Blog

Dünyanın En Büyük Film Yapım Şirketleri

April 3, 2023
Dünyanın En Büyük Film Yapım Şirketleri
Dünyanın En Büyük Yapım Şirketleri

İster gerçek hayat hikayesi ister fantastik bir dünyanın tasviri olsun, çoğu insan için sıcacık bir kahve ya da mısır patlağı eşliğinde film izlemek kadar keyif verici bir aktivite daha yok! Film sektörünün bize sunduğu harika görsel efektlerin arkasında, aslında bir o kadar da büyük yapım şirketlerinin olduğunu biliyor muydun?

Şu hayatta herkesin muhakkak ilk favorisi olan bir film kategorisi bulunuyor. Peki, favori filmlerinin yapımcısı olan şirketler hakkında ne kadar bilgi sahibisin? Ya da spesifik bir yapım şirketinden değil de genel olarak film yapım şirketlerinden bahsedecek olursak, dünyanın en büyük film şirketlerini biliyor musun? 

Yukarıdaki sorulara cevabın hayır ise, muhtemelen ABD borsasındaki film şirketlerine yerinden kalkmadan yatırım yapabileceğini de bilmiyorsun. Oysa Midas yatırım hesabı ile istediğin şirketin hisselerini anında satın alman mümkün. Böylece yapım şirketlerinin gişe rekoru kırmaya adaylığını koyan yeni filmlerinden sen de kazanç sağlayabilirsin! Yatırım yapmaya en uygun film şirketlerini kolayca bulabilmen adına, bu rehberimizde dünyanın en büyük yapım şirketlerini sırasıyla bir araya getirdik. Kazancın bol olsun!

Warner Bros. Entertainment Inc.

Dünyanın En Büyük Film Yapım Şirketleri

Warner Bros. Entertainment Inc. ya da yaygın olarak bilinen kısaltmasıyla Warner Bros., 1923 yılında Burbank California’da kuruldu. Tamamen entegre şekilde bant tabanlı film ve televizyon programları yapan şirket, günümüzde en büyük film şirketleri arasında ilk sırada yer alıyor. Warner Bros. Entertainment Inc.’in sahibi olan Warner Bros. Discovery Inc, kendi içinde bölümlere ayrılıyor. Bu bölümler eğlence sektöründen oyun sektörüne kadar birçok sektörde faaliyet gösteriyor.

Kendi ürettiği filmlerin DVD, Blu-ray, video oyunu, çizgi roman ve lisanslı ürünlerinin de satışını yapan Warner Bros. Entertainment Inc., devam eden veya bitmiş film serileriyle pek çok sinema tutkununun ilgiyle takip ettiği yapımcılar arasında. Örneğin; Harry Potter, Batman ve Joker serileri Warner Bros. Entertainment Inc. tarafından yapılıyor. Şirketin ürettiği filmlerin dünya genelinde 46 milyar ABD dolarının üzerinde bir gişesi bulunuyor.

Universal City Studios LLC

Universal City

Universal City Studios LLC, Universal Pictures olarak da biliniyor. Şirket, 1912 yılında Comcast Corporation tarafından Universal City California’da kuruldu. 100 yılı aşkın süredir 300’ü aşkın film ve televizyon programı üreten şirket, aynı zamanda kendi programlarının lisanslı ürünlerinin satışını ve dağıtımını da yapıyor. Şirketin ürettiği ve yüksek gişe başarısına ulaşan film serileri arasında Jurassic Park ile Hızlı ve Öfkeli serileri de bulunuyor. Universal Pictures’ın, şimdiye kadar ürettiği filmlerin sadece gişelerinden toplam 46 milyar doların üzerinde bir kazanç elde ettiği biliniyor.

Columbia Pictures

Columbia Pictures

Columbia Pictures ya da tam adıyla Columbia Pictures Industries, 1918 yılında Culver City California’da kuruldu ve 1989 yılında Sony Group Corporation bünyesine girdi. Şu anda Sony Entertainment’in bir yan kuruluşu olan Columbia Pictures, Japon şirketleri tarafından çok uluslu bir şirkete dönüştürüldü. Özellikle kendi ürettiği Örümcek Adam ve Çılgın Hırsızlar gibi film serileriyle genç sinema izleyicilerinin beğenisini kazanan Columbia Pictures, şimdiye kadar ürettiği 170’e yakın filmden toplam 45 milyar doların üzerinde bir kazanç elde etti.

Walt Disney Pictures

Dünyanın En Büyük Film Yapım Şirketleri

Walt Disney Pictures, Walt Disney Company’e bağlı Walt Disney Studios’un bir yan kuruluşu olarak 1923 yılında Burbank California’da kuruldu. Fransa’daki tema parkı ve yarattığı çizgi karakterler sayesinde şirket, dünya çapında en çok bilinen Amerikan şirketlerinden biri haline geldi. Yarattığı karakterlerin lisans haklarını elinde bulunduran şirket, şimdiye kadar 140’ın üzerinde film üretti bu filmlerden lisanslı ürün satışları hariç toplam 39 milyar doların üzerinde bir gişe başarısı yakaladı.

Marvel Studios

Marvel Filmleri

Marvel Studios, Walt Disney Company’e bağlı olarak faaliyet gösteren bir yapım şirketi. Diğer film yapım şirketlerinden farklı olarak Marvel Studios, sadece kendi çizgi romanlarındaki kahramanların hikayelerini beyaz perdeye uyarlıyor. Marvel Studios tarafından 2019 yılında filme dönüştürülen Avengers: Endgame, gişede yaklaşık 2,8 milyar dolarlık bir hasılat yaparak tüm zamanların en çok gelir sağlayan filmleri sıralamasında ikinci sıraya yükseldi.

Yarattığı Marvel sinematik evreni ve Marvel süper kahramanları ile daha çok genç izleyicinin sevgilisi haline dönüşen Marvel, lisanslı ürünlerin ve çizgi romanların satışlarından da kar elde ediyor. Tekil olarak Marvel Studios’un toplam 67 filmden elde ettiği gişe kazancı ise 37 milyar doların üzerinde!

Paramount Pictures

Paramount Pictures

Paramount Pictures, kuruluşundan bu yana 100 yılı aşkın süre geçmesi bakımından Hollywood sinemasının kurucu yapım şirketlerinden biri olarak kabul ediliyor. 1912 yılında Los Angeles’ta kurulan şirket, daha sonra National Amusements Inc. tarafından satın alındı. 1960’lı yılların ortalarına kadar sadece sinema filmi yapan Paramount Pictures, bu dönemden itibaren televizyon dizilerinin yapımlarını da üstlendi. Televizyon dizileriyle de epey popülerlik kazanan Paramount Pictures, asıl ününü Titanic ve Forrest Gump gibi kült sinema filmleriyle kazandı. Şirket, ürettiği 230’u aşkın filmden toplam 33 milyar dolarlık bir hasılat elde etti.

20th Century Studios

20th Century Studios

20th Century Studios, Amerika’nın en ikonik film şirketlerinden biri olarak gösteriliyor. 1935 yılında Los Angeles’ta kurulan şirket, daha sonra Walt Disney Company tarafından satın alındı. Başta tarihin en çok gişe rakamına ulaşan filmi Avatar olmak üzere 20th Century Studios, toplamda 110’un üzerinde filmden 26 milyar doların üstünde bir kazanç elde etti. 

En iyi film yapım şirketlerine Midas üzerinden yatırım yaparak yeni çıkacak filmlerden veya eski filmlerin satışından sen de kazanç elde edebilirsin! Bunun için tek yapman gereken App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirmek ve Midas yatırım hesabı ile Amerikan borsasındaki dünyanın en büyük film stüdyolarının hisselerini almak. İşte bu kadar kolay!

Dünyanın En Büyük Film Yapım Şirketleri

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler