Meta

Zuckerberg: Meta, Nvidia Çiplerine Milyarlarca Dolar Harcıyor

January 19, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Zuckerberg: Meta, Nvidia Çiplerine Milyarlarca Dolar Harcıyor

Meta Platforms (META) CEO’su Mark Zuckerberg’e göre şirket, Nvidia’nın (NVDA) yapay zekâ araştırmaları ve projelerinin kalbinde yer alan popüler bilgisayar çipleri için milyarlarca dolar harcıyor. 

Instagram’da yaptığı bir Reels paylaşımında Zuckerberg, şirketin yapay zekâya ilişkin “ileriye dönük yol haritasının dev bir bilgisayar altyapısı” inşa edilmesini gerektirdiğini söyledi. CEO, 2024’ün sonuna kadar Meta altyapısının 350 bin adet Nvidia H100 grafik işlem birimi barındıracağını belirtti. 

Zuckerberg, şirketin hâlihazırda kaç tane grafik işlem birimi (GPU) satın aldığını söylemedi ancak H100, 2022’nin sonlarında piyasaya sürüldü ve sınırlı bir arza sahipti. 

Raymond James analistleri, Nvidia’nın H100’ü 25 bin ile 30 bin dolar aralığında sattığını tahmin ederken, çipler eBay gibi e-ticaret sitelerinde 40 bin dolar kadar fiyat etiketiyle saılıyor. Eğer Meta fiyat aralığının en düşük seviyesinde ödeme yaptıysa, bu 9 milyar dolara yakın bir harcama anlamına geliyor. 

Zuckerberg: Meta, Nvidia Çiplerine Milyarlarca Dolar Harcıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC