Blog

Jeotermal Enerji Nedir? Jeotermal Enerji Kaynakları Hakkında…

January 19, 2023
Jeotermal Enerji Nedir? Jeotermal Enerji Kaynakları Hakkında…
Makaleyi sesli dinle
Jeotermal Enerji

Jeotermal kaynak türleri ile elektrik ve ısı üretimi için fosit yakıtlara ihtiyaç duyulmadığından, çevre dostu bir kullanım da mümkün oluyor. Jeotermal enerji hakkında merak ettiğin tüm detayları ana hatlarıyla bu dosyamızda bulabilirsin!

Dünya nüfusunun hızla artması ve gelişen sanayinin ihtiyaç duyduğu enerjinin kıt kaynaklarla karşılanmaya çalışılması, enerji üretimi ve tüketimi arasındaki açığın da hızla artmasını beraberinde getiriyor. Küresel enerji tüketiminin hızla arttığı bu dönemde petrol, doğal gaz ve kömür gibi yenilenemeyen ve yakın gelecekte tükeneceği tahmin edilen fosil enerji kaynakları, iklim değişikliği ile birlikte çevre ve insan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Son yıllarda birçok ülke enerji ihtiyacını karşılamak için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına ve bu kaynakların üretim ve tüketimde kullanıldığı enerji projelerini geliştirmeye yöneliyor. Yenilenebilir enerjiye dönüşüm sağlamak açısından, bu alanda faaliyet gösteren ve yatırım yapan şirketlere önemli teşvikler ve destekler uygulanıyor. Jeotermal enerji gibi doğa ile dost, temiz ve ucuz yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanarak enerji ihtiyacını sürdürülebilir şekilde karşılamak da bu doğrultuda günümüzün önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Jeotermal Enerji Nedir?

Jeotermal Enerji Nedir? Jeotermal Enerji Kaynakları Hakkında…

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan ve son yıllarda en çok tercih edilen enerji kaynaklarından biri olan jeotermal enerji nedir? Jeotermal enerji, yer kabuğunun çeşitli derinliklerinde biriken basınç altındaki sıcak su, buhar, gaz ya da sıcak kayaç türlerinin içerdiği termal enerji olarak tanımlanıyor. Peki, jeotermal kaynak nedir? Hemen yanıtlayalım:

Yer kabuğunun çeşitli katmanlarında biriken sıcak su, gaz ve buhar jeotermal kaynaklar olarak değerlendiriliyor. Jeotermal enerji kaynakları sayesinde yerin derinliklerinde bulunan sıcak bölgelerinden yeryüzüne doğru yayılan ısının kullanılmasıyla, birçok alanda enerji ihtiyacı karşılanabiliyor.

Jeotermal Enerji Çalışma Prensibi Nedir?

Jeotermal enerji yeryüzünün derinliklerinden direkt olarak çıkarılamıyor. Yüzeye çatlak ve kırılma bölgeleri sayesinde ulaşıyor. Oluşturulan sondaj kuyularıyla jeotermal kaynaklar yüzeye çıkarılabilmekte olup, kurulan jeotermal santraller ve tesisler aracılığıyla üretim ve tüketimde değerlendiriliyor. Bu santraller daha çok elektrik enerjisi üretmek için faaliyet gösteriyor. 

Bunun yanında jeotermal enerji ısı pompaları sayesinde, söz konusu kaynakların ısı üretimi için kullanılması da mümkün oluyor. Günümüzde Amerika ve İzlanda gibi bazı ülkeler jeotermal enerjiyi merkezi ısıtma sistemlerinde kullanıyor.

Jeotermal Enerji Yenilenebilir mi? Çevre Dostu mu?

“Jeotermal enerji ne demek?” sorusu kadar merak edilen bir diğer konu da “Jeotermal enerji yenilenebilir mi?” oluyor. Bu sorunun yanıtını dosyamızın önceki kısımlarında vermiş olsak da konuyu daha fazla detaylandırmakta fayda var. Şöyle ki, yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan jeotermal enerji dünya var oldukça kullanılabilecek bir enerji türü olup sürdürülebilir, güvenilir ve çevre dostu özellikleriyle artan enerji ihtiyacını karşılamada en uygun çözümlerden biri!

Yenilenebilir enerji kaynakları, karbondioksit emisyonlarını azaltarak çevrenin korunmasına yardımcı oluyor. Jeotermal kaynak türleri ile elektrik ve ısı üretimi için fosit yakıtlara ihtiyaç duyulmadığından, çevre dostu bir enerji sarfı da mümkün hale geliyor. Ayrıca bu kaynaklar yerli oldukları için ülkelerin enerjide dışa bağımlılığının azalmasına ve yerel istihdamın artmasına da katkı sağlıyor. 

Jeotermal Enerjinin Avantajları Nelerdir?

Jeotermal Enerji Nedir? Jeotermal Enerji Kaynakları Hakkında…

Jeotermal enerji kaynakları yenilenebilir, sürdürülebilir, doğa dostu ve ucuz enerji sağlamasından dolayı avantajlı enerji kaynakları arasında yer alıyor. Yerel birer doğal varlık oldukları için jeotermal kaynakların işlenmesi ve kullanımı konusunda dışa bağımlılık bulunmuyor. Jeotermal enerji kaynaklarına sahip ülkeler kendi sistemlerini kullanarak bu enerjiden faydalanabiliyor. 

Jeotermal enerji çeşitlerinin yaygın olarak kullanılması fosil yakıt tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan sera gazı etkisi, karbon salınımı ve asit yağmurları gibi çevreyi kirleten unsurların etkilerinin azaltılmasını da sağlıyor. Bu enerji türünde fosil yakıtlarda yaşanabilen patlama ve alev alma gibi riskler de bulunmuyor. Jeotermal güç, elektrik ve ısı üretimi için yenilenemeyen enerji kaynaklarına göre daha verimli ve ucuz bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Jeotermal Enerjinin Dezavantajları Nelerdir?

Jeotermal Enerji Dezavantajları

Çevreye Zarar Verme Riski

Jeotermal enerji, çevre dostu bir enerji kaynağı olarak bilinse de bazı durumlarda çevre kirliliğine yol açabilecek özellikler taşıyor. Bu enerji türünün kullanımı için kurulacak tesislerin, santrallerin ve deşarj istasyonlarının yüksek teknolojiye sahip olması ve yeryüzüne minimum zarar verecek şekilde yönetilmesi gerekiyor.

Jeotermal enerjiden faydalanan birçok ülkede, enerji üretiminde kullanılan akışkanın içerdiği kimyasalların herhangi bir çevre sorununa neden olmaması açısından reenjeksiyon denilen bir uygulama yapılıyor. Akışkanın yer altına geri verilmesi anlamına gelen bu işlemin uygulanmasının zorunlu hale getirildiği biliniyor. 

Kullanım Sınırlılığı ve Kurulum Maliyeti

Jeotermal enerji yerinde kullanılabilen bir enerji türü olduğundan, kaynaktan uzak bölgelerde kullanımı sınırlı, maliyetli ve zahmetli olabiliyor. Jeotermal enerji kaynağı bulmak için hazırlık, araştırma ve kurulum maliyetlerinin yüksek olması da bu enerji türünün daha sınırlı kullanılmasında etkili bir rol oynuyor.

external link icon
Nükleer Füzyon

Nükleer Füzyon Nedir? Nükleer Füzyon Teknolojisi Hakkında Her Şey!

Yenilenebilir Enerjiye Yatırım Yapan Şirketler Hangileridir?

Jeotermal Enerji Nedir? Jeotermal Enerji Kaynakları Hakkında…

Dünyada enerjiye olan talebin hızla artması ve enerji ihtiyacının yenilenemeyen enerji kaynaklarıyla karşılanamayacağı gerçeğinin ortaya çıkması, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyacı ve bu alanda faaliyet gösteren şirketlere ilgiyi de artırıyor. Son yıllarda birçok şirket mevcut enerji talebini daha çevreci ve ekonomik bir şekilde karşılamak için yenilenebilir enerji alanında daha fazla söz sahibi olmak istiyor. 

Yakın gelecekte önemini giderek artırması beklenen yenilenebilir enerji üzerinden bireysel ve kurumsal yatırımcıların önemli getiriler elde edebilecekleri gerçeği öne çıkıyor. Bundan dolayı yenilenebilir enerjiye yatırım yapan ve borsada işlem gören şirketler, son yıllarda borsa yatırımcıları tarafından yakın takipte tutuluyor. Türkiye’de de birçok şirket bu alanda büyük yatırımlar yapıyor. Borsa İstanbul’da (BIST) yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren Akenerji, Aksa Enerji, Enerjisa, Zorlu Enerji, Aydem Enerji gibi pek çok şirket bulunuyor. 

Yenilenebilir Enerji Yatırımlarından Sen de Kazanç Elde Edebilirsin!

Yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren şirketlerin hisselerine Midas yatırım hesabı açarak kolay ve hızlı bir şekilde yatırım yapabilir, bu alandaki yatırım avantajlarını hemen şimdi değerlendirmeye başlayabilirsin! Nasıl mı? Bunun için Google Play Store ve App Store’da yer alan Midas uygulamasını indirerek üyelik işlemini tamamlaman yeterli. Ardından BIST’te ve ABD borsalarında yer alan yenilenebilir enerji hisselerinden dilediğine, istediğin miktarda güvenli ve kolay bir şekilde yatırım yapabilirsin!

Jeotermal Enerji Nedir? Jeotermal Enerji Kaynakları Hakkında…

Benzer İçerikler