Blog

Borsa Yatırım Fonu (BYF) Nedir?

June 28, 2024
Borsa Yatırım Fonu (BYF) Nedir?
Makaleyi sesli dinle
Borsa Yatırım Fonu (BYF) Nedir?

Borsa yatırım fonları (BYF’ler), günün her anı yatırım yapma imkanı sunmaları bakımından esnek, her saniye güncellenen fiyatlarıyla ise şeffaf bir yapıya sahip. Likiditeleri, kısa pozisyon almaya uygun yapıları ve düşük maliyetli yönetim şekilleriyle BYF’ler, pek çok yatırımcının ilgi odağında yer alıyor. 

Borsa Yatırım Fonu (BYF) hızlı, esnek, şeffaf yapısı ve endekse dayalı kazanç sistemiyle diğer yatırım fonlarından ayrılıyor. BİST üzerinden tıpkı hisse senedi gibi alım-satımı yapılabilen borsa yatırım fonları, yani BYF’ler, yatırım varlıklarını yönetirken risk dağılımını seven, tek bir yatırım varlığı yerine endeks getirisini tercih eden ve yatırımını kolay nakde çevrilebilme fırsatını elinde tutmak isteyenler için cazip fırsatlar içeriyor. BYF nedir ve BYF nasıl alınır gibi sorularına yanıt arıyorsan, daha detaylı cevaplar ilerleyen satırlarda!

BYF Nedir?

Borsa Yatırım Fonu (BYF), menkul kıymetler borsalarında işlem gören bir yatırım fonu çeşidi. Daha detaylı tanımı ise “bir endeksi baz alan ve bu endeksin performansını yatırımcıya yansıtmayı hedefleyen yatırım fonu” olarak yapılıyor. Borsa Yatırım Fonu yurt dışı piyasalarında ETF (Exchange Traded Fund) adıyla biliniyor. Borsa yatırım fonları da tıpkı hisse senetleri gibi BİST üzerinden işlem görüyor. 

Borsa Yatırım Fonları, diğer yatırım fonları gibi bono, hisse senedi ve kıymetli madenler gibi yatırım araçlarının birine ya da birkaçına birden yatırım yapılmasını sağlıyor. Bir endekse yatırım yapmayı planlayan yatırımcıya tek tek endeks paylarına yatırım yapmaktansa, endekse dayalı Borsa Yatırım Fonu’na yatırım yapma imkanı sunuyor. Tabii yatırımcı BYF ile baz alınan endeksteki yatırım enstrümanlarının kârlılık oranlarıyla birlikte riskleri de üstlenmiş oluyor. 

Borsa Yatırım Fonu ile Yatırım Fonu Arasındaki Fark Nedir? 

Yatırım fonları hisse senedi, kıymetli madenler, döviz, bono ve tahvil gibi yatırım araçlarına yatırım yaparak oluşturulan portföylere deniyor. Borsa yatırım fonu ise yatırım varlıklarına ait endeksleri baz alıyor. Borsa yatırım fonları pasif yönetim stratejisi ile yönetilirken, yatırım fonları endeks fonları dışında aktif yönetim stratejisine sahip oluyor. Yönetim ücretleri açısından ise borsa yatırım fonunda daha düşük ücret ödeniyor. Bir diğer fark da borsa yatırım fonlarında değerler saniyeler içerisinde yenilenirken, yatırım fonlarında gün sonunda bir kez açıklanıyor. 

Borsa Yatırım Fonu Avantajları Nelerdir? 

Türkiye’de güncel olarak 14 adet BYF bulunuyor. Ülkemizde diğer ülkelere kıyasla daha az çeşitte borsa yatırım fonu mevcut olsa da sunduğu avantajlar göz önünde bulundurularak bu enstrümanların da zaman içinde gelişeceği düşünülüyor. BYF avantajlarının başlıcaları şunlardan oluşuyor:

  • Fiyatların saniyeler içerisinde güncellenmesi nedeniyle hızlı alım-satım kararı alınabiliyor. Bu da hem şeffaflık hem de likiditenin akışkanlığını sağlıyor.
  • Pasif yönetim stratejisine sahip olan borsa yatırım fonları, daha düşük yönetim ücreti ve aracılık komisyonu gerektiriyor.
  • Yatırım fonlarındaki gibi öğleden sonra alım-satım emirleri kapanmıyor, bunun yerine tüm gün işlem yapılabilmesi özelliğiyle daha esnek bir yapı sunuyor. 
  • Tek bir yatırım enstrümanı yerine endeksin kârlılığını yatırımcıya yansıtarak getiri potansiyelini artırıyor. 
  • Esnek ve şeffaf yapısı sayesinde kısa pozisyon almaya ve kredili işlemlere müsait bir yatırım ortamı yaratıyor.
Borsa Yatırım Fonu (BYF) Nedir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler