Blog

Kâr Realizasyonu Nedir? Borsada Kâr Satışı Nasıl Yapılır?

June 12, 2024
Kâr Realizasyonu Nedir? Borsada Kâr Satışı Nasıl Yapılır?
Makaleyi sesli dinle
Kâr Realizasyonu Nedir? Borsada Kâr Satışı Nasıl Yapılır?

Kâr realizasyonu denince aklına ne geliyor? Borsa yatırımcıları için en önemli odak noktalarından biri olan bu terimin karşılığını henüz bilmiyorsan, “Kâr Realizasyonu Nedir? Borsada Kâr Satışı Nasıl Yapılır?” adlı bu rehberimiz tam da senin için hazırlanmış demektir!

Borsada yatırım yapan bireylerin elde ettikleri kazançları güvence altına almak üzere yaptıkları tüm satış işlemleri, kâr realizasyonu olarak adlandırılıyor. Borsa dünyasında yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen bu hamleler, kısaca elde edilen kârı kanlı canlı nakde dönüştürmek anlamına geliyor. Tabii ki bu kadarcık bir bilgi senin için yeterli değildir diye düşünüyoruz. O zaman, daha fazlası için detaylara geçelim!

Kâr Realizasyonu Nedir?

Kâr realizasyonu, yatırımcının kazancını güvenli bir şekilde muhafaza etmek üzere uyguladığı basit bir strateji. Söz konusu hamle, yatırımcının elde ettiği kârın bir kısmını ya da tamamını realize etmesi, yani hesabına likit olarak aktarması ile gerçekleşiyor. Yatırımcılar, kâr realizasyonu stratejisini daha çok piyasadaki uzun süreli yükselişin ardından ellerindeki kazancı korumak ve muhtemel piyasa değişikliklerine karşı hazırlıklı olmak amacıyla gerçekleştiriyor. 

Bakıyoruz da dikkatle okuyorsun. Hedefin borsayı sallamak gibi görünüyor. O halde SWOT Analizi Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimize de göz atmanı öneririz.

Kâr Realizasyonu Neden Önemlidir?

Kâr realizasyonu, piyasa koşullarında öngörülemez dalgalanmalar dikkate alındığında kazançların en iyi şekilde yönetilmesi noktasında kritik bir önem taşıyor. Bu önemli yaklaşım, yatırımcıların kârı realize etmek için adım atmalarını ve neticesinde riski minimuma indirmelerini mümkün kılıyor. Objektif portföy yönetimini de kolaylaştıran kâr realizasyonu, piyasanın ani değişimlerine karşı hazırlıklı olmaya imkan tanıyor. Böylelikle de borsadaki potansiyel riskleri değerlendirme ve stratejileri bu değerlendirme sonucunda belirlemeye yardımcı oluyor. 

Kâr Realizasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kâr realizasyonuna odaklanan bir yatırımcıysan ilk olarak mevcut durumunun analizini en iyi şekilde yapman gerekiyor. Kazanç sağladığın yatırım aracı ve detaylarını gözden geçirmelisin. Duygusal kararlar almaktan kaçınmalı ve piyasa verilerini objektif bir şekilde değerlendirerek stratejilerini rasyonel bir şekilde hayata geçirmelisin. 

Unutmamalısın ki, kâr realizasyonu yapacağın zaman aklındaki kâr miktarını netleştirmen ve ilgili miktara ulaştığında stratejilerini hızlıca uygulaman gerekiyor. Karşılaşılması muhtemel zararları en aza indirmek için stop-loss emirlerini kullanabilir, kâr realizasyonu sürecini en sağlıklı şekilde yönetebilirsin. Stop-loss emri ne demek dersen, Emir Tipleri Nelerdir? En İyi Emir Tipi Hangisi? içeriğimize tıklayabilirsin. 

Kâr Realizasyonu Nasıl Yapılır?

  • Yatırımının başlangıç aşamasında belirlediğin kâr oranı stratejik planlaman için son derece mühim! Hedef belirleme aşamasında olası riskleri ve yatırım süreni de mutlaka göz önünde bulundurmalısın. 
  • Elde ettiğin kârın bir kısmını realize ederek olası riskleri minimize edebilir, portföyünün dengesini koruyabilirsin.
  • Take Profit emri ile belirlediğin kâr oranına ulaştığın zaman mevcut pozisyonunu otomatik olarak kapatmalısın. Kârı realize etmen bu şekilde mümkün olacaktır.  
  • Piyasa trendlerini yakından takip etmen borsada kâr satışı için son derece kritik! Bu izleme neticesinde kâr realizasyonu için en uygun zamanı belirleyebilirsin.

Kâr Realizasyonu Ne Zaman Yapılır?

Bir yatırımcı olarak beklentilerini ve mevcut risk toleransını değerlendirerek kâr realizasyonu zamanlamasını belirleyebilirsin. Borsadaki her yatırımcının piyasaya giriş ve çıkış süreçleri genelde farklı oluyor. Söz konusu durum, kâr realizasyonunun ne zaman yapılacağına dair herhangi bir kural zincirinin olmadığına işaret ediyor. 

Yine de genel olarak borsada kâr satışı için kâr hedeflerine ulaştığında mevcut pozisyonunu vakit kaybetmeden kapatman mantıklı olabilir. Çünkü borsada dikkate alınması gereken bu detaya önem vermeyen yatırımcılar genellikle hata yapabiliyor. Dolayısıyla, piyasa koşullarını en iyi şekilde izlemeli ve beklentilerin gerçekleştiği anda borsada kâr satışı hamlesini hayata geçirmelisin.

Borsa dünyasında sağlıklı bir yatırım hamlesi yapmak istiyorsan, Midas her zaman senin yanında! Mobil uygulamasını App Store ya da Play Store üzerinden cep telefonuna indirebilir, birbirinden faydalı ve güncel bilgilere anında ulaşabilirsin.

Kâr Realizasyonu Nedir? Borsada Kâr Satışı Nasıl Yapılır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler