Blog

Halving Nedir? Bitcoin Halving’i Ne Zaman?

December 14, 2023
Halving Nedir? Bitcoin Halving’i Ne Zaman?
Makaleyi sesli dinle
Halving Nedir? Bitcoin Halving'i Ne Zaman?

Kripto para borsasının kralı olarak nitelenen Bitcoin’in benzersiz bir özelliği var: Halving! Bitcoin piyasasını daha iyi anlamak ve yatırımlarını doğru yönetmek için halving nedir sorusunun yanıtı başta olmak üzere bu kavrama dair tüm gizemleri öğrenmeye var mısın? Halving, yani Bitcoin bölünmesi nedir sorusunun yanıtı bu yazımızda!

Dijital bir gizem olarak kabul edilen halving, tüm kripto para piyasasını etkisi altına almayı başarıyor. Bitcoin’i hangi zamanlarda alacağını ve satacağını doğru değerlendirebilmek ve Bitcoin fiyatlarına bağlı olarak değişen kripto paraları koruyabilmek için konuyla ilgili tüm detaylara hakim olmalısın. Bu yazımızda kripto para piyasalarını alt üst eden ve yatırımları tamamıyla şekillendiren halving’i tüm detaylarıyla mercek altına alıyoruz. Şimdi halving ne demek ve kripto para piyasalarını şekillendirecek bir sonraki halving ne zaman öğrenme vakti!

Bitcoin Halving’i Nedir?

Bitcoin halving’i, Bitcoin (BTC) ağına yeni coin’lerin eklenmesi için madencilere verilen ödül miktarının yarı yarıya azaltılmasını ifade eden bir kripto para terimi. Kelime olarak “yarılanma” anlamına gelen halving, madencilikle üretilen kripto para birimlerini (Bitcoin, Cash, Litecoin vs.) etkiliyor.

Bitcoin Halving’i Neden Olur?

Halving Nedir? Bitcoin Halving'i Ne Zaman?
  • Sınırlı arzın korunması: Bitcoin’in toplam arzı 21 milyon adetle sınırlı. Her halving olayı madencilere verilen ödül miktarını yarı yarıya azaltarak yeni Bitcoin’lerin dolaşıma girmesini kontrol altında tutuyor. Bu özelliğiyle halving, Bitcoin’in sınırlı arzını korumaya yardımcı oluyor.
  • Madencilik ödüllerinin azaltılması: Bitcoin madencileri sisteme yeni bloklar ekleyerek ödül olarak Bitcoin alıyor. Her halving olayında bu ödül miktarı yarıya indiriliyor. Böylece madencilerin zaman içerisinde daha az Bitcoin kazanmaları sağlanıyor. Ancak Bitcoin fiyatlarındaki potansiyel artışlar halving’e rağmen madencilerin kâr etmelerine olanak tanıyor.
  • Ekonomik mekanizmanın sağlanması: Bitcoin protokolü önceden belirlenmiş bir ekonomik mekanizmayı takip ediyor. Her halving bu ekonomik mekanizmayı sürdürmek ve Bitcoin’in ekonomik sisteminde dengeyi sağlamak amacıyla gerçekleşiyor.
  • Fiyat ve talep etkileri: Gerçekleşen her halving genellikle piyasa katılımcılarının ilgisini çekiyor ve Bitcoin fiyatlarında artışa neden oluyor. Azalan arz ve artan talep beklentisi yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisini artırabiliyor.
  • Bitcoin’in değerini belirleme: Bitcoin’in değeri arz ve talep faktörlerine dayanıyor. Halving arz tarafındaki bir azalmayı temsil ediyor. Bu da teorik olarak Bitcoin’in değerini artırmayı sağlıyor.

İlk Bitcoin Halving’i Ne Zaman Oldu?

Blockchain sistemi üzerine inşa edilen Bitcoin’de bölünme olarak da adlandırılan ilk halving işlemi 28 Kasım 2012 tarihinde gerçekleşti. Bu tarihte düzenlenen ödül yarılanmasıyla blok ödülü 50 BTC’den 25 BTC’ye düştü. Bu yarılanmadan bir yıl sonra Bitcoin fiyatı yaklaşık yüzde 8 bin 500 artış göstererek 12 dolardan bin 150 dolara kadar yükseldi.

Bitcoin Halving’i Kaç Yılda Bir Olur?

Bitcoin yarılanması Bitcoin protokolüne uygun olarak ağda 210 bin blok kazıldığında gerçekleşiyor. Bu miktara ulaşılması ise yaklaşık olarak dört yıl alıyor. Bitcoin halving’i ne kadar sürer merak ettiysen onu da yanıtlayalım!

Bitcoin protokolü tarafından otomatik olarak gerçekleştirilen halving süreci birkaç dakika içinde tamamlanıyor. Her 210 bin blokta gerçekleşen halving’in ardından madenciler yeni ödül miktarı üzerinden çalışmalarını sürdürüyor.

BTC Halving Olunca Ne Olur?

BTC halving, Bitcoin ekosisteminde birçok önemli etki yaratıyor. Halving sonuçlarını önceden tahmin etmek tam olarak mümkün olmasa da olası halving etkilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Fiyat artışı: Önceki halving olaylarının ardından Bitcoin fiyatlarında artış meydana geldi. Azalan arz ve potansiyel talep artışı yatırımcıları Bitcoin’e çekerek fiyatların artmasını sağlayabiliyor.
  • Madencilik kârlılığı: Her halving olayında madencilere verilen ödül miktarının azaltılması bazı madencilerin faaliyetlerini durdurmasına ve kalanların daha fazla kâr elde etmesine yol açabiliyor.
  • Piyasa volatilitesi: Halving genellikle piyasa volatilitesinin artmasına neden oluyor. Fiyatların hızlı bir şekilde değişmesi kripto para piyasasında ticaret yapanları doğrudan etkiliyor.
  • Medya ilgisi: Halving gerçekleştiği zaman bu olay medya mensuplarının da ilgisini çekiyor. Bitcoin hakkında haberlerin artması, Bitcoin’e duyulan ilgiyi artırarak piyasaya yeni yatırımcı gelmesine olanak tanıyor.

Bitcoin Halving’i Neden Önemli?

Bitcoin halving’i, Bitcoin protokolü tarafından önceden belirlenen ekonomik bir mekanizma olduğu için Bitcoin’in istikrarlı bir şekilde dolaşıma girmesini ve değerini korumasını sağlıyor. Bununla birlikte halving hem medyada hem de halkta büyük bir ilgi uyandırarak yeni yatırımcıları ve geliştiricileri kendisine çekiyor. Ayrıca halving olaylarından sonra meydana gelen fiyat artışı, Bitcoin’i her zamankinden daha çekici kılmayı başarıyor. Azalan arz ve potansiyel talep artışı sayesinde Bitcoin fiyatını korumayı ve artırmayı sürdürüyor.

Bitcoin Halving Tarihleri Nedir?

TarihBlok NumarasıMevcut ÖdülYeni Ödül
28 Kasım 2012210.00050 BTC25 BTC
9 Temmuz 2016420.00025 BTC12,5 BTC
11 Mayıs 2020630.00012,5 BTC6,25 BTC
Bitcoin Halving Tarihleri

Bitcoin bölünmesinin her 210 bin blokta meydana geldiğine ve yaklaşık dört yılda bir gerçekleştiğine değinmiştik. Bitcoin sisteminde günümüze dek yalnızca üç adet halving gerçekleşti. Peki, bir sonraki halving’in ne zaman olacağını şimdiden hesaplamaya başladın mı? Gel, biz söyleyelim!

2024’te Bitcoin Halving Ne Zaman Olacak?

Bitcoin halving’in dört yılda bir gerçekleştiği göz önüne alındığında bir sonraki halving’in 2024 yılının mayıs ayında gerçekleşmesi bekleniyor. 2024 yılındaki Bitcoin bölünmesi 840 bin bloğa ulaşıldığında gerçekleşecek ve ödül miktarı 3,125 BTC’ye düşecek. Yani Bitcoin halving’i geri sayımının başladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bitcoin halving’in ardından Bitcoin fiyatının artması halving zamanının heyecanla beklenmesine yol açıyor. Hatırlarsan 2012 yılındaki yarılanmanın ardından Bitcoin fiyatları bir yıl içinde 12 dolardan bin 150 dolara yükselmişti. 2016 yılındaki Bitcoin bölünmesinin ardından ise 20 bin dolar seviyesine ulaşıldı. Bakalım 2024’teki Bitcoin halving’in etkileri nasıl olacak?

Bitcoin Halving’i Ne Zaman Sona Erecek?

Bitcoin bölünmesinin 2140 yılına kadar devam etmesi bekleniyor. Toplamda 32 adet Bitcoin bölünmesi gerçekleştiğinde süreç duracak ve artık Bitcoin oluşturulmayacak. Bitcoin halving’in tamı tamına dört yıl sürmediğini de belirtelim. Bitcoin madenciliği algoritması her 10 dakikada yeni bir blok oluşturmayı hedefliyor. Ancak bazı bloklar 10 dakikadan fazla zaman alırken bazıları daha kısa sürede oluşturulabiliyor. Dolayısıyla bir sonraki halving’in süresinin uzaması ya da kısalması mümkün.

Basit bir hesaplama yapacak olursak, blokların oluşturulması ortalama 9,66 dakika sürdüğünde 210 bin bloğa ulaşılması bin 409 güne tekabül ediyor. Dört yılın bin 461 gün olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bir sonraki halving’in bundan daha az zamanda gerçekleşeceğini görebilirsin.

Bitcoin Kalmadığında Ne Olur?

halving nedir

Toplamda 21 milyon Bitcoin’e ulaşıldığında veya çok daha öncesinde Bitcoin protokolünde değişikliğe gidilebileceği öngörülüyor. Nitekim Bitcoin protokolü geliştiriciler tarafından yönetilen açık kaynaklı bir proje. Topluluk, Bitcoin geleceğini etkileyebilecek protokol değişikliklerini tartışarak uygulamaya alabiliyor. Esasında daha fazla Bitcoin kalmadığında Bitcoin ekosisteminin tam olarak nasıl evrileceği son derece belirsiz.

2140 yılına kadar Bitcoin ödül sisteminin satoshi birimine kadar düşmesi bekleniyor. Satoshi’nin Bitcoin’in en küçük birimi olduğunu da belirtelim. Bir Bitcoin 100 milyon satoshi içeriyor. Bitcoin bölünmesinin 2140 yılında sona ereceğini düşünürsek, bu durumda ödül her 210 bin blokta yarıya indirilecek ve miktar bir satoshi’ye kadar düşecek.

Midas uygulaması üzerinden ekonomik gelişmelere dair güncel bilgilere ulaşabilir
ve Midas yatırım hesabıyla birikimlerini anında yatırıma dönüştürebilirsin.
App Store ve Play Store üzerinden Midas uygulamasını hemen indir, dilediğin yerde ve zamanda yatırımlarını yönetmeye başla!

Halving Nedir? Bitcoin Halving'i Ne Zaman?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler