Blog

Dünyanın En Büyük ve Değerli Oyun Şirketleri

December 21, 2022
Dünyanın En Büyük ve Değerli Oyun Şirketleri
Makaleyi sesli dinle
En Büyük Oyun Şirketleri

Oyun endüstrisi her geçen yıl büyüyor ve benzersiz deneyimlerin gerçekleştiği büyülü bir arena haline geliyor! Hazırlan, video oyunlarının yaratıcı koltuğunda oturan dünyanın en büyük oyun şirketlerini inceliyoruz!

Video oyun endüstrisi, halihazırda geçmişten bugüne en önemli ve en yüksek potansiyel barındıran sektörler arasında gösteriliyordu. Ancak 2020 yılında başlayan pandemi, oyun endüstrisinin daha da canlanmasını ve gelişmesini sağladı. Elbette bu durum oyun şirketleri için büyük bir avantaj anlamına geliyordu. Pandemiyle birlikte vaktin büyük çoğunluğunun evde geçmesi, ev ortamında eğlenceli aktiviteler yapmak için video oyunlarını eşsiz bir seçenek haline getirdi.

2022 yılına gelene kadar bu büyüme, oyun sektörünün her biriminde katlanarak devam etti. Öyle ki video oyun endüstrisi 2022 yılı itibarıyla 197 milyar dolar değere ulaştı! Üstelik bu rakamın 2025 yılına gelindiğinde 268 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Tüm bunlar sebebiyle oyun endüstrisi, çok yakın gelecekte değerine daha da değer katacak sektörler arasında yer alıyor. Bu da gözleri dünyanın en büyük ve en başarılı oyun şirketlerine çeviriyor. Peki, bu şirketlerin hangileri olduğunu biliyor musun?

Dünyanın En Büyük Oyun Şirketleri Hangileridir?

Oyun Şirketleri

Söz konusu oyun endüstrisi olduğunda en büyüklerin listesi son derece kalabalık. 100’ü aşkın oyun şirketi arasında, neredeyse yediden 70’e herkesin duyduğu ve bildiği şirketler ilk sıralarda yer alıyor. Devamında ise çıkardıkları birbirinden efsanevi oyunlarla adını en iyilerin listesine yazdıran diğer şirketler geliyor. Peki, en büyük oyun şirketleri hangileri olabilir? 

Dünyanın En Büyük Oyun Şirketlerinin Piyasa Değeri

ŞirketPiyasa Değeri*
Microsoft1,829 trilyon dolar
Tencent400,10 milyar dolar
Sony99,53 milyar dolar
Activision Blizzard58,82 milyar dolar
Nintendo48,56 milyar dolar

*Aralık 2022 rakamları

Microsoft

Dünyanın en büyük yazılım şirketi unvanına sahip olan Microsoft, aynı zamanda dünyanın en büyük ve değerli oyun şirketleri arasında da ilk sırada yer alıyor! 1975 yılında ABD Washington’da kurulan Microsoft, video oyunları için kurduğu Xbox Game Studios ile büyük bir gelir elde etti. 

Şirketin 2021 yılında en çok kâr elde ettiği satış Xbox Series X ve Xbox Series S oyun konsolları oldu. Şirketin Aralık 2022 yılı itibarıyla piyasa değeri tam 1,829 trilyon dolar! Microsoft’un video oyun sektörüne kattığı en popüler oyunlar arasında Minecraft, Football Manager 2023, Airline Manager ve Mortal Kombat 11 bulunuyor.

Tencent

1998 yılında Çin’de kurulan Tencent, günümüzün en büyük ve başarılı oyun şirketleri arasında ikinci sırada geliyor. Şirket, en çok da League of Legends, League of Legends: Wild Rift ve VALORANT gibi oyunları yaratan Riot Games’i satın almasıyla popüler hale geldi. Aslında Tencent’i başka bir yerden daha tanıyorsun! 

Tencent, 2018 yılında piyasaya sürülen PUBG: Mobile oyununun da yaratıcısı! Öyle ki şirketin 2021 yılında en çok kâr elde ettiği oyun, piyasaya sürülmesinden bu yana yıllar geçmesine rağmen hala PUBG: Mobile. Sektörde “oyun devi” olarak bilinen şirketin diğer en popüler oyunları arasında da Strike of Kings ve Call of Duty: Mobile bulunuyor. 2022 yılı itibarıyla Tencent’in piyasa değeri ise 400,10 milyar dolar!

external link icon
fahim-reza-1K4h3ZOsPSA-unsplash

2023’te 10 Kat Yükselebilecek 2 Ucuz Hisse!

Sony

Teknoloji devi Sony, 99,53 milyar dolar piyasa değeri ile dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Farklı alanlardaki ürünleriyle gelmiş geçmiş en popüler markalardan biri olan Sony, elbette oyun endüstrisinde de en başarılı şirketler arasında bulunmayı başarıyor. 1946 yılında Japonya’da kurulan şirket, bugün özellikle de piyasa değeriyle sektörün en çok öne çıkanları arasında yer alıyor. 

Sony Interactive Entertainment ismindeki yan kuruluşuyla oyun sektöründe faaliyet gösteren Sony, PlayStation 5 satışlarından büyük kâr ediyor. Şirketin en popüler oyunları arasında God of War, geçtiğimiz ay piyasaya sürülen God of War: Ragnarök, Red Dead Redemption 2, FIFA 22 ve NBA 2K23 bulunuyor!

Activision Blizzard

Activision Blizzard, 58,82 milyar dolar piyasa değeriyle dünyanın en büyük ve değerli oyun şirketleri arasına güçlü bir giriş yapıyor. En büyük başarısını Call of Duty isimli savaş oyunu ile elde eden Activision Blizzard, serinin devamındaki oyunlarla da popülerliğine popülerlik kattı. Örneğin; şirketin geçen yıl en çok kâr elde ettiği oyun Call of Duty serisinin son oyunu olan Call of Duty: Vanguard oldu. 

Şirketin diğer oyunları arasında Deadpool ve Transformers: The Game gibi önemli oyunlar bulunuyor. Bu listede, Activision Blizzard’ı özel kılan detaylardan biri daha var! 2022 yılının geçtiğimiz aylarında Microsoft, Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Bu rakam, oyun endüstrisinin gelmiş geçmiş en pahalı satın alımını ifade ediyor!

Nintendo

1889 yılında Japonya’da kurulan Nintendo, 48,56 milyar dolar piyasa değeri dünyanın en değerli oyun şirketleri arasında yerini alıyor. Şirketin 2021 yılında en çok kâr elde ettiği oyunu Pokemon Legends: Arceus oldu. Bu oyun ile birlikte şirketin en çok gelir elde ettiği diğer bir ürün Nintendo Switch oyun konsolu! Şirketin en popüler oyunları arasında ise Horror & Adventure Pinball, Basketball Pinball, Dragon Pinball ve Werewolf Pinball gibi oyunlar bulunuyor.

Dünyanın En Büyük Oyun Şirketlerinin Hisselerine Yatırım Yapmaya Ne Dersin?

Hisse senedi nasıl alınır?” bilmiyorsan ya da bu konuda kararsızsan, endişelerine Midas ile son verebilirsin! Midas uygulamasını indirip kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra Midas yatırım hesabın ile oyun şirketlerinin hisselerine kolayca yatırım yapabilir, bu dev sektörün gücünden sen de faydalanabilirsin. Hadi; sen de Midas’a gel, yepyeni bir yatırım deneyimi ile vakit kaybetmeden tanış!

Dünyanın En Büyük ve Değerli Oyun Şirketleri

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız; Geleceğin Teknoloji Hisseleri

Benzer İçerikler