Blog

Microsoft Yan Kuruluşları Nelerdir?

October 24, 2022
Microsoft Yan Kuruluşları Nelerdir?
Makaleyi sesli dinle
Microsoft Yan Kuruluşları

1975’te kurulduğundan beri çığır açan teknolojileri sayesinde dünyanın en prestijli markalarından biri haline gelen Microsoft, bilgisayar ve bilişim sektöründeki yükselişini hız kesmeden sürdürüyor. Microsoft, teknoloji dünyasındaki sarsılmaz tahtını korumaya devam etse de zirveye tek başına çıkmadı. Yazılım ve donanım teknolojilerinin dışında bulut, oyun, iletişim ve artırılmış gerçeklik pazarlarında da güçlü oyunculara sahip olan şirket, ilk satın alımını gerçekleştirdiği 1987’den bugüne dünyaya yön vermeye devam ediyor. 

Her biri kendi sektörünün en iyilerinden olan Microsoft şirketleri hakkında merak edilenleri senin için derledik.

Microsoft’un En Değerli Şirketleri Hangileri? 

Kuruluşundan kısa süre sonra küresel bir teknoloji imparatorluğu haline gelen Microsoft, bünyesine kattığı şirketler ve yatırım yaptığı hisselerle gücüne güç katmaya devam ediyor. 

Şirketin son yıllarda gerçekleştirdiği en pahalı ve en etkili satın alımlar şu şekilde: 

  1. Activision Blizzard

Activision Blizzard, Microsoft’un 2022 itibarıyla gerçekleştirmiş olduğu en pahalı satın alım olarak öne çıkıyor. 68,7 milyar dolarlık bir anlaşmayla video oyun dünyasını hayrete düşüren şirket, Activision Blizzard’ın fikri mülkiyet haklarına ve yetenek havuzuna da sahip oldu. Microsoft bu anlaşmayla yakın zamanda tanıtmış olduğu bulut tabanlı video oyun platformunu geliştirmeyi hedefliyor. 

  1. LinkedIn

İş dünyasında profesyonellerinin bir araya geldiği sosyal paylaşım platformu LinkedIn’i 2016 yılında Microsoft satın aldı. Microsoft’un 26 milyar dolara satın aldığı LinkedIn, kurulduğu 2003 yılında sadece aynı iş yerindeki kişilerle bağlantı kurmaya ve özgeçmiş paylaşımına izin veren bir platformken, günümüzde 750 milyondan fazla kullanıcısına birçok farklı özellik ve hizmet sunuyor.

  1. GitHub

Github 2007 yılında kuruldu ve o günden beri yazılım geliştiriciler ve büyük şirketler için açık kaynaklı bir kodlama deposu olarak hizmet veriyor. 2018 yılına gelindiğinde Microsoft tarafından 7,5 milyar dolara satın alınan şirket, bu anlaşmayla birlikte yeni hedef kitlelere artık daha fazla araç ve hizmet sağlamayı hedefliyor. 

  1. Mojang (Minecraft)

2014 yılından beri Microsoft yan kuruluşları arasında yer alan Minecraft, aylık 140 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla tüm zamanların en başarılı video oyunlarından biri olarak kabul ediliyor. 2009’da İsveçli oyun şirketi Mojang tarafından geliştirilen Minecraft, Microsoft tarafından 2,5 milyar dolara satın alındı. 

  1. ZeniMax Media

ABD merkezli bir video oyunu yayımcısı olan Bethesda’nın ana şirketi ZeniMax Media, 2021 yılının mart ayında açıklanan 7,5 milyar dolarlık bir anlaşmanın sonucu olarak Microsoft şirketleri arasındaki yerini aldı. Anlaşmayla The Elder Scrolls, Fallout ve DOOM gibi popüler video oyun serilerini bünyesine katan Microsoft, bu sayede Xbox konsolları ve bulut tabanlı akış hizmetlerine de içerik sağlıyor. 

Ayrıca bu büyük satın alma işleminin Bethesda ile sınırlı olmadığını, Microsoft’un ZeniMax Online Studios, Arkane, MachineGames, Tango Gameworks, Alpha Dog ve Roundhouse Studios şirketlerine de sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor.

  1. Skype

2011 yılında 8,5 milyar dolarlık bir anlaşmayla Microsoft’un yan kuruluşlarından biri haline gelen Skype, şirketin Xbox ve Windows cihazlarına entegrasyonuyla birlikte giderek büyüyen bir grafik sergiliyor. Microsoft’un iş dünyası için geliştirdiği Teams adlı sesli ve görüntülü arama hizmetini başlatmasının ardından Skype for Business yazılımı rafa kaldırılmış olsa da bu birliktelik iletişim pazarına yön vermeye devam ediyor.

  1. Xandr

Microsoft 2021 yılını Xandr şirketini 1 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla satın alarak sonlandırdı. AT&T bünyesinde hizmet veren bu şirketi satın alarak dijital reklamcılık ve perakende medya yeteneklerini geliştirmeyi hedefleyen Microsoft gelişmiş bir reklam teknolojisi şirketi olmaya doğru ilerliyor.

  1. Nuance Communications

Microsoft, Nisan 2021’de sağlık sektöründe hizmet veren şirketler için konuşma ve bulut tabanlı yapay zeka teknolojileri üreten Nuance Communications’ı 19,7 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın aldı. Şirket, söz konusu satın alımla ilgili yaptığı duyuruda Nuance uzmanlığının Azure, Teams ve Dynamics 365 ürünlerinin “yeni nesil müşteri etkileşimi ve güvenlik çözümleri” sunmasına yardımcı olacağını belirtti. 

  1. aQuantive

aQuantive 1997 yılında kurulduğunda reklam araç setleri, danışmanlık hizmetleri, medya planlama ve satın alma başta olmak üzere dijital pazarlama hizmetleri sağlamaya odaklanan bir marka ailesiydi. Microsoft, çevrimiçi reklam pazarında Google ile rekabet edebilmek için şirketi 2007 yılında 6,3 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın aldı.

Microsoft Hissesi Nasıl Alınır?

Microsoft, dünyanın en değerli şirketleri arasında gösteriliyor. 1975’te geliştirdiği yazılım ürünü Windows, birkaç yıl içinde Microsoft’u milyarlarca dolarlık bir şirkete dönüştürdü ve 14 Mart 1986’da ilk halka arz işlemi gerçekleştirildi. Piyasalarda işlem görmeye başladığı tarihten beri 225 şirket satın alarak 64 şirkette de pay sahibi olan Microsoft, kendisi kazandıkça kurumsal ve bireysel yatırımcılarına da kazandırıyor. 

Microsoft hissedarları arasında yer almak istiyorsan, Nasdaq borsasında MSFT hisse koduyla işlem gören bu küresel teknoloji devine Midas yatırım hesabı üzerinden yatırım yapabilirsin. Midas yatırım hesabı ile, piyasaya oranla çok daha düşük bir işlem ücreti ödeyerek herhangi bir alt limit olmadan dilediğin gibi yatırım yapabilirsin. Ayrıca yaptığın bu yatırımlarda hesap işletimi ve hesapa para aktarma hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin. Üstelik herkes için eşit bir yatırım ortamı sunan Midas’ta Amerikan Borsalarına dair canlı verileri ücretsiz olarak takip edebilir, dünyanın en popüler şirketlerine kolayca yatırım yapabilirsin.

Ayrıca “Meta yan kuruluşları nelerdir?” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Microsoft Yan Kuruluşları Nelerdir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler