Blog

Bist Katılım Endeksi Nedir? Katılım Endeksine Uygun Ne Demek?

January 10, 2024
Bist Katılım Endeksi Nedir? Katılım Endeksine Uygun Ne Demek?
Makaleyi sesli dinle

İş modeli, faaliyet alanı ve finansal yapısı islam dininin kurallarına uygun olan şirketlerin hisseleri katılım endeksi içerisinde yer alır. Bu hisselere katılım hisseleri denir. Eğer katılım endeksi ne demek diye merak ediyorsan bu yazımıza göz atabilirsin.

Katılım endeksi nedir?

Katılım endeksi, helal iş modeline ve faizsiz finansal yapıya sahip olan şirketlerden oluşan bir endekstir. Katılım endeksi Borsa İstanbul tarafından hazırlanmaktadır.

Hisselerin bu kurallara uygunluğu 3 temel noktada belirlenir: 

1) Şirket helâl bir iş modelinden para kazanıyor olmalı. 

2) Faizli kredileri ve faiz geliri düşük olmalı. 

3) Şirket faaliyetlerinin topluma ve doğaya olan net etkisi pozitif olmalı.

Borsa, ülke veya şirket fark etmeksizin değerlendirme ölçütleri her hisse için aynıdır. Diğer yandan 3. madde yoruma açık olduğu için, hisselerin katılım uygunlukları noktasında farklı karar mercilerinin farklı görüşleri bulunmaktadır.

Eğer yatırım yaptığınız şirketlerin katılım kurallarına uygun işletmeler olmasını önemsiyorsanız, katılım hisselerini inceleyebilirsiniz.

Katılım hisselerine nasıl yatırım yapabilirsin?

Eğer yatırımlarında katılım kriterlerini gözetiyorsan, yatırım yapabileceğin hisselere aşağıdaki listelerden ulaşabilirsin

Yurt dışı borsalarındaki yabancı hisseler ve Borsa İstanbul’daki yerli hisseler arasından katılım kriterlerine uyan hisseleri, Midas uygulamasındaki “Katılım Hisseleri” veya “Katılım Temettü Hisseleri” gibi listeler aracalığıyla bulabilirsin. Böylelikle yatırım stratejine uyan listeyi inceleyerek yatırım yapabilirsin.

Bist Katılım Endeksi Nedir? Katılım Endeksine Uygun Ne Demek?

Nasıl? Midas uygulamasını açarak “Keşfet” sayfasında bulunan “Koleksiyonlar” bölümlerine ulaşarak, hem Amerikan Borsaları için hem de Borsa İstanbul için hemen aşağıda bahsettiğimiz listelere ve daha fazlasına ulaşabilirsin.

Peki, Midas nedir? Midas yatırım hesabı ile yatırıma nasıl başlayabilirsin?

Bist Katılım Endeksi Nedir? Katılım Endeksine Uygun Ne Demek?
Benzer İçerikler