Blog

Altın Fonu Nedir? Riskli mi?

April 25, 2024
Altın Fonu Nedir? Riskli mi?
Makaleyi sesli dinle
Altın Fonu Nedir? Riskli mi?

Altın fonu, sunduğu avantajlarla yatırım portföyünü çeşitlendirmek isteyenlerin ilgisini çekiyor. Altın fonları özellikle uzun vadeli bir yatırım stratejisi planlayanlar için en risksiz yatırım araçları arasında değerlendiriliyor. Altın fonu nedir ve altın fonu riskli mi sorularının yanıtlarını merak edenler için birbirinden önemli bilgiler bu yazıda!

Altın, yüzyıllardan beri yatırımcıların en sevdiği ve güvendiği birikim araçları arasında yer almaya devam ediyor. Altına hücum günümüzde sadece fiziksel olarak değil, altın fonu alımıyla da kendini gösteriyor. Altın fonu, yatırım portföyünde çeşitlilik yaratmak isteyen büyük yatırımcılar kadar altının güvencesinden faydalanmak isteyen küçük yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Altın fonu fiyat olarak ABD/TR kuru ve dünya altın piyasalarındaki dalgalanmalardan etkilense de “minimum risk ve maksimum kazanç” ilkesine en yakın yatırım fonları arasında daima yüksek bir sıralama alıyor. 

Altın Fonu Nedir?

Altın fonu, fon toplam değerinin en az yüzde 80’i altın veya altına dayalı kira sertifikası, mevduat ve benzeri sermaye piyasası araçlarından oluşan fonlara deniliyor. Yatırım araçları arasında modası geçmeyen bir klasik olan altın, sadece kıymetli maden olarak değil altın bazlı yatırım fonları olarak da finansal oyunculardan ilgi görüyor. Altın, kısa vadede dalgalı bir yatırım aracı olarak görülse de uzun vadede enflasyona dirençli olması sebebiyle yatırımcıların her daim ilgisini çekiyor. 

Altın Fonu Nasıl İşler?

Altın fonları doğal olarak dünya altın piyasasındaki hareketliliğe bağlı bir seyirle işliyor. Altın fiyatlarındaki değişimlerin yanı sıra bu fonlar Amerikan doları/TL kurundaki dalgalanmalardan da etkileniyor. Altın fonları, altına yatırım yapmanın doğrudan fiziksel altın sahibi olmaktan daha kolay ve güvenilir bir yolunu sunuyor. Ayrıca paranın enflasyon karşısında yenik düştüğü durumlarda yatırımcılara güvenli bir sığınak da oluşturuyor. 

Altın Fonu Nasıl Alınır?

Tüm yatırım fonları gibi altın fonu alımı da online işlemler yoluyla son derece kolay ve güvenli biçimde halledilebiliyor. Öncelikle internet üzerinden banka, finans kurumu, aracı kurumlar ya da TEFAS arasından tercih edilen alım/satım kanalına girerek bir yatırımcı hesabı açmak gerekiyor. Sonra da fon satın al kısmına geçerek alınacak fon miktarını belirlemek kalıyor. Altın fonu alım işlemi yapılan alandan satış işlemleri de kolayca gerçekleştirilebiliyor. Sen de Altın fonlarına Midas yatırım hesabınla yatırım yapmaya hemen başla.

Altın Fonu Riskli mi?

Altın fonu, kısa vadede belirli riskler içerse de uzun vadede düşük risk barındıran yatırım fonları arasında gösteriliyor. Altın fonları dünya altın piyasalarına bağlı olduğu için dünyadaki ekonomik, politik ya da doğal olaylardan kaynaklı olumsuz gelişmeler, altın piyasalarında negatif etki yaptığı ölçüde altın fonlarını da etkiliyor. Aynı zamanda Amerikan doları/TL kuru dalgalanmalarına da bağlı olan altın fonu, buradaki dalgalanmalara göre değer artışı ya da düşüşü yaşayabiliyor. Yine de çok ilgi gören bir yatırım modeli olan altın fonu, özellikle uzun vadeli yatırım planları olanlar için minimum risk sunan bir yatırım modeli olarak öne çıkıyor. 

Altın Fonu mu Altın mı?

Özellikle de finans dünyasına yeni adım atan yatırımcılar, altın fonu mu altın mı sorusu karşısında arada kalabiliyor. Bu ikilemi yaşayanlar, her iki tarafın avantaj ve dezavantajlarını içeren bu tabloya bakarak karar verebilir:

ALTIN FONUALTIN
(+) Saklama, taşıma gibi risk maliyetleri bulunmuyor.  (-) Saklaması, taşıması, bulundurması ekstra masraf (kasa vb.) ve risk içeriyor.  
(+) Alış/satış fiyatı arasında bir ayrım bulunmuyor. Tek fiyat ilkesiyle alım/satım yapılıyor.  (-) Alış ve satış arasında bir fark bulunuyor. Bu da genellikle yatırımcının aleyhine bir sonuç yaratıyor.  
(+) Yatırım miktarını serbestçe belirleme imkanı veriyor. (-) Altına piyasadaki sabit rakamlarla yatırım yapılıyor. En yüksek külçe altın, en düşük gram altın alınabiliyor. 
(-) Fonların bir yatırım ücreti bulunuyor.  (+) Altın satın alımı için ek herhangi bir ücret bulunmuyor.  

Altın Fonu Ne Kadar Yatırım Gerektirir?

Altın fonu fiyatları günlük olarak belirlendiği için altın fonu yatırımı için gerekli miktar da günlük bazda değişkenlik gösteriyor. Altın fonunda günlük fiyatlar, Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçen standart ons altın işlemlerinin Amerikan doları bazında ağırlıklı ortalaması ve TCMB tarafından günlük açıklanan USD/TRY döviz alış kuruna bağlı olarak belirleniyor. 

Bu verilere göre altın fonu almak isteyen yatırımcılar, minimum yatırım miktarından başlayarak varlık yönetim stratejilerine göre bir yatırım planı izleyebiliyor. Altın fonu için belirlenen asgari işlem birimi 1000 pay ve katları olarak ifade ediliyor. Bu birim, altın fonu alımlarında olduğu gibi satış işlemlerinde de minimum işlem birimi olarak kabul görüyor. 

Altın Fonu Nereden Alınır?

Altın fonu, hemen hemen tüm diğer yatırım fonları gibi Midas Menkul Değerler üzerinden alınabiliyor. Tüm yatırım fonlarını tek çatı altında toplayan TEFAS platformu da yine altın fonu satın alınabilen adresler arasında. Altın fonunun minimum yatırım miktarı ve yatırım getirisi, işlem yapılan yatırım kanalına göre değişkenlik gösteriyor. Altın fonu fiyatlarına dair en güncel ve detaylı bilgileri sen de Midas’ı ziyaret ederek öğrenebilirsin. 
Altın fonu fiyatları ve daha pek çok bilgiye ulaşmak Midas’la çok kolay. Şimdi AppStore ve PlayStore mağazalarından Midas uygulamasını indir ve altın yatırım fonlarına dair en güncel bilgilere sen de hemen ulaş! Yatırım portföyünü çeşitlendirmek ve kârlılığını artırmak için Midas sana yeter!

Altın Fonu Nedir? Riskli mi?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler