Blog

Fintech Nedir? Yatırım Yapılabilecek Fintech Şirketleri Hangileri?

November 22, 2022
Fintech Nedir? Yatırım Yapılabilecek Fintech Şirketleri Hangileri?
Makaleyi sesli dinle
Fintech Nedir? Yatırım Yapılabilecek Fintech Şirketleri Hangileri?

Yatırımcılığa ilgi duyan biri olarak ekonomi, finans ve teknoloji alanlarında sık karşılaştığın bir kavram olan fintech ne demek merak etmen çok doğal. 

Teknolojiyi kullanarak verimli, hızlı ve güvenilir finansal çözümler sunmak hem kuruluşlar hem de müşteriler için önemli faydalar sağlıyor. Günümüzde finansal hizmetleri yeniden şekillendirmede kritik bir rol üstlenen finansal teknolojiler (fintech’ler) sayesinde, mali alanda sunulan ürün ve hizmetlerin kullanımı bir hayli kolaylaşıyor. Fintech’ler yoluyla finansal sektörlerde maliyet yönetimi ve müşteri hizmetleri kalitesi açısından büyük değişimler göze çarpıyor. Peki, fintech nedir? Daha da önemlisi, bankacılık ve yatırım alanlarında ne gibi bir konumda yer alıyor olabilir? Öğrenmeye hazırsan, dosyamızı açıyoruz!

Fintech Nedir?

Fintech Nedir? Yatırım Yapılabilecek Fintech Şirketleri Hangileri?

Fintech kavramı İngilizce “finance” ve “technology” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Türkçe’de ise finansal teknoloji anlamına geliyor. Fintech, finans ile teknoloji sektörünü bir araya getirerek geleneksel finans hizmetlerinin ve süreçlerin daha verimli, hızlı, güvenli ve düşük maliyetli bir şekilde geliştirilmesine olanak tanıyor. Bu doğrultuda “Finansal teknoloji nedir?” sorusunu, birçok finansal işlemin eskiye oranla daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayarak finans sektörünün dönüşümüne öncülük eden yeni nesil teknolojiler olarak yanıtlamak mümkün.  

Fintech’in Amacı Nedir? 

Fintech’te temel amaç teknolojiyi kullanarak verimli, hızlı, pratik ve güvenli finansal çözümler sunmak olarak öne çıkıyor. Fintech şirketlerinin geliştirdiği teknolojilerle bireysel kullanıcılar kendileri için kişiselleştirilmiş hizmetler alabiliyor. Finansal kuruluşlar için de çok önemli faydalar sunan fintech’ler, bu tür organizasyonlar için maliyet ve verimlilik avantajı sağlıyor. 

Fintech’ler ilk çıktıkları dönemde bankacılık sektörüne rakip olarak değerlendirilmiş olsa da, esasında daha iyi müşteri deneyimi ve yeni stratejiler geliştirmeyi kolaylaştırarak kuruluşların büyümelerine yardımcı oluyor. Finansal teknolojinin sağlam dijital altyapısı sayesinde artık ürün ve hizmetler sürekli olarak geliştirilebiliyor. Bu sayede parasal işlemlerin pek çoğunda güvenli, hızlı ve kolay işlem gerçekleştirmek finans sektörü için artık bir standart haline dönüşüyor.

Fintech Şirketleri Nelerdir?

Fintech Şirketleri
Midas yatırım hesabın ile Fintech alanında faaliyet gösteren öncü şirketlerin hisselerine yatırım yaparak, yeni nesil finans teknolojilerinin hızlı yükselelen şirketlerine ortak olabilirsin!

Fintech alanında dünyanın önde gelen şirketlerine örnek olarak Klarna, Wise, Revolut, Nubank, Monzo, Visa, Mastercard, Ant Financial, PayPal, Tencent, Stripe, Adyen, Nubank, Kraken, Plaid gösterilebilir. Büyük çoğunluğu son 10 yılda kurulmasına rağmen, bu şirketlerin hızla büyüyerek milyar dolarlık hacme ulaştıkları dikkatlerden kaçmıyor. 

Finansal teknoloji üreten şirketlerin sayısı son yıllarda hızla artıyor. Erken aşama yatırım, birleşme ve satın alma, halka arz gibi gelişmeler sayesinde fintech sektörü son yıllarda en gözde alanlardan biri olmayı başarıyor. Yukarıda adı geçen şirketlerin yanı sıra Apple, Google, Alibaba, Amazon, Facebook gibi dev markaların da fintech alanında önemli yatırımları bulunuyor. Bu dev şirketler, yatırımlarının yanında gelişmekte olan fintech girişimlerini de satın alarak sektördeki konumlarını güçlendirmek için çaba gösteriyor. 

Fintech’in Geleceğine Yönelik Beklentiler Hangi Yönde? 

Fintech Nedir? Yatırım Yapılabilecek Fintech Şirketleri Hangileri?

Finansal teknolojilerin dünya çapında bir trend olması fintech şirketlerinin daha fazla büyüyeceğini gösteriyor. Son 20 yılda önemli bir dönüşüm süreci yaşayan finans sektörü fintech sayesinde daha güvenli, hızlı ve pratik bir yapıda hizmet veriyor. Fintech ile birlikte gelişmekte olan ülkelerde mobil ödeme çözümleri, dijital para kullanımı, temassız ödeme, kartsız ödeme, sanal pos, şubesiz bankacılık ve cüzdan çözümlerine yönelik hizmetlerin fintech örnekleri olarak daha fazla ön planda olması bekleniyor. 

Bunların yanında artırılmış gerçeklik uygulamaları, parmak izi ve göz tanıma, yapay zeka çözümleri, blockchain ve kripto para kullanımına yönelik teknolojilerin günlük hayatta ve bireysel finansal işlemlerde daha fazla önem kazanacağı da söylenebilir. Ancak tüm bu gelişmelerin beraberinde, finansal teknolojilerin günlük hayatta ve iş dünyasında yaygın kullanımından kaynaklanabilecek sorunlara karşı daha fazla tedbirin alınması gündeme gelebilir. Hatta birçok ülkede bu ve ilişkili alanlarda birtakım düzenlemelerin ve yaptırımların hayata geçirilmiş olması da bunu doğrular nitelikte. 

Fintech’in Avantajları Nelerdir? 

Fintech Nedir? Yatırım Yapılabilecek Fintech Şirketleri Hangileri?

Finans sektöründe yaşanan hızlı değişimin öncüsü olan fintech’ler, sağladığı avantajlarla kuruluşların ve bireylerin hayatına olumlu yönde etki etmeye devam edecek. Peki, bu yeni nesil teknolojilerin sunduğu avantajlar sence tam olarak neler olabilir?

Hız ve Verimlilik

Fintech’ler sunduğu hızlı ve otomatikleştirilmiş iş süreçleri sayesinde kuruluşların daha efektif ve gelişmiş iş stratejileri belirlemelerine yardımcı oluyor. Fintech uygulamaları kuruluşların pratik iş akışı sunmasını kolaylaştırdığı gibi iş verimliliğini de artırıyor. Finansal teknolojiler odağında sunulan hizmetler sayesinde, yapılacak işlemleri daha kolay ve hızlı tamamlamak zamandan tasarruf sağlıyor.

Her Konumdan 7/24 Erişim

Fintech’in getirdiği en büyük yeniliklerden biri olarak lokasyondan bağımsız işlem yapmak mümkün oluyor. Yaşanan gelişmeler şubesiz, dijital bankacılık sektörünün öne çıkmasını ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesini sağlıyor.

Düşük Maliyet

Finans teknolojilerinin en önemli avantajlarından biri de geleneksel çözümlere oranla daha uygun fiyatlar ve düşük maliyet olarak öne çıkıyor. Bu da işlemlerden alınan ücretlerin çok daha düşük olmasının önünü açıyor.

Pratik Çözümler

Fintech, verilerin kolay ve hızlı bir şekilde analiz edilmesinde önemli bir rol oynadığından dolayı müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik en uygun çözümlerin üretilmesi, uzun süren işlemlerin kısalması mümkün hale geliyor.

Çevreci Kullanım

Fintech sayesinde dijitalleşen iş süreçleri ile birlikte fiziki kâğıt kullanımı, evrak işleri azalıyor. Akıllı cep telefonları zamandan ve mekândan bağımsız bir bankacılık deneyiminde önemli rol oynuyor ve aplikasyonlar sayesinde birer dijital cüzdan ve banka şubesine dönüşüyor.

Yatırım Yapabileceğin Fintech Şirketleri

Fintech Nedir? Yatırım Yapılabilecek Fintech Şirketleri Hangileri?

Son yıllarda hızla büyüyen, geliştirdiği teknolojilerle finans sektörüne yön veren fintech şirketleri yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği şirketler arasında yer almaya başladı. Fintech şirketlerinin hızlı büyümeleri ve faaliyet sahalarının önü açık bir alan olması, bu şirketlerin daha fazla yatırım almalarına önayak oluyor. Kısa sürede hızla büyüyen bu şirketler aldıkları yatırımların yanı sıra halka arz olarak borsada da işlem görerek yatırımcılarına kazanç sağlayabiliyor. İşte, Midas yatırım hesabı üzerinden yatırım yapabileceğin bazı fintech şirketleri:

Apple

Teknoloji devi Apple geliştirdiği ürünlerin yanı sıra finansal teknolojiler alanında da çalışmalar yürütüyor. Apple Card, Apple Wallet, Apple Pay gibi ürünlerle finansal teknolojiyi müşterileriyle buluşturan Apple, fintech’le yakından ilgilenen sağlam ve gözde yatırımcılardan sadece biri!

Facebook

Sosyal medya devi Facebook, fintech yatırımlarına önem veren bir başka şirket olarak konumlanıyor. Facebook Pay ve Libra ile müşterilerine hızlı, kesintisiz ve güvenli bir ödeme deneyimi sunan şirket, platform üzerinden e-ticaret yapanları da güvenilir yapıya sahip ödeme alma yöntemleri ile buluşturuyor. 

Amazon

E-ticaret sektörünün en büyük oyuncularından biri olan Amazon, Amazon Pay ile fintech alanında söz sahibi olan markalardan bir diğeri. Amazon Pay, Amazon’a ait hizmetlerde ödeme aracı olarak kullanılıyor.

Google

Birçok farklı alanda yatırımları bulunan Google, finans teknolojilerine de elbette ilgisiz kalmıyor. Şirketin fintech yatırımı olan Google Pay, online alışverişte güvenli bir ödeme yöntemi olarak öne çıkıyor. Bu yöntem, Google servislerinde kullanıldığı gibi satıcılar tarafından ödeme alma aracı olarak da kullanılabiliyor.

Yoksa sen de fintech şirketlerine yönelik yatırım fırsatlarını değerlendirmeye mi karar verdin? Öyleyse Midas’a davetlisin! Midas yatırım hesabı ile sen de kolay ve hızlı bir şekilde yatırım yapabilirsin. Üstelik bunun için atman gereken adımlar oldukça basit! App Store veya Google Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirdikten sonra, kayıt işlemlerini tamamlayıp hemen yatırım yapmaya başlayabilirsin!

Ayrıca bakınız: Geleceğin şirketleri nelerdir?

Fintech Nedir? Yatırım Yapılabilecek Fintech Şirketleri Hangileri?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler