söylemek mümkündür. ENIAC isimli bu cihaz, Amerika Birleşik Devletleri ordusu tarafından kullanılması için özel olarak geliştirilmiştir. ENIAC, top atışı hesaplamalarını sağlıklı bir şekilde yapabildiği için ABD ordusuna önemli avantajlar sağlamıştır. İlk bilgisayar olarak kabul edilen bu cihaz, tek başına 30 ton ağırlığındaydı. Şimdilerde ise gittiğimiz her yere yanımızda taşıdığımız hafif bilgisayarlarımız var. Apple gibi dünya devi markaların teknoloji harikası cihazları hem tasarım hem de işlevsellik noktasında günlük hayatı kolaylaştıran niteliklerde. Öyle ki bu büyük markaların sadece ürünlerini değil hisselerini de satın alabiliyoruz. Bu noktada Apple hisse senedi satın alma işlemleri için Midas yatırım hesabı açarak bu büyük şirketin kârına ortak olabilirsin.

İnternet

İnternet

Bilginin ve iletişimin kaynağı olan internet, insanlık tarihinin sahip olduğu en önemli keşiflerden biri olarak öne çıkar. Fiziki mesafeleri ortadan kaldıran bu icat, dünyanın her yerinden anlık bilgi ve haber akışı sağlar. Küçükten büyüğe herkesin hayatını değiştiren bu icat, teknolojinin hızla ilerlemesinde de önemli bir role sahiptir. İnternetin icadına bakıldığında bu sürecin iki aşamada tamamlandığı görülür. 

1950’li yıllarda bilgisayarın önem kazanmasıyla veri toplama ve aktarma işlemleri de gündeme gelmiştir. Verinin bu denli mühim kabul edilmesi ise sistem ağı çalışmalarını başlatmıştır. Bu konuda internetin temelinin 1950’li yıllarda atıldığını söylemek mümkündür. Bu tarihi takip eden 1960’lı ve 1970’li yıllarda da çalışmalar hız kesmeden devam etmiştir. Günümüzde kullanılan internetin net icat tarihi ise 1989 yılı kabul edilir. 

Elektrikli Araçlar

Elektrikli Araçlar

Dünden bugüne teknolojik buluşlara bakıldığında, otomobil piyasasının güncel durumu hayranlık uyandıracak kadar ilerlemiştir. Özellikle yakıt ihtiyacını elektrik aracılığıyla karşılayan araçlar, her geçen gün daha popüler hâle gelmiştir. Elektrikli otomobillerin geçmişi aslında 200 yıl kadar öncesine dayanır. Bu araçların ilk örneği Thomas Davenport tarafından 1835 yılında icat edilmiştir. İki elektromıknatıs, bir pivot ve bir batarya kullanılarak üretilen bu ilk örnek, küçük bir lokomotifti. Aynı yıllarda İskoçyalı mucit Robert Anderson da elektrik enerjisiyle çalışan bir araç bulmuştur. Ancak bu araç şarj edilemediği için nispeten başarısız kabul edildi.

İlk örnekler ve başarısız denemelerden sonra 2000’li yıllara gelindiğinde büyük otomobil üreticileri sahneye çıkmıştır. General Motor, Toyota, Honda ve Nissan gibi firmalar elektrikli araç üretimine hız kazandırmıştır. Ancak elektrikli otomobillerin günümüzde bu kadar popüler olmasını sağlayan en önemli hamle 2006 yılında Tesla Motor’un üretime başlamasıdır. 2011 yılında Tesla tarafından üretilen Roadster deyim yerindeyse elektrikli araç tarihinde devrim yaratmıştır.

Tesla hissesi nasıl alınır” içeriğimize göz atabilir ve Midas yatırım hesabından tasla da dahil olmak üzere bir çok elektrikli araç üreticisi firmaya nasıl yatırıp yapacağını öğrenebilirsin.

Ayrıca bakınız: Hibrit araç nedir?

Günümüzde Gelişen Teknolojik Buluşlar Hangileridir?

Dijitalleşme sürecinin büyük bir hız kazanması, son çıkan teknolojik buluşları önemli ölçüde etkilemiştir. Değişimin aralıksız bir şekilde devam ettiği bu süreç, gelecekte insanlığı bekleyen teknolojiler noktasında da merak uyandırmaya devam ediyor. Günlük hayatı kolaylaştırmanın ötesine giden teknolojik buluşlar, yeni bir yaşam tarzının da kapılarını aralıyor. Günümüzün öne çıkan teknolojik buluşları ise şu şekilde:

  • Yapay zekâ
  • Sanal gerçeklik
  • Artırılmış gerçeklik
  • Talebe dayalı uygulamalar

Günlük alışkanlıkları baştan aşağı değiştiren teknolojik yenilikler, insan hayatına hızlı bir giriş yapmıştır. Akıllı cep telefonları, TV uygulamaları ve giyilebilir teknoloji ürünleri gibi hayata dâhil olan gelişmeler, dijital çağın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Verileri etkili şekilde kullanan bu uygulamalar aynı zamanda bireylerin yaşamını kolaylaştırır. 

Yapay Zekâ

Dijital çağın önemli bileşenlerinden biri hâline gelen yapay zekâ, insan hayatına hızlı bir giriş yapmıştır. Yapay zekâ teknolojisinin geçmişi yarım asır öncesine dayanır. Bu teknoloji ilk olarak Alan Turing’in ‘’Makineler düşünebilir mi?’’ sorusuyla başladı. II. Dünya Savaşı yıllarında kripto analizi sorunları gündeme gelmiştir. Bu ihtiyaçlara yönelik cihazların üretimi de yine aynı dönemde hız kazandı. Günümüze yaklaştıkça akıllı kişisel asistanlar daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Bireylere farklı alanlarda katkı sağlayan yapay zekâ sağlıktan eğitime, finanstan endüstriye kadar pek çok alanda etkisini sürdürüyor.

Ayrıca bakınız: Yapay zeka nedir?

Sanal Gerçeklik

Sony Metaverse

Sanal gerçeklik, günümüzün en önemli teknolojik buluşları arasında yer alır. Dijital dünyanın önemli gelişmelerinden biri olan sanal gerçeklik, teknolojik kurgularla hayatımıza dâhil olmuştur. Bu gelişme ile hayal ve gerçek birleşmiştir. Sanal gerçeklik, bireylerin karmaşık sorunları çözmek için bilgisayarlarla doğrudan etkileşimde bulunabilecekleri bir alan yaratır. Söz konusu teknoloji, gerçek ortamları başarılı bir şekilde taklit eder. Yapay zekâ ile dolu olan bu dünya, şaşırtıcı derecede gerçekçi dünyalar yaratabilir.

Ayrıca bakınız: Metaverse nedir?

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik, günümüzün popüler teknolojileri arasında yer alır. Mevcut gerçekliği zenginleştiren bir deneyim türü olarak bir adım öne çıkar. Bu teknoloji sayesinde çevremizde algıladığımız fiziksel unsurlar, sanal verilerle birleşir. Bilgisayar kaynaklı video, ses, grafik ve GPS gibi veriler, artırılmış gerçeklik inşasında kilit bir rol oynar. Oluşturulan bu sanal dünya, fiziksel ortamla gerçek zamanlı bir şekilde zenginleşir. Artırılmış gerçeklik teknolojisiyle sanal ve gerçek dünya iç içe girerek bireylere dijital bir deneyim yaşatır. 

Talebe Dayalı Uygulamalar

Talebe dayalı diğer bir deyişle ‘’on demand’’, günümüz teknolojisiyle şekillenen yeni bir iş modeli uygulamasıdır. Bu iş modelinde, hız ve kolaylık gibi unsurlar ön plandadır. Talebe dayalı uygulamalar, mobil cihazlar aracılığıyla hizmet sağlama görevini üstlenir. Söz konusu teknolojinin kullanıldığı alanların başında ise yemek, market ve ulaşım hizmetleri gelir. Yemeksepeti, Getir ve Bitaksi gibi mobil uygulamalar, on demand iş modeline örnek olarak verilebilir.
Teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler, insan hayatının bambaşka boyutlara evrildiği bir dönemin kapılarını aralamıştır. Günümüzde bireyler, bu yeni buluşları kullanarak hayatlarını sürdürmeyi öğrenmişlerdir. Söz konusu gelişmeler eğitimden beslenmeye, barınmadan temel ihtiyaçları karşılamaya kadar pek çok alana etki etmektedir. Tüm bu yapılanmalar, finans sektörünün de değişim geçirmesini sağlamıştır. Geleceği inşa eden bu teknolojileri üreten firmalar, para piyasalarında yatırımcıların hedefi hâline gelmiştir.

Teknolojiyi üretimden satışa kadar geniş bir alanda kullanan firmaların hisse senetlerini Midas yatırım hesabı aracılığıyla satın alabilirsin. Apple, Tesla ve Netflix hisse senedi gibi yatırım araçlarını değerlendirebilir, Amerika ve Türkiye borsalarında kolayca işlem yapabilirsin.

Tarihteki En Önemli Teknolojik Buluşlar Nelerdir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler