Blog

GBP Para Birimi Nedir? Hangi Ülkeye Ait?

June 11, 2024
GBP Para Birimi Nedir? Hangi Ülkeye Ait?
Makaleyi sesli dinle
GBP Para Birimi Nedir? Hangi Ülkeye Ait?

GBP… Dünya ekonomisinde her daim sözü geçen bu para birimi, uluslararası işlemlerde sıklıkla bu kısaltılmış haliyle karşımıza çıkıyor. Peki, GBP’nin açılımını ve hangi ülkeye ait olduğunu biliyor musun? Hadi, küresel ekonominin dev oyuncularından biri olan GBP hakkında detaylar gelsin!

Euro, dolar, riyal, manat, rupi, lira… Herkesin aşina olduğu bu para birimleri hakkında aklında herhangi bir soru işareti olmadığını farz ediyoruz. Aslına bakarsan GBP de en az bu para birimleri kadar meşhur. Hatta pek çoğundan daha namlı olduğu söylenebilir. Sadece, tıpkı EUR ve TL gibi global bir kısaltma olduğu için GBP para birimi nedir ve GBP hangi ülkenin gibi sorulara mahal verebiliyor.

GBP Nedir? Hangi Ülkenin Para Birimidir?

GBP, Büyük Britanya’nın uluslararası alanda tanınan para biriminin dünya genelindeki kodu, yani İngiliz sterlininin kısaltması. Genellikle borsa sektöründe para birimlerinin karışmasını önlemek için bu gibi kodlara başvuruluyor. Büyük Britanya Adası’ndaki İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da geçerli olan GBP, ilgili yerlerin resmi para birimi olarak geçiyor. 

GBP’nin Açılımı Nedir?

Açılımı “Great Britain pound” olan GBP, Türkçeye çevrildiğinde “Büyük Britanya pound’u” şeklinde bir anlam kazanıyor. GBP kodu, İngiliz sterlininin dünya çapında tanınmasını ve yasal olarak kabul görmesini mümkün kılıyor. Söz konusu para biriminin İngiltere ve Galler’de resmi olarak kullanılması, sterlin hangi ülkenin para birimi sorusuna da otomatik bir cevap veriyor. Bu ülkelere ek olarak GBP, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da ilgili hazine bankaları tarafından geçerli kabul ediliyor. 

GBP Ne Zaman Yürürlüğe Girmiştir?

İngiliz sterlininin 1694 yılında Bank of England’ın kuruluşuyla birlikte yürürlüğe girdiği biliniyor. Kökenleri ise 8’inci yüzyıla dayanan GBP, uluslararası alanda tam olarak 17’nci yüzyıldan beridir tanınıyor. Dünya tarihinin en eski para birimleri arasında yer alan İngiliz sterlini, ekonomik ve finansal sistemler için geçmişte olduğu gibi günümüzde de büyük bir önem taşıyor. Konuya daha geniş bir perspektiften yaklaştığımız Ülkelerin Para Birimleri ve En Çok Kullanılan Para Birimleri başlıklı yazımızı şimdiden yan sekmede hazır tutmanı öneririz.

En Değerli GBP Banknotu Kaçtır?

Günümüzde dolaşımdaki en değerli GBP 100’lük banknot olarak karşımıza çıkıyor. Tabii bu çok da sık kullanılan bir banknot değil! Daha kolay bulunabilen ve en yaygın kullanılan yüksek değerli banknot, daha çok £50 olarak kabul ediliyor. Bank of England gözetiminde basımı gerçekleşen GBP banknotları, günlük işlemlerde ya da major alışverişlerde kullanılmak üzere piyasaya sürülüyor.  

Konuya ek olarak Dolar (USD) Nedir? Dolar Çeşitleri Nelerdir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsin.

GBP Alınır mı?

Titiz bir analiz ve risk değerlendirmesi yaptığın müddetçe GBP alımı yapmanda elbette bir sakınca yok! Bu süreçte GBP’nin değeri üzerinde doğrudan etkili olan parametreleri göz önünde bulundurmalı ve yatırım araçlarına sağlıklı bir şekilde karar vermelisin. Piyasa koşulları ve risk toleransları gibi faktörleri dikkate alarak en doğru yatırım aracına yönelmek istiyorsan, Midas her zaman yanında! 

Yatırım süreçlerini güvenle sürdürmek ve finans ile ilgili gelişmelerden anında haberdar olmak için Midas uygulamasını App Store ya da Play Store üzerinden telefonuna yükleyebilirsin.

GBP Para Birimi Nedir? Hangi Ülkeye Ait?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler