Borsa Haberleri

Zoom Konsensüsü Aştı Ancak Tahminleri Zayıf Kaldı

Şubat 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Zoom Konsensüsü Aştı Ancak Tahminleri Zayıf Kaldı

ABD’li iletişim şirketi Zoom Video (ZM) dördüncü çeyrek sonuçlarında analist beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. Ancak şirketin ileriye dönük tahminleri konsensüsü kaçırdı. 

Video görüşme platformu, 31 Ocak’ta sona eren çeyrek dönemde yıllık 3% artışla 1,15 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına düzeltilmiş 1,22 dolar kâr elde ettiğini açıkladı. Analistler şirket gelir ve hisse başına kârının sırasıyla 1,13 milyar dolar ve 1,15 dolar olmasını bekliyordu. 

Şirketin net kârı, bir önceki yılın aynı dönemindeki 104,1 milyon dolardan geçen yılın son çeyreğinde 298,8 milyon dolara yükseldi. 

COVID-19 salgını sırasında, uzaktan çalışanların sayısındaki artışın geliri beş çeyrek boyunca 100%’ün üzerinde artırdığı en parlak döneminden çok uzakta olan Zoom, şu anda tek haneli büyümede saplanmış durumda.

Zoom CFO’su Kelly Steckelberg’e göre satışlar yeniden düzenlenmeseydi dördüncü mali çeyrekte büyüme daha hızlı olabilirdi. CFO analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde “Açıkçası organizasyonun toparlanması çok zaman aldı.” dedi. 

Dördüncü mali çeyrek sonunda Zoom’un 220 bin 400 kurumsal müşterisi vardı ve bu sayı bir önceki çeyrek sonunda 219 bin 700 seviyesindeydi.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Eric Yuan, Zoom’un Team Chat geçiş aracının “son altı ayda indirmelerde 4 kat artış yaşadığını” söyledi ancak Zoom’un sohbet yeteneklerini pazarlama konusunda iyi bir iş çıkaramadığını söyledi.

Öte yandan şirket ilk mali çeyrek için 1,125 milyar dolar gelir üzerinden 1,18 ile 1,20 dolar aralığında düzeltilmiş hisse başına kâr öngörüyor, ki bu da bir önceki yıla göre 2%’den daha az bir büyümeyi temsil ediyor. LSEG tarafından yapılan ankete katılan analistler 1,13 dolar düzeltilmiş hisse başına kâr ve 1,13 milyar dolar gelir bekliyorlardı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Zoom Video

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti