Blog

NASDAQ Nedir? NASDAQ Şirketleri Nelerdir?

July 6, 2023
NASDAQ Nedir? NASDAQ Şirketleri Nelerdir?
Makaleyi sesli dinle
Nasdaq Nedir

Dünyanın en büyük ikinci borsası olan NASDAQ, 4 binden fazla şirketin hisse senedine yatırım yapma olanağı sunuyor. “Teknoloji borsası” olarak da anılan NASDAQ, bu alanda faaliyet gösteren dev şirketleri çatısı altında buluşturuyor. Peki, sence NASDAQ neden bu kadar popüler ve hangi şirketler NASDAQ borsasında işlem görüyor olabilir? Tüm bu soruların yanıtlarını öğrenmeye hazırsan içeriğe buyur!

Yurt dışı piyasalarına açılmayı hedefleyen yatırımcıların odağına takılan NASDAQ hem hisse senetleri hem de piyasa trendlerinin takibi noktasında çeşitli avantajlar sunuyor. Dünyanın işlem hacmi en yüksek borsaları arasında yer alan NASDAQ, hızlı ve şeffaf yollarla çevrim içi hisse senedi alım satımına olanak tanıyor. Üstelik bu borsa, global düzlemde önem taşıyan birçok şirketin takibini sağlayan endeksleriyle de yatırımcıların odağında yer alıyor.

Sen de NASDAQ borsası ve NASDAQ borsalarında işlem gören şirketleri keşfederek yeni fırsatlara yelken açmak ister misin? Hadi gel, NASDAQ’ı tüm detaylarıyla mercek altına alalım!

NASDAQ Nedir?

ABD Borsaları Bülten

NASDAQ, dünyanın ilk çevrim içi hisse senedi borsası. Yani dünyanın en eski borsası olan NASDAQ, günümüzde de popülerliğini koruyor. Bilgisayarlı bir sistem yardımıyla hisse senedi alım satım işlemlerini daha pratik hale getirmek amacıyla geliştirilen NASDAQ, 1971 yılından bugüne faaliyetlerini sürdürüyor.

NASDAQ yani tam adıyla “National Association of Securities Dealers Automated Quotations”, özellikle de teknoloji alanında faaliyet gösteren firmaların öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Günümüzde Apple ve Yandex gibi teknoloji devi firmaların yanı sıra pek çok yeni nesil teknoloji şirketi de NASDAQ’ta işlem görüyor.

NASDAQ’ın Bileşenleri

 • NASDAQ alım-satım fonksiyonu
 • NASDAQ endeksleri

NASDAQ iki farklı bileşene sahip. Bunlardan ilki bir ticaret platformu olarak faaliyet gösteriyor. Örneğin; 10 birim fiyatla Apple hissesi satmak isteyen bir satıcı ve bu maliyetle Apple hissesi satın almak isteyen bir yatırımcı, NASDAQ çatısı altında birbiriyle ticaret yapıyor.

NASDAQ’ın ikinci bileşeni olarak ise bünyesinde yer alan endeksler öne çıkıyor. NASDAQ Composite ve NASDAQ-100 tıpkı S&P 500 endeksi gibi kıyaslama ve öngörü olanağı sunuyor.

NASDAQ-100 Nedir?

NASDAQ Nedir? NASDAQ Şirketleri Nelerdir?

NASDAQ-100, NASDAQ borsasında işlem gören en büyük 100 şirkete odaklanan bir endeks. NASDAQ-100 içerisinde yer alan şirketler piyasa değerine göre her yıl yeniden sıralanıyor. Ayrıca listelenen şirketler Amerika Birleşik Devletleri (ABD) borsalarıyla sınırlı tutulmuyor. Endeksin geniş kapsamı sayesinde global arenada yer alan en köklü 100 şirketin dalgalanma ve finansal verileri takip edilebiliyor. 2023 itibarıyla NASDAQ-100’de listelenen şirketlerin yaklaşık yüzde 60’ı teknoloji sektöründe faaliyet gösteriyor.

NASDAQ Nerenin Borsası?

NASDAQ, ABD piyasalarında işlem gören bir borsa. İlk olarak yalnızca çevrim içi alım satım hedefiyle yola çıkan NASDAQ, somut bir fiziksel varlık göstermek adına Manhattan’da bulunan Times Meydanı’nda NASDAQ MarketSite’ı kurdu. Şirket, tüm binanın cephesini kaplayan büyük elektronik dış ekranında tüm gün finansal bilgiler sunuyor.

external link icon
hisse-senedi-nasil-alinir

Amerikan Borsasından Hisse Senedi Nasıl Alınır?

NASDAQ Şirketleri Nelerdir?

NASDAQ, teknoloji şirketlerine odaklanması yönüyle rakiplerinden farklılaşmayı başarıyor. Bununla birlikte NASDAQ borsasında şirketlerin listelenmesi NYSE benzeri piyasalara kıyasla daha kolay oluyor. NASDAQ borsalarında teknoloji şirketlerinin yanı sıra sermaye malları, dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları, enerji, finans, sağlık, kamu hizmetleri, teknoloji ve ulaşım gibi pek çok farklı sektörden şirket işlem görüyor. 2023 itibarıyla NASDAQ’ta piyasa değeri toplamda 12 trilyon doları aşan 4 binden fazla şirketin listelendiği belirtiliyor. Forbes verilerine göre NASDAQ-100 endeksinde yer alan en ünlü şirketlerden bazıları aşağıdaki gibi sıralanıyor:

 • Biogen (BIIB)
 • Exelon Corporation (EXC)
 • Honeywell International (HON)
 • Intel (INTC)
 • Intuit (INTU)
 • Moderna (MRNA)
 • Netflix (NFLX)
 • PepsiCo (PEP)
 • Ross Stores (ROST)
 • The Kraft Heinz Company (KHC)
 • XCel Energy (XEL)

“Peki, 2023 yılının yatırım potansiyeli taşıyan en önemli NASDAQ şirketleri hangileri?” diye düşünüyorsan, okumaya devam!

2023 Yılının En Popüler NASDAQ Şirketleri

2023 Yılının En Popüler NASDAQ Şirketleri ve Hisse Senedi Fiyatları*
Tesla (TSLA)$105,96
Costco (COST)$449.42
PayPal Holdings (PYPL)$74.18
Meta Platforms (META)$123.77
Amazon (AMZN)$84.32
Apple (AAPL)$124.58
Microsoft (MSFT)$237.98
Johnson & Johnson (JNJ)$177.35
Alphabet (GOOGL)$88.82
VF Corp (VF)$27.66

*3 Ocak 2023 tarihine ait veriler sunulmuştur. 

 • Tesla (TSLA)
 • Costco (COST)
 • PayPal Holdings (PYPL)
 • Meta Platforms (META)
 • Amazon (AMZN)
 • Apple (AAPL)
 • Microsoft (MSFT)
 • Johnson & Johnson (JNJ)
 • Alphabet (GOOGL)
 • VF Corp (VF)

NASDAQ’ta İşlem Gören Türk Şirketleri

“HEPS” kısaltmasıyla Temmuz 2021’de 12 dolardan halka arz olan Hepsiburada, 2023 itibarıyla “NASDAQ’ta işlem gören tek Türk şirketi” olma unvanını taşıyor. Bununla birlikte 2023 yılının ocak ayında Türk kökenli WORLDEF isimli uluslararası e-ticaret platformu da NASDAQ borsalarında işlem görmek için çalışmalar yürüttüğünü duyurdu. Haziran 2023 itibarıyla WORLDEF’in NASDAQ borsalarında listelenmek için yaptığı çalışmalar devam ediyor.

external link icon
hisse-senedi-nasil-alinir

Hepsiburada Hissesi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

NASDAQ Borsasına Nasıl Girilir?

NASDAQ Nedir? NASDAQ Şirketleri Nelerdir?

NASDAQ borsasının sunduğu cazip yatırım fırsatlarını değerlendirmek isteyen onlarca yatırımcının aklında aynı soru beliriyor: “Amerikan borsasından hisse senedi nasıl alınır?” NASDAQ hisselerine yurt dışı piyasalarına yatırım imkanı sunan aracı kurumlar üzerinden yatırım yapılabiliyor. Bu aracı kurumlarda yatırım hesabı açılmasının ardından NASDAQ borsasında hisse alım satım işlemi gerçekleştirilebiliyor.

NASDAQ borsasına doğrudan hisse senedi alarak yatırım yapılabildiği gibi popüler endeks fonlarına da yatırım yapılabiliyor. Ayrıca NASDAQ bir borsa olmasının yanı sıra halka açık bir şirket olarak da faaliyetlerine devam ediyor. Ve NASDAQ Inc. (NDAQ) olarak işlem görüyor.

NASDAQ hisselerine Midas yatırım hesabı ile kolayca yatırım yapabileceğini biliyor muydun? Evet, dünyanın en büyük borsasından hisse satın almak Midas yatırım hesabı ile sadece birkaç adım atmak kadar kolay!

NASDAQ Nereden Takip Edilir?

Cevap: Midas! Türkiye’de faaliyet gösteren aracı kurumların pek çoğu yabancı borsalara yatırım yapmak için hesap alt limitlerinin yüksek olmasını şart kılıyor. Bu nedenle yatırımcıların ilgisi yerel piyasalarla sınırlı kalabiliyor. Fakat Midas, minimum bakiye zorunluluğu olmadan ve oldukça düşük işlem ücretiyle kullanıcılarına NASDAQ borsasında yatırım yapma olanağı sunuyor. Üstelik Midas, NASDAQ ile yürüttüğü iş birliği sayesinde NASDAQ borsası verilerini Türkiye’de işlem yapan yatırımcılara en hızlı şekilde ulaştırıyor.

NASDAQ Kaçta Açılır?

NASDAQ borsası ABD saatiyle 09.30’da, Türkiye saatiyle 16.30’da açılıyor. Kapanış işe ABD saatiyle 16.00’da, Türkiye saatiyle 23.00’te gerçekleşiyor. NASDAQ borsasında işlem yapılacaksa ABD ve Türkiye arasındaki saat farkının dikkate alınması gerekiyor. Ayrıca NASDAQ borsası cumartesi ve pazar günleri kapalı oluyor. Bunun yanı sıra Noel ve Şükran Günü gibi özel günlerde de NASDAQ borsasında işlem yapılamıyor.

NASDAQ Nedir? NASDAQ Şirketleri Nelerdir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler