Blog

MSCI Yüzdesi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

June 28, 2024
MSCI Yüzdesi Nedir? Nasıl Yorumlanır?
Makaleyi sesli dinle
MSCI Yüzdesi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

MSCI, global çapta faaliyet gösteren ve global sermayenin yatırıma değer hisselerini belirleyen ABD merkezli bir araştırma kuruluşu. MSCI yüzdesi, yani MSCI endeksi hakkında bilgi sahibi olarak sen de portföyünü ülke dışı yatırımlarla çeşitlendirebilir, en başarılı şirketleri ve sektörleri belirleyerek risk payını minimize edebilirsin.

MSCI Endeksi Nedir? Ne İçin Kullanılır?

MSCI endeksi, dünya çapında şirketlerin performanslarını gözlemleyip analiz ederek borsa yatırımcılarına piyasa trendleri hakkında bilgiler sunuyor. Açılımı “Morgan Stanley Capital International” olan Amerika Birleşik Devletleri merkezli endeks, global düzeyde takip edilmeye ve yatırım yapmaya uygun portföyleri bulmak isteyenler için değerli bir konuma sahip.

MSCI endeksi, tüm dünyadan belli başlı şirketlerin performanslarını yakından takip ederek öne çıkan, yani yatırım radarına giren hisse senetlerini yayınlıyor. MSCI endeksi bunu yaparken ağırlıklandırılmış hesaplama yöntemiyle şirketlerin likiditeleri ve piyasa değerlerini dikkate alıyor. MSCI endeksi yatırımcılara kendi ülkeleriyle sınırlı kalmadan yatırım portföylerini çeşitlendirme ve sermayelerini global piyasa trendlerine hakim olarak vizyoner biçimde yönetme imkanı sunuyor.  

MSCI Endeksinin Tarihçesi

MSCI endeksi 1968 yılında Capital International Index adıyla, ABD içerisindeki yatırımcıların küresel ölçekteki piyasalara ve sermayeye hakim olması ve yatırımlarını da bu bilgilerle yapması için hizmete başladı. Morgan Stanley tarafından 1986 yılında satın alınmasıyla, Morgan Stanley Capital International adıyla çalışmalarına devam etti. 2004 yılında Berra adlı şirket tarafından satın alınan ve ismi korunan MSCI, 2007 yılındaki halka arzından bu yana dünya çapında endeks takibine devam ediyor. 

En Bilinen MSCI Endeksleri Neler?

Tüm dünyada faaliyet gösteren MSCI, mevcut ekonomik durum ve potansiyellere bağlı olarak çeşitli endeks gruplarına sahip. Yatırımcılar tarafından küresel ölçekte en çok izlenen MSCI endeksleri ise şu şekilde:

  • MSCI Dünya Endeksi: Bu endekste global ölçekte gelişmiş 23 ülkenin piyasa analizleri yer alıyor. Almanya, İngiltere gibi çok gelişmiş ülkelerde faaliyet gösteren halka açık şirketlerin piyasa değerini yüzde 85 oranında bu endeksle okumak mümkün. 
  • MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi: Bu endeks dünya ekonomisinin yüzde 10’unu oluşturan 24 ülkeyi kapsıyor. Endeks, gelişmekte olan bu ülkelerdeki sermaye piyasalarının ilerleyişini, trendleri ve yatırım eğilimlerini analiz ediyor. Bu endeks, dünya genelinde yatırımcılara gelişmekte olan ülkelerdeki halka açık şirketlerin piyasa değeri hakkında yüzde 85 oranında bilgi veriyor. 
  • MSCI Uzak Doğu Endeksi: Bu endeks sadece Uzak Doğu ülkelerine değil Avustralya, İsrail ve bazı Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere 21 ülkedeki halka açık şirketlerin piyasa değerine bakıyor. Yine diğer endeksler gibi bu şirketlerin piyasa değeri hakkında da yüzde 85 oranında önemli bilgiler yatırımcılarla paylaşılıyor. 

MSCI Türkiye Endeksi Ne Demek?

MSCI endeksinde, Borsa İstanbulda işlem gören 70 adet şirketi ile Türkiye de yer alıyor. MSCI Türkiye endeksinde yer alan şirketler enerji, havacılık, banka, sağlık ve perakende gibi sektörlerde hizmet veriyor ve gerek sermayeleri gerekse de piyasa değerleriyle ülke ekonomisinde önemli yer tutuyor. Tüm dünyadan portföylerini zenginleştirmek isteyen yatırımcılar, MSCI Türkiye Endeksi’ne bakarak yatırım yapabilecekleri hisse senetlerini belirleyebiliyor. 

MSCI Türkiye Endeksinde Hangi Hisseler Yer Alıyor? 

Türkiye’de yatırım yapmayı planlayan yatırımcıları ilgilendiren MSCI hisseleri arasında öne çıkan hisseler havacılık, holding, banka ve otomotiv gibi sektörler içeerisinde sınıflanıyor. MSCI Türkiye Endeksi’nde ilk sıralarda yer alan hisselerin başında ise şunlar bulunuyor: 

  • Havacılık: Türk Hava Yolları, Pegasus, TAV Havalimanları
  • Banka: Akbank, Yapı Kredi, İş Bankası
  • Perakende: BİM, Migros, Şok Marketler
  • Sanayi: Tüpraş, Ereğli Demir Çelik, Aselsan, Şişecam, Oyak Çimento
  • Otomotiv: Ford Otosan, Türk Traktör, Otokar

MSCI Endeksi Nasıl Yorumlanır?

MSCI endeksi, içerdiği veriler ve analizlerle küresel sermayenin yüzde 50’sinden fazlasını okuyabilme ve şirketlerin performanslarını ölçebilme imkanı sunuyor. MSCI, ülkelerin sermaye gücünü ve sektörlerin trendlerini öğrenebilmek için önemli verilere ulaşmayı kolaylaştırıyor. Bu endeksler şirketlerin piyasa değerlerini ve likiditelerini ağrılıklı ortalama yöntemiyle analiz ettiği için yatırım stratejilerini belirlemede anahtar bilgileri içeriyor. MSCI endeksine giren şirketler başarılı ve yükseliş trendinde oluyor. Endeksleri bu şekilde yorumlayarak doğru yatırım kararları almak da haliyle kolaylaşıyor. 

MSCI endeksleri ve borsa yatırımcılarının odağındaki daha pek çok özel konu, Midas’ta tüm detaylarıyla ele alınıyor. Borsa ve finans piyasaları hakkındaki en güncel bilgiler ve derinlikli analizler, Midas’ın App Store ve Play Store uygulamalarıyla her zaman yanında! 

MSCI Yüzdesi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler