Blog

Borsada KY Nedir?

February 21, 2024
Borsada KY Nedir?
Makaleyi sesli dinle
Borsada KY Nedir?

Borsa konusundaki ilgine istinaden muhtemelen sıkça karşılaştığın bir terim olan KY”nin ne anlama geldiğini, özelliklerini, avantajlarını ve dezavantajlarını tüm yönleriyle keşfetmek ister misin? Ayrıca bu terime karşılık gelen yatırımcıların sıklıkla yaptığı hataları öğrenmek de senin için bir hayli ilgi çekici olabilir. Eğer merakını gidermek ve finansal bilgi düzeyini artırmak istiyorsan, sana özel hazırladığımız bu yazıyı okumaya başlayabilirsin!

Borsada KY Ne Demek?

Borsada KY “küçük yatırımcı” ifadesinin kısaltmasını oluşturuyor. Borsa jargonundaki kısaltmalar arasında en çok kullanılanlardan biri olan KY, genellikle borsada yeni işlem yapmaya başlamış bireysel yatırımcıları ya da kurumları ifade etmek için kullanılıyor. Tahmin edebileceğin üzere borsada KY’lerin sayısı bir hayli yüksek. Merkezi Kayıt Kuruluşunun 2023 verilerine göre Borsa İstanbulda (BİST) işlem yapan yatırımcıların çok büyük çoğunluğunu KY’ler oluşturuyor. Açıklanan veriler, 1 milyon liranın altında portföye sahip olan yatırımcıların toplam yatırımcı sayısının yüzde 96,8’ini oluşturduğunu gösteriyor. 

Borsada Kimlere KY Denir?

Borsada KY, yani küçük yatırımcı tabiri sınırlı miktarlarla işlem yapan kişilere ya da kurumlara deniyor. KY’ler kurumlardan çok büyük oranda bireysel yatırımcılardan oluşuyor. KY yatırımcıların profili incelendiğinde bunların genellikle ek gelir amaçlı ya da emeklilik dönemini değerlendirmek için borsada yatırım yapan kişiler oldukları görülüyor. KY’lerin önemli bir kısmı, borsada yatırımla ilgili deneyimleri ve bilgileri kısıtlı kişiler oluyor. 

Borsada KY’lerin Özellikleri Nelerdir?

KY’lerin başlıca özellikleri şu şekilde sıralanıyor:

  • Yatırım için ayrılan varlığın küçük olması: KY’lerin en tipik özelliği yatırıma ayırdıkları maddi varlıklarının görece az miktarlarla sınırlı olması. Zaten küçük yatırımcı tabiri de buradan geliyor. 
  • Yetersiz borsa deneyimi: KY’lerin en ortak özelliği borsada yatırım yapmaya yeni başlamış olmaları. Bu da onları deneyimsiz kılıyor. 
  • Bilgi eksikliği: Borsa ve yatırım dünyası oldukça geniş ve detaylı, üstelik her gün yenilenen dinamik bir yapıya sahip. Küçük yatırımcılar profesyonel yaklaşımdan uzak bir şekilde genellikle yatırım için gereken bilgi birikimini es geçerek kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapma eğiliminde oluyor. 
  • Yetersiz ve dengesiz risk yönetimi: Risk yönetimi belli bir tecrübe ve bilgi birikimi istediği için borsadaki risk anları KY’lerin en çok sorun yaşadığı hususların başında geliyor. 

Borsada Tipik KY Davranışları Nelerdir?

Borsada tipik KY davranışları ekseriyetle KY’lerin bilgi ve tecrübe eksikliğinden kaynaklanan davranışlar oluyor. Yatırım dünyasına hemen adapte olup kâr elde etmek isteyen KY çoğunlukla sabırsız davranışlar sergilemeye başlıyor. Sabırsızlık ise kötü bir yatırım yaptığı anda çok hızlı biçimde moral bozukluğuna ve vazgeçişe dönüşebiliyor. Kötümserlik de aynı şekilde çabuk demoralize olma ile birlikte KY’lerin tipik davranışları arasında geliyor. 

KY’lerin tipik davranışları genellikle bilgiye ve somut gerçekler yerine psikolojik etkenlere bağlı tepkiler vermek oluyor. Fazla düşünmeden, sabırsızlıkla sonuca ulaşmak istemek de borsada tipik KY davranışları arasında geliyor. Riske karşı korku geliştirmek ve yatırıma çekingen yaklaşmak da yine tipik KY davranışları arasında gösterilebilir. 

KY’lerin Borsada Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

Borsada kazanmak isteyen KY’lerin atması gereken en önemli adım iyi bir borsa okuryazarı olmak. Sen de bir KY isen borsada dikkat etmen gereken başlıklar işte şunlar:

  • Hap bilgilerin, tüyoların ve mucizelerin peşinde olmak yerine yatırım kararlarını titizlikle, mantık ve bilgiye dayanarak almalısın. Mutlaka uzman görüşüne başvurmalısın.
  • Risk yönetimini öğrenmeli ve kendi risk toleransın hakkında gerçekçi bir görüşe sahip olmalısın.
  • Yatırımlarını günü kurtarmak üzerine değil, uzun vadeli olarak planlamalısın. Unutma, borsanın olayı bu!
  • Hemen paniğe kapılmamalı ya da gerçek dışı beklentilere girmemelisin. Sabırlı ve gerçekçi hareket etmelisin. Borsa yolculuğunda kılavuzun psikolojin değil, aklın olmalı!

Borsada başarılı bir KY olma hedefine Midas’ı takip ederek ulaşmaya ne dersin? Midas’ın sana sundukları bununla da sınırlı değil; yatırım, borsa ve finans dünyasına dair aradığın doğru ve güncel bilgiler de burada. Hadi, App Store veya Play Store üzerinden Midas uygulamasını sen de hemen indir! 

Borsada KY Nedir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler