Blog

Makine Öğrenimi Nedir? Makine Öğrenimi Örnekleri Nelerdir?

November 18, 2022
Makine Öğrenimi Nedir? Makine Öğrenimi Örnekleri Nelerdir?
Makaleyi sesli dinle
Makine Öğrenimi Nedir?

Günlük hayatımızda kullandığımız her uygulamanın temelinde yer alan makine öğrenmesi (machine learning), gelişmiş algoritmalar yoluyla bireylere hemen her alanda verimli, sorunsuz ve güvenli bir deneyim sağlıyor. Peki, makine öğrenmesi denilen kavram hakkında bu kadarını söylemek sence her şeyi açıklıyor mu? 

Günümüzde birçok farklı alanda kullanılan makine öğrenmesi, yapay zekânın alt çalışma alanlarından biri kabul ediliyor. Bir bilim dalı olarak addedilen bu geniş çalışma sahası üretim, sağlık, perakende, medya, eğlence ve finansal hizmetler gibi alanlarda yaygın bir şekilde kullanılıyor. Makine öğrenimi ile bilgisayarlara karmaşık olay ve nesneleri algılama ve veriye dayalı olarak akılcı kararlar verebilme becerisi kazandırılması hedefleniyor. Tüm bunlar sana biraz bilim kurgu ürünü gibi mi geldi? Oysa bu gelişmeler, günümüz dünyasında gerçeğin ta kendisi! Hadi, gel bu şaşırtıcı konunun biraz daha derinlerine inelim!

Makine Öğrenmesi Nedir?

Makine Öğrenimi

Makine öğrenmesi (machine learning), bilgisayar sistemlerinin çıkarıma bağlı olarak görevlerini gerçekleştirmeleri için kullanacağı algoritmaların ve istatistiksel modellerin geliştirilmesi olarak tanımlanabilir. Makine öğrenmesi, işletmelerin büyümelerini desteklediği gibi yeni gelir akışlarını açığa çıkarmaya ve zorlu sorunları çözmeye yardımcı olma amacını da taşıyor. Makine öğrenimi ile işletmeler yüksek hacimli verileri hızlı analiz eden yazılımlarla analiz ederek daha etkili ve faydalı sonuçlar elde edebiliyor.

Günlük hayatta kullanılan her uygulamanın temelinde yer alan makine öğrenmesi, kullandığı algoritmalarla verimli, sorunsuz ve güvenli bir deneyim elde etmeyi sağlıyor. Temeli algoritmalara dayanan makine öğrenmesinin denetimli makine öğrenmesi, denetimsiz makine öğrenmesi, pekiştirmeli makine öğrenmesi gibi farklı çeşitleri bulunuyor. Farklı çeşitlerinin olmasının nedeni farklı yapıdaki algoritmaların kullanılmasından kaynaklanıyor.

En Yaygın Makine Öğrenmesi Örnekleri Nelerdir? 

Machine learning

Makine öğrenmesinin pek çok örneğiyle birlikte günlük hayatında geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu öğrendiğinde şaşırabilirsin. Peki, bunlar neler mi? 

Satranç Uygulamaları ve Bilgisayarları

Online satranç uygulamaları ve satranç bilgisayarları, insan beyninin karar verme mekanizmasından faydalanılarak geliştirilen yazılım yardımıyla profesyonel oyuncuları dahi yenebiliyor. 

Arama Motoru Önerileri

Kullanıcıların yaptıkları aramalara uygun öneriler sunan sistemler de makine öğreniminin bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. 

Otonom Araçlar

Sürücüsüz otonom araçlar, makine öğrenmesinin son zamanlarda en belirgin örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Sanal Asistanlar

Akıllı telefonlarda kullanılan sanal asistanlar da makine öğrenimi örneklerinden biri olarak düşünülebilir. Bu soyut yardımcılar sorulan sorulara cevap vermek, sesli komutlar yardımıyla ihtiyacımız olan bilgilere yönelik internette arama yaparak bize sunmak gibi görevleri gerçekleştiriyor.

Web Sitesi Çerezleri

Web sitelerinin ve e-ticaret sitelerinin kullanıcı davranışlarını izleyecek şekilde çerezler kullanması ve ilgilenilen ürün ya da hizmetlere yönelik öneriler sunmaları, hatta reklamlar göstermeleri de makine öğrenimi örnekleri olarak öne çıkıyor.

Hastalıkları Tespit Edebilen Tıbbi Cihazlar

Geliştirilen algoritmalar sayesinde tıbbi cihazlar artık hastalık teşhisinde önemli görevler üstleniyor. Kişilerin sağlık ile ilgili verilerine bakılarak hangi hastalıklara sahip olabileceği hakkında bilgi sahibi olunabiliyor. Böylece kişilere özel doğru tedavi yöntemleri hızlı bir şekilde uygulanabiliyor.

Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Makine Öğrenimi Nedir? Makine Öğrenimi Örnekleri Nelerdir?

Yapay zekâ ve makine öğrenmesi çoğu zaman benzer kavramlar gibi algılansa da aslında bu ikisi birbirinden farklı özelliklere sahip. Şöyle ki yapay zekâ, makinelerin insan davranışlarını taklit etmesine ve görevleri insanlarla aynı şekilde gerçekleştirebilmelerine odaklanıyor. Makine öğrenmesi ise daha önce mevcut olan verileri kullanarak, verileri işleyerek bilgi çıkarmakla ilgileniyor. 

Makine öğrenmesi algoritmaları, büyük miktarda yapılandırılmış geçmiş verileri kullanıyor. Bu verilere dayalı olarak doğru sonuçlar üretebiliyor ve tahminlerde bulunarak kendi kendini öğrenen bir algoritma üzerinde çalışıyor. Özetle; makine öğrenimi, yapay zekânın alt dalı olarak makinelerin öğrenmesine olanak tanıyıp ardından makinelerin o bilgiyi kullanarak birtakım çıkarımlarda bulunmasını sağlıyor.

Makine Öğrenmesine Yatırım Yapan Şirketler

Makine Öğrenmesine Yatırım Yapan Şirketler

Makine öğrenmesi son yıllarda birçok şirketin yakından ilgilendiği ve ciddi yatırımlar yaptığı bir alan olarak yükselişini sürdürüyor. Peki, hangi şirketler makine öğrenmesi yatırımları yapıyor ve ne gibi çözümler sunuyorlar?

IBM

Makine öğrenmesi yatırımlarını uzun zamandır sürdüren IBM, geliştirdiği uygulamalarla işletmelere özel makine öğrenimi çözümleri sunuyor. IBM Watson Machine Learning ile makine öğrenmesi modellerinin her yerden kolay bir şekilde oluşturulmasını sağlıyor. 

Makine öğrenmesi modellerini devreye alırken ölçeklemek isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler, IBM Watson Machine Learning Server üzerinden özel ya da genel bir bulut sisteminde kolay bir şekilde kurulum imkânı elde ediyor. IBM’in bir diğer ürünü olan IBM Cloud Pak for Data ise bulut tabanlı verilerin beraberinde yapay zeka geliştirme ve devreye alma süreçlerinin hızlandırılmasına yardımcı oluyor. 

Oracle

Makine öğrenimi konusunda kuruluşlara özel çözümler üreten ve bu alanda yatırımlarını sürdüren bir diğer büyük marka olan Oracle, geliştirdiği makine öğrenimi hizmetleriyle özel öğrenim modelleri oluşturmayı, yönetmeyi ve eğitmeyi kolaylaştırıyor. Oracle’ın otomatik makine öğrenimi becerileri, verileri hızla inceleyerek en uygun özelliklerin ve en iyi algoritmaların kullanılmasını önerebilecek özellikler taşıyor. 

Oracle’ın makine öğrenimi hizmetleri sayesinde verilere esnek ve kolay bir şekilde erişim mümkün oluyor. Veritabanları için özel olarak geliştirilen algoritmalar sayesinde veri yönetimi daha kolay hale gelerek iş yükü azalmış oluyor. Oracle makine öğrenimine yönelik özel güvenlik araçları ve kullanıcı arabirimleri sayesinde elde edilen sonuçların daha güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlıyor.

Microsoft

Makine öğrenmesi yatırımlarıyla sektöre yön veren bir diğer marka olan Microsoft, makine öğrenimi alanındaki faaliyetlerini Azure Machine Learning ile sürdürüyor. Azure Machine Learning, makine öğrenmesi metotlarını yönetmeye yönelik bulut tabanlı bir hizmet olarak konumlanıyor.

Microsoft, Azure Machine Learning ile otomatikleştirilmiş -kodsuz- makine öğrenmesi özellikleri sunuyor. Azure Machine Learning, veri bilimcilerin ve geliştiricilerin yüksek kaliteli, güvenli makine öğrenimi modelleri oluşturmalarını, bunları hızlı bir şekilde dağıtmalarını ve yönetmelerini sağlayacak çözümler geliştiriyor.

Amazon

Amazon makine öğrenimi alanındaki yatırımlarını ve hizmetlerini Amazon Machine Learning ile sürdürüyor. Geliştiricilerin, veri bilimcilerin ve işletmelerin ihtiyaçlarının karşılanması için marka, yüksek performanslı ve ölçeklenebilir düzeyde uygun maliyetli çözümler sunuyor. Amazon geliştirdiği AWS DeepRacer, AWS DeepComposer ve AWS DeepLens eğitim araçlarıyla da makine öğrenimi algoritmalarında öğrenmeyi kolaylaştırmaya odaklanıyor.

Makine öğrenmesi sürekli gelişen ve geleceği parlak bir alan olması yönüyle yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Makine öğrenimi alanında yatırım yapmayı düşünüyorsan, bu konuda global çözümler sunan ve kendini kanıtlamış şirketlerin başında gelen IBM, Microsoft, Amazon ve Oracle’ın hisselerini Midas yatırım hesabı ile sen de kolayca alabilirsin. App Store veya Google Play üzerinden Midas uygulamasını indirdikten sonra hesap oluşturmak ve dilediğin şirketin hisselerini satın almak son derece kolay. Hadi sen de hemen indir, geleceğin teknolojilerine yatırım yapmaya hemen başla.

Ayrıca bakınız: Geleceğin Şirketleri Nelerdir?

Makine Öğrenimi Nedir? Makine Öğrenimi Örnekleri Nelerdir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler