Blog

FED Nedir? Ne İş Yapar?

November 21, 2022
FED Nedir? Ne İş Yapar?
Makaleyi sesli dinle
Fed Nedir

FED’in toplantıları sonucu alınan faiz artırımı kararı ve sonuçları, ABD’nin yanı sıra tüm dünyada piyasaların merakla beklediği gelişmelerin başında geliyor. Peki, FED tam olarak nelerden sorumlu ve dünya ekonomisinde neden bu kadar önemli bir yere sahip?

Ekonomi haberlerinde sıkça gündeme gelen FED, Amerika Birleşik Devletleri’nin para politikalarını yöneten ve üretici-tüketici dengesini sağlayan bir kuruluş olarak faaliyet gösteriyor. FED’in politikaları sadece Amerika’yı değil, dünya piyasalarını ve özellikle de gelişmekte olan ekonomileri ciddi anlamda etkileyebiliyor. Yılın belli dönemlerinde yapılan ve FED toplantısı olarak bilinen faaliyetler sonucu alınmakta olan FED faiz kararları, küresel ekonomi dünyasının yakından takip ettiği belirleyici etkenler arasında önemini koruyor. Peki, adının geçtiği her kaynakta kritik gelişmelerle anılan bu kuruluşu daha yakından tanımaya ne dersin?

FED Nedir? FED Açılımı Nedir?

Fed Nedir

FED, ekonomi haberlerini yakından takip edenlerin kuşkusuz sıklıkla duyduğu bir isim. Amerika Birleşik Devletleri’nin 1913 kuruluş tarihli merkez bankası olan FED’in açılımını ise “Federal Reserve Bank” kelime grubu oluşturuyor. Bu organizasyonel yapı, ekonomi dünyasında önemli ağırlığı olan bir finans kuruluşu olarak biliniyor.

FED,  ABD mali sisteminde istikrarın sağlanması ve sürdürülebilmesine yönelik önemli bir rol üstleniyor. Peki, güncel gelişmeler söz konusu olduğunda FED ile birlikte sıkça adı geçen bir diğer ifade olan FED toplantısı nedir? Bu tamlama, ifade ettiği anlamdan da anlaşılacağı üzere FED üyelerinin belli dönemlerde yaptığı toplantıları ifade ediyor. Öyle ki global çapta tüm ekonomiler ve yükselen piyasalar, ekonomi politikalarını FED toplantılarında alınan kararlara ve uygulamalara göre planlamaya çalışıyor. 

FED’in Görevleri Nelerdir?

Federal Reserve
  • ABD’nin para politikasını yönetmek
  • Ülkedeki mali sistemin istikrarlı bir yapıda olmasını sağlamak
  • Tüketici vatandaşların haklarını korumak
  • ABD bankacılık sisteminin güvenli işlemesi için gerekli adımları atmak
  • Bankalara kredi vermek
  • ABD hükümeti, halk ve kurumlar için ihtiyaç duyulan finansal hizmetleri sağlamak
  • Finansal piyasalarda ortaya çıkabilecek risklere karşı gerekli aksiyonları almak
  • Piyasaya nakit para girişi sağlamak
  • Ülkedeki alım gücünün artması ve mevcut yapının korunmasına yönelik adımlar atmak

FED Faiz Artırırsa Ne Olur? 

FED’in toplantıları sonucu alınan faiz artırımı kararı ve sonuçları, ABD’nin yanı sıra tüm dünyada piyasaların merakla beklediği gelişmelerin başında geliyor. FED faiz artırırsa ne olur? sorusunun yanıtı ise bu doğrultuda büyük bir merak konusu oluyor. Şöyle ki FED’in faiz artırma kararları sonucu, ekonomideki yüksek harcamalarda ve borçlanmalarda azalma eğilimi görülüyor.

Faiz artırma kararı sonucu ürün ve hizmetlere olan taleplerde azalması yaşanması, fiyatların da azalmasını ya da sabit kalmasını sağlıyor. Ancak şu da bir gerçek ki faiz artırımı daha çok yüksek enflasyon ile mücadele etmek için kullanılıyor. Faiz artırımın olduğu dönemlerde bireyler ve kurumlar genellikle daha az risk taşıyan yatırım araçlarına yöneliyor.

FED Başkanı Kimdir?

Jerome Powell

Aldığı kararlarla dünya çapında etkileri olan FED’in yönetiminden sorumlu olan Jerome Hayden Powell, 2018’den beri başkanlık görevini sürdürüyor. FED’in 16’ncı Başkanı olan Powell’ın hukuk eğitimi aldıktan sonra 1984 yılında yatırım bankacılığına geçerek bu alanda birçok finans kuruluşunda çalışmalar yürüttüğü biliniyor. 

Jerome Powell Kimdir? 

1953 Washington doğumlu olan Jerome H. Powell, 1975 yılında Princeton Üniversitesindeki hukuk öğrenimini tamamladıktan bir yıl sonra Georgetown Üniversitesinden yüksek lisans derecesini de aldı. Birkaç yıl boyunca Georgetown Hukuk Dergisi’nin yazı işlerinde müdür olarak çalıştıktan sonra, 1984 yılına dek yargıçlık ve avukatlık görevlerinde bulundu. 90’lı yıllarda dönemin ABD Başkanı olan George Bush döneminde ABD Hazine Bakanlığında üst düzey görevlerde bulunan Powell, sonraki yıllarda çeşitli yatırım şirketlerinde çalışmaya devam etti. 

Powell, 90’lı yıllarda ayrıca özel sektör finansmanı ve yatırımlarına odaklanan yatırım şirketi Severn Capital Partners’ı kurarak çalışmaları sürdürdü. 2011 yılında dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından FED başkanlığı için önerildi. 2012’de FED yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. 15’inci Başkan Janet Yellen’ın görev süresinin dolmasından dolayı ABD Başkanı Donald Trump tarafından 2017‘de FED başkanlığına aday gösterildi ve senatonun onaylaması ile FED Başkanı oldu. 2021 yılında mevcut ABD Başkanı Joe Biden tarafından ise yeniden aday gösterildi.


Ekonomi ve piyasalara dair merak ettiğin pek çok değerli bilgi, Midas’ın Kulakları’nda! Güncel gelişmeleri ve borsa haberlerini paylaştığımız bu bülten sayfamızı favorilerine eklemeyi unutma!

FED Nedir? Ne İş Yapar?
Benzer İçerikler