Blog

Teknik Analiz Nedir? Borsada Grafik Okuma Nasıl Yapılır?

January 24, 2024
Teknik Analiz Nedir? Borsada Grafik Okuma Nasıl Yapılır?
Makaleyi sesli dinle
Teknik Analiz Nedir? Borsada Grafik Okuma Nasıl Yapılır?

Borsada grafik okumak her ne kadar karmaşık bir iş gibi görünse de doğru analiz yöntemiyle aslında oldukça kolay! Finansal piyasalarda sıklıkla adından söz ettiren teknik analizle geçmiş fiyat hareketlerinden yola çıkarak geleceğe yönelik gerçeğe yakın sonuçlar elde edebilirsin. Öyleyse hadi, borsada grafikleri okumanı sağlayacak ve yorumlama gücüne güç katacak bilgilerin detaylarını birlikte keşfedelim!

Günümüzde yatırımları başarılı kılabilmek için temel bilgileri güçlendirmek gerekebiliyor. Yatırımcılar özellikle fiyat hareketlerini anlamak, gelecekteki trendleri öngörmek ve doğru kararlar almak için çeşitli analiz yöntemlerine başvuruyor. Bu analiz yöntemlerinden biri de çoktan anlamış olduğun üzere teknik analiz!

Teknik analiz borsada kullanılan grafikler ve hesaplamalar aracılığıyla geçmiş fiyat hareketlerini inceliyor ve gelecekteki olası hareketleri tahmin etmeyi sağlıyor. Peki, teknik analiz hakkında daha fazlasını öğrenmeye ne dersin? Yazımıza buyur!

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz, çeşitli göstergeler ve grafikler aracılığıyla geçmişte meydana gelen fiyat hareketlerini inceleyerek gelecek fiyat değişimlerini tahmin etmeye yarayan bir analiz yöntemi. Bu analiz yöntemi hisse senetleri, kripto paralar, yatırım fonları gibi tüm finansal piyasalar için yaygın şekilde kullanılıyor. Bununla birlikte teknik analizin geleceğe yönelik kesin yargılar içermediğini, sadece geçmişteki veriler ışığında gelecekte oluşabilecek fiyat değişimleri hakkında çıkarımlar sağlamaya yaradığını bilmek gerekiyor.

Borsada Grafik Okuma Nasıl Yapılır?

Borsada işlem gören her finansal varlığın sürecini takip edebilmek ve ileriye dönük adımlar atabilmek için borsa teknik analiz grafiklerini doğru şekilde okumak ve yorumlamak gerekiyor. Bu da temel teknik analizlerinin iyi anlaşılması ve yorumlanmasıyla mümkün görünüyor. Finansal teknik analiz grafiklerini kolay ve doğru öğrenebilmek için kullanılan ana terimlerin, grafik çeşitlerinin ve indikatörlerin (teknik analiz göstergeleri) bilinmesi gerekiyor.

Teknik Analiz Temel Terimleri

Borsada grafiklerin doğru şekilde anlaşılabilmesi ve yorumlanabilmesi için teknik analizde kullanılan ana terimlerin doğru anlaşılması çok önemli. En yaygın olarak kullanılan terimler ise şu şekilde sıralanıyor:

Trendler

Teknik analizin ana unsurlarından olan trendler fiyatların artış, azalış ve yatay şekilde ilerleme sürecini ifade ediyor. Trend çizgisi (trendline), piyasanın geleceği hakkında varsayımlar geliştirilmesinde ve bu sayede yatırım stratejisini daha doğru şekilde yapabilme noktasında yararlı oluyor.

Destek ve Direnç Seviyeleri

Destek (support) ve direnç (resistance) seviyeleri, fiyatın aşağı ve yukarı yönünde eğilim gösterdiği aralık olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla, destek ve direnç seviyeleri, fiyatın düşüş veya yükseliş eğilimleri hakkında öngörüde bulunmasına yardımcı olan önemli bir araç olduğu biliniyor.

Teknik Analizde Kullanılan Grafik Çeşitleri Nelerdir?

Teknik analizde kullanılan çok sayıda grafik çeşidi bulunuyor. Fiyat hareketlerini görsel yönden analiz edebilmeyi sağlayan ve en yaygın şekilde kullanılan grafikler mum grafikleri, çubuk (bar) grafikleri çizgi grafikleri olarak karşımıza çıkıyor:

 • Mum grafikler: Mum grafikler, piyasa hareketlerindeki birçok bilgiyi bir arada sunuyor. Tabloda yer alan yeşil mum çubuğu, fiyatın belirli zaman diliminde yükseldiğini ifade ederken kırmızı mum çubuğu fiyatın belirli zaman diliminde düştüğünü gösteriyor. Mumun gövdesi ise o varlığın açılış, kapanış ve hisse fiyatının yönünün izlenmesinde kullanılıyor.
 • Çubuk (bar) grafikler: Çubuk grafikler, diğer adıyla bar grafikler mum çubukları gibi birçok farklı bilgiyi bir arada sunuyor. Uzun çubuklar dalgalanmanın yüksek olduğunu, çubuğun üst kısmı ödenen en yüksek fiyatı ve alt kısmı en düşük fiyatı gösteriyor.
 • Çizgi grafikler: Çizgi grafikler, mum grafikleri ve çubuk grafikleri kadar yaygın kullanılmasa da analizlerin sıklıkla tercih ettiği bir grafik çeşidi olarak biliniyor. Çizgi grafikler trend çizgilerin takibi ve fiyatların durumları hakkında bilgileri göstermeye yarıyor.

Teknik Analiz İndikatörleri

Teknik analizde kullanılan indikatörler, geleceğe yönelik fiyat tahminleri yapmayı kolaylaştırıyor. Yatırımcıların teknik birçok yöntemlerin yanında indikatörleri de kullanması fiyat tahminlerindeki başarısını artırıyor. Piyasaların eğilimini görmeye fırsat veren ve yatırımcılar tarafından en çok kullanılan indikatörler hareketli ortalama (MA) indikatörü, hareketli ortalama yakınsama ayrışma (MACD) indikatörü, bollinger bantları, göreceli güç endeksi (RSI), skolastik ve momentum olarak karşımıza çıkıyor.

Teknik Analiz Nasıl Öğrenilir?

Teknik Analiz Nedir? Borsada Grafik Okuma Nasıl Yapılır?

Doğru ve yeterli bilgiyle teknik analiz üzerinden fiyat değişimlerinin seyri takip edilerek finansal piyasalarda kârlılığı artırmak mümkün. Borsa piyasalarında etkin rol oynamak için teknik analiz bilgisiyle donanımlı olmak ise şart! İşte bu noktada teknik analiz nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı olarak birçok farklı kaynak öneriliyor:

 • Bilgi kaynağı kitaplar: Teknik analizler hakkında yeterli bilgiye ulaşmayı sağlayan kaynakların başında kitaplar geliyor. Borsa ve teknik analizlerle ilgili sahip olunan seviyeye göre seçilecek kitaplar ile hızlı bir gelişim sağlanabiliyor. Yatırımcıların ve yatırıma ilgi duyan herkesin finans üzerine örnekler barındıran kitapları tercih etmeleri oldukça yarar sağlıyor.
 • Teknik analiz uzmanlarından kurslar: Başarılı bir yatırım ve teknik analiz konusunda donanımlı olmanın bir diğer yöntemi ise hiç şüphesiz kurslar!
 • Kapsamlı eğitimler: Teknik analistlerle yüz yüze ya da online yapılan teknik analiz eğitimleri, başlangıç seviyesinde veya eksik bulunan kısımların kapatılması için ideal bir tercih oluyor. Bu noktada Midas Plus Youtube, özellikle başarılı yatırımlara ulaşma noktasında yatırımcılara pek çok bilgi sunuyor.
 • Beceri gelişimi için uygulama: Edinilen teknik analiz bilgilerini uygulayarak gelişim sağlamak oldukça yararlı bir yöntem olarak biliniyor. Düzenli olarak yapılan işlemler, piyasayı takip etme ve analiz etme konusunda oldukça geliştirici rol oynuyor. Grafik üzerinde teknik analiz uygulamalar yapmak zamanla konuda yetkinlik kazanmada oldukça başarılı sonuçlar veriyor.

Teknik Analizin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Doğru şekilde teknik analiz yapmak, yatırımların kârlılığını artırmada büyük bir rol oynuyor. Bunun yanında teknik analiz yöntemi kullanılarak basit şekilde öğrenme, kolay uygulama, zamandan tasarruf sağlama gibi birçok avantaj elde edilebiliyor. Sağlanan bu avantajların detayları ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Teknik analiz, yatırımcıların geçmişte olan fiyat hareketlerini inceleyerek geleceğe yönelik çıkarımlar yapmasını sağlıyor. Bu sayede geçmiş trendlerin gelecekte de yineleneceği bilinciyle planlar yapılmasının önünü açıyor.
 • Teknik analiz, yatırım aracının kısa ve orta vadeli fiyat hareketlerine göre adım atmakta oldukça etkili bir araç olarak biliniyor. Kısa zamanda kar elde etmeye aracılık eden teknik analiz bu yönüyle zamandan tasarruf edilmesine olanak tanıyor.
 • Fiyatların durumunu grafikler sayesinde analiz etmeye yarayan teknik analiz yöntemi, tek bir görsel üzerinden birçok bilgiyi aynı anda sunarak da piyasa hareketinin izlenmesine kolaylık sağlıyor.
 • Teknik analiz yöntemi, karmaşık verilerden uzak, grafikler aracılığıyla kolay bir analiz imkanı tanıyor. Teknik analizde kullanılan unsurları öğrenmek zor olmadığı için zahmetsiz bir kullanım sağlıyor. Basit yapısı sayesinde fazla zaman almadan istenilen bilgilere ulaşma konusunda oldukça etkili bir sistem sunuyor.

Teknik analiz yöntemiyle borsada grafik okumanın nasıl yapılacağını artık biliyorsun. Öyleyse sen de Midas ailesine katılarak yatırımlarını planlamaya başlayabilirsin! Hadi, App Store ve Play Store üzerinden Midas uygulamasını indir ve Midas yatırım hesabıyla birikimlerini değerlendirmeye hemen başla!

Teknik Analiz Nedir? Borsada Grafik Okuma Nasıl Yapılır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler