Blog

Altın Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

April 27, 2023
Altın Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?
Makaleyi sesli dinle
Altın Sertifikası

Daha önce ailende yatırım için “yastık altı” olarak altın alındığını görmüş olabilirsin. Hatta belki sen de birikimini altın alarak değerlendiren kişilerden birisindir! Her koşulda seni yakından ilgilendirecek ve altına yaptığın yatırımı çok daha risksiz hale getirecek bir yeni bir yatırım aracı bulunuyor: Altın Sertifikası! 

21 Kasım 2022’de Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Darphane Altın Sertifikası, birikimini altına yatırmak isteyenlere çok daha güvenli ve pratik bir kapı aralıyor. Darphane Altın Sertifikası, altın alıp satmayı çok daha güvenli bir ortamda yapmayı mümkün hale getiriyor. Borsa İstanbul Pay Piyasası çatısı altında yer alan Emtia Pazarı, sermaye piyasasında altın gibi kıymetli madenlere dayalı alternatif yatırım araçlarının alım ve satımının yapılabilmesine imkan tanıyor. 

Emtia Pazarı, aynı zamanda birikimlerini altında değerlendirmenin peşinde olan yatırımcılara, bu işlemi Altın Sertifikası ile borsadaki yatırım hesabı üzerinden çok daha kolay ve avantajlı bir şekilde gerçekleştirme fırsatı sunuyor. Peki, tam olarak Altın Sertifikası nedir? Darphane Altın Sertifikası nasıl alınır? Borsa üzerinden altın yatırımı yapmak sana da cazip geliyorsa ve altın alım-satımını çok daha inovatif bir şekilde yürütmek istiyorsan, Altın Sertifikası konusunu daha yakından keşfetmelisin!

Altın Sertifikası Nedir?

Altın sertifikası özellikleri

Altın Sertifikası, altın karşılığında ihraç edilen bir varlığa dayalı menkul kıymet, yani değiş tokuş edilebilir ve devredebilir finansal değer taşıyan bir enstrüman olarak düşünülebilir. Emtia Pazarı’nda “Piyasa Yapıcılı” olarak işlem gören Altın Sertifikası, aslında bakarsan fiziki olarak altın alıp satmakla aynı mantığa sahip. Hatta öyle ki, bu kıymetli madeni doğrudan yatırıma dönüştürmekten çok daha kârlı bir seçenek diyebiliriz. 

Altın Sertifikaların her biri 0,01 gram altını temsil ediyor. Bununla birlikte bu sertifikalar, vade olmadan ihraç edilen 0,995 saflıkta olup sahibine -Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) tarafından yayımlanan bilgiler çerçevesinde- fiziki altına dönüşme olanağı sunuyor. Dolayısıyla altın alım ve satımında ortaya çıkan farkın oldukça düşük olmasını sağlayan ve sebeple çok daha avantajlı bir yol sunan Altın Sertifikası, ihtiyaç halinde sertifikaları kârlı bir şekilde nakde çevirme imkanı sağlıyor. 

Ayrıca bakınız; Yatırım için Hangi Altın Alınmalı?

Altın Sertifikasının Özellikleri Nelerdir?

 • Altın Sertifikaları, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından ihraç ediliyor. 
 • Her 1 lot Altın Sertifikası 0,995 saflığında, 0,01 gram altına karşılık geliyor.
 • Borsa üzerinden Altın Sertifikası almak, tıpkı bir kuyumcudan altın satın alarak yastık altı yapmakla aynı mantığa geliyor. Yani herhangi bir vergi ödemesi bulunmuyor. 
 • Altın Sertifikaları 1 gram altının yüzde 1’ne karşılık geldiği için fiziki altın yatırımına göre çok daha küçük hacimli alım-satımlar yapabilme imkanı tanıyor. 
 • Altın Sertifikalarının takası pay piyasasında olduğu gibi T+2 olarak uygulanıyor. 
 • Altın Sertifikaları, yatırımcıları tarafından Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) üzerinden takip edilebiliyor. 
 • Altın Sertifikaları için en küçük fiyat adımı 1 kuruş olarak uygulanıyor. 

Ayrıca bakınız; Altın Yorumları ve Haberleri

Altın Sertifikasının Avantajları Nelerdir?

 • Borsa piyasası üzerinden altın sertifikası almak, fiziki olarak altın satın almaktan çok farklı olmuyor. Dolayısıyla birikimlerini altına dönüştürmek isteyen kişiler yerinden kalkıp kuyumcuya gitmeden, oturduğu yerden dakikalar içerisinde altın alım satımı yapabiliyor. 
 • Altın Sertifikaları, kıymetli maden cinsinden altına göre günlük alım satımlar yapabilmen için de çok daha kolay ve pratik bir yol. Üstelik hem alım satımının çok daha pratik olması hem de piyasayı çok daha yakından izleme olanağı sunması da Altın Sertifikalarının avantajlı olmasını sağlıyor. 
 • Altın Sertifikası, evde altın tutmaktan çok daha güvenli bir seçenek oluyor. Öte yandan Altın Sertifikaları, MKK’de kayıt altında alınıyor ve e-YATIRIMCI uygulaması üzerinden “Darphane Sertifikası – Altın”  türü adıyla takip edilebiliyor.
 • Altın Sertifikalarından elde edilen kazançlara uygulanan stopaj oranı mevcut durumda yüzde sıfır. Yani bu sertifikalar için herhangi bir vergi ödemesi bulunmuyor. 

Altın Sertifikası Nasıl Alınır?

Altın Sertifikası Nasıl Alınır
Altın Sertifikası Nasıl Alınır

Altın Sertifikası almak için öncelikle bir yatırım hesabına sahip olman gerekiyor. Zira Darphane Altın Sertifikaları Borsa İstanbul’da işlem görüyor. Bununla birlikte Midas yatırım hesabı gibi hisse alım ve satımı yapılabilen tüm kanallardan ALTIN.S1 koduyla kolay bir şekilde Altın Sertifikası alınabiliyor. Üstelik Borsa İstanbul üzerinden Darphane Altın Sertifikası alımı gerçekleştirildikten hemen sonra bu sertifikalar satılabiliyor. Yani Altın Sertifikası’nı satmak için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmuyor. 

Altın Sertifikası Alımında Bir Sınır Var mı?

Sertifikalarda verilebilecek minimum emir adedi bir sertifika olarak belirlenmiş durumda. Tek seferde alınabilecek en yüksek emir ise 1 milyon TL’ye tekabül ediyor.  

Altın Sertifikası Fiziki Altına Nasıl Dönüşebilir?

Darphane Altın Sertifikalarını fiziki altına dönüştürmenin mümkün olduğundan bahsetmiştik. Borsa İstanbul üzerinden satın alınan Altın Sertifikalar, borsada tekrar satışa sunulabildiği gibi sertifikaları fiziki altına dönüştürmek de mümkün oluyor. Bu aşamada Altın Sertifikalarını fiziki altına dönüştürmek için yatırımcının, yatırım hesabının bulunduğu aracı kuruma fiziki altına dönüşüm talebi iletmesi gerekiyor.

Aracı kurumlar fiziki dönüşüm taleplerini aldıktan sonra MKK ekranları üzerinden talebin girişini yapıyor ve sonrasında ilgili talepler, Darphane tarafından gün sonunda MKK sisteminden çekilerek kabul ediliyor. Böylece fiziki dönüşüm süreci başlıyor. Talebin Darphane’ye iletilmesini takip eden dördüncü iş günü, yatırımcı fiziki altını Darphane’nin genel merkezinden teslim alabiliyor. Her bir yatırımcının bir günde asgari 50 gr. (asgari 5 bin adet Sertifika) ve azami 1.000 gr. (azami 100 bin adet Sertifika) altın için fiziki dönüşüm talep edebileceğini de belirtmeliyiz.


Birikimlerini Altın Sertifikası ile değerli kılmak için sen de hemen Midas yatırım hesabı açabilir ve ALTIN.S1 yatırımı yapabilirsin. Hiç vakit kaybetmeden App Store veya Play Store üzerinden Midas uygulamasını indir ve Altın Sertifikası satın almaya başla! Dilersen yine Midas üzerinden Altın Sertifikalarını fiziki altına dönüştür!

Altın Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler