Blog

Yatırım için Hangi Altın Alınmalı?

March 23, 2023
Yatırım için Hangi Altın Alınmalı?
Makaleyi sesli dinle
Altın ve Kum Saati

Altın, her dönemin güvenilir ve kazandıran yatırım araçlarından biri olarak öne çıkıyor. Ancak her altın yatırımının getirisi aynı düzeyde olmayabiliyor. Bu nedenle tasarruflarını altına yatırma kararı alan pek çok yatırımcının aklında genellikle şu soru beliriyor: “En karlı altın yatırımı hangisi?” Gelin, bu konuda size biz yardımcı olalım!

Altını bir yatırım aracı olarak değerlendirmenin pek çok farklı yolu bulunuyor. Fiziki altın, vadeli-vadesiz altın hesapları veya altın sertifikaları gibi çok çeşitli yöntemlerle yatırım yapmak mümkün oluyor. Fakat, bu yöntemlerden hangisinin sizin için en doğru ve kârlı yöntem olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Hadi, en doğru yöntemi belirlemeden önce gelin altın yatırımı için ideal alternatiflere bir göz atalım!

Yatırım için Hangi Altın Türü Seçilmeli?

Yatırım için Hangi Altın Alınmalı?

Eğer sayfanın bu kısmına heyecanlı bir geçiş yaptıysanız, sizin de bu sıralar “Hangi altın alınmalı?” diye düşünenlerden biri olmanız kuvvetle muhtemel. Buna karar vermeden önce pek çok detayı dikkate almanızda fayda bulunuyor. Örneğin; uzun vadeli yatırım mı planlıyorsunuz? Veya yatırımlarınızı geleneksel yöntemlerle mi, yoksa modern yöntemlerle mi sürdürmek istiyorsunuz? Yatırım için hangi altın alınmalı sorusunu çözüme kavuşturmak için seçeneklerinize göz atın!

Bankada Altın Hesabı Açtırmak

Günümüzde birçok bankanın özel vadeli veya vadesiz altın mevduat hesabı alternatifleri bulunuyor. Vadeli altın hesaplarında belirlenen vade süresine göre baştan belirlenen faiz oranı tutarında faiz geliri elde edilebiliyor. Tıpkı nakit faiz hesaplarında olduğu gibi vade öncesinde fiziki dönüşüm talebi verilmesi durumunda faiz getirisi kazanmak mümkün olmuyor. Vadesiz altın hesapları ise herhangi bir faiz getirisi sağlamıyor. Vadeli altın mevduatları yalnızca altınların bankada güvenilir biçimde saklanması avantajını sunuyor. Bankada altın hesabı açmadan önce alım-satım komisyon bedellerinin incelenmesi öneriliyor.

Kuyumcudan Altın Satın Almak

Yatırım yapmak isteyen yatırımcıların geleneksel yöntemlere bağlı kalarak kuyumcudan altın alma opsiyonu da bulunuyor. Darphane tarafından basılan çeyrek, yarım, tam altın seçenekleri oldukça sık tercih ediliyor. Ayrıca ziynet formuna sahip Ata ve Cumhuriyet altınları da yatırım amacıyla oldukça sık tercih ediliyor. Bunun yanı sıra işleme detayına sahip olmayan düz bilezikler de ideal bir alternatif olarak öne çıkıyor. Ancak yatırım amaçlı altın alımında işlenmemiş altınların daha karlı bir yöntem olduğu ifade ediliyor. Yani, “Gram altın almak mantıklı mı?” sorusunun yanıtı bu doğrultuda güçlü bir “Evet” oluyor. 

Gram altın, İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. tarafından üretilen farklı büyüklüklerdeki sertifikalı külçe altınları tanımlıyor. Gram altınlar, gram altın hesapları veya sertifikalarına yatırım yapanların, altınlarını bozdurduklarında zarara uğrama olasılıkları daha düşük oluyor. Gram altının işçilik maliyetine sahip olmaması ve değerinde satılabilmesi yatırımcı açısından son derece avantajlı oluyor.

İnternetten Altın Satın Almak

Her geçen yıl daha sık kullanılan bankacılık işlemlerinin yanı sıra internet üzerinden fiziki altın satın alınması da mümkün oluyor. Yastık altı yatırımlarından vazgeçmeyenler veya hediyelik altın satın alanlar tarafından tercih edilebilen bu yöntemde, sahte veya tarihi geçmiş altınların satın alınması riski bulunuyor. Bu nedenle satın alma işlemi öncesinde satıcı profilinin dikkatlice incelenmesi önem taşıyor. Ayrıca altının TSE damgası, ayarı ve imalatçı firma detaylarının da kontrol edilmesi oldukça önemli. Ürünün faturasının korunması da dikkate alınması gereken hususlar arasında yer alıyor.

Ayrıca bakınız; Altın Yorumları ve Haberleri

Altın Sertifikası Satın Almak

Yatırım için Hangi Altın Alınmalı?

Günümüzde yalnızca dijital varlık gösteren, ancak 21 Mart 2023 tarihinden itibaren fiziki dönüşüm seçeneği de altın sertifikaları gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Altın sertifikaları gümüş, demir, çelik benzeri emtia yatırımlarında uzun yıllardır kullanılan sertifikaların farklı bir çeşidi olarak öne çıkıyor. 

Bu alternatif finansal yatırım aracı, darphane tarafından ihraç ediliyor ve borsada işlem görüyor. Altın sertifikalarının her bir adedi 0-995 saflıktaki 0.01 gram altına denk geliyor. Altın sertifikası alımlarında yüzde 0 stopaj uygulanması ve dolayısıyla vergi avantajı olması yatırımcıların ilgisini cezbediyor. Ayrıca altın sertifikalarının düşük komisyonla alım-satım avantajı da dikkat çeken özellikleri arasında!

Altına, petrole, emtialara ve şirketlere yönelik en güncel haberleri, Midas Podcast’te her gün yayınlanan bültenlerimizden takip edebilirsin. 

Yatırım amaçlı hangi altın alınmalı?” sorunuzu detaylı bir şekilde yanıtladık. Peki ya piyasalar ve ekonomi dünyasına dair daha detaylı bilgiler edinmeye ne dersiniz? Verimli yatırım alternatifleri için Midas’ın Kulakları’na ve içeriklerine dikkat kesilmeyi unutmayın!

Yatırım için Hangi Altın Alınmalı?

Benzer İçerikler