Borsa Haberleri

Zirvesinden En Çok Düşen Hisseler

June 17, 2022 • 10 dakika okuma süresi
Zirvesinden En Çok Düşen Hisseler

Kilit noktalar:

  • Enflasyon, resesyon ve jeopolitik krizler derken, pandemi döneminde yüksek değerlemeye ulaşan hisselerin tamamında sert satışlar yaşanıyor. Dikkat çekici nokta ise zirvelerden düşen bu hisselere analistler ısrarla “AL” diyor. İşte bir kaç tanesi:

  • Block: Eski Twitter CEO’su Jack Dorsey’in finansal teknoloji şirketi SQ, 2021’de 289 dolarlık hisse fiyatıyla zirvesine ulaşmıştı. Şu anda ise 57 dolara yakın bir seviyeden işlem görüyor. Zirvesinden yaklaşık 80% düştü. 28 analist “AL” önerisi veriyor. Analistlerin en çok AL dediği 4. hisse.

  • Snowflake: Bulut tabanlı veri depolama hizmeti sunan SNOW, 245 dolarlık halka arz fiyatının 53% altına düştü. 2021’de 405 dolarla zirve yapan şirket hisseleri şu anda 114 dolardan işlem görüyor. Zirvesinden yaklaşık 72% düştü. 20 analist AL önerisi veriyor.

  • Duolingo: En popüler yabancı dil eğitimi uygulaması olan DUOL, halka arz fiyatının yaklaşık 35% altına düştü. 2021’de 205 dolarla zirve yapan şirket hisseleri şu anda 92 dolardan işlem görüyor. Zirvesinden yaklaşık 55% düştü. 6 analist AL önerisi veriyor.

  • Pubmatic: İnternet sitesi, video ve uygulama içeriği yayıncılarına reklam alanı satan PUBM, halka arz fiyatının yaklaşık 30% altına düştü. 2021’de yaklaşık 77 dolarla zirve yapan şirket hisseleri şu anda 18 dolardan işlem görüyor. Zirvesinden yaklaşık 76% düştü. 7 analist ise AL önerisi veriyor.

  • MongoDB: Açık kaynak kodlu bir veri tabanı yönetim uygulaması olan MDB 2021’de 590 dolarlık hisse fiyatıyla zirvesine ulaşmıştı. Şu anda ise 235 dolara yakın bir seviyede işlem görüyor. Zirvesinden yaklaşık 60% düştü. 13 analist AL önerisi veriyor.

Her geçen gün gelen yeniliklerle hızla değişen şartlar, ekonomide de haliyle belirsizlikler oluşturuyor. Bu belirsizliklerin küresel hisse senedi piyasalarını büyük ölçüde etkilediğini söylememize gerek yok.

ABD’de ekonomik durgunluk beklentilerine başta Rusya-Ukrayna savaşı olmak üzere jeopolitik gerilimler ve Asya’da çeşitli hükümetlerin yenilenen COVID-19 endişeleri de eklenince, yatırımcılar da geleceğe doğru kendilerini doğru konumlandırmak istiyor.

Yakın zamanda değerlemelerin arttığı bir dönemde halka arz olan fakat vaat ettikleri performansı gösterseler de halka arz fiyatlarının altında işlem gören Snowflake (SNOW) ve PubMatic’e (PUBM) bir göz atalım.

  • Sırasıyla 245 dolar ve 25 dolarlık hisse fiyatıyla halka arz olan Snowflake ve PubMatic hisseleri, halka arz fiyatlarının sırasıyla 53% ve 30% altına düştüler.
  • İki şirket de 2020’in ikinci yarısında borsada işlem görmeye başladı ve 2021’de hisseleri gözle görülür şekilde değer kazanmasına rağmen piyasadaki son satış dalgası ile birlikte sert düşüşler yaşadılar.
Zirvesinden En Çok Düşen Hisseler

Block (SQ)

2021’de 289,23 dolarlık hisse fiyatıyla zirvesine ulaşan şirket hisseleri şu anda 60 dolara yakın bir seviyede işlem görüyor. Bu ise zirvesinden yaklaşık 80% düştüğü anlamına geliyor.

Ne yapıyor? Block, eski adıyla Square, yatırımcılar için tanıdık bir isim. Kullanıcıların birbirine para göndermesini ve hisse senetleri ile kripto paralara yatırımı kolaylaştıran Cash App, şirketin en büyük para kaynaklarından biri.

Şirketin Cash App kapsamında yeni işlem yapan kullanıcılar için satın alma maliyeti 2021’de 10 dolarken, aynı yılın dördüncü çeyreğinde kullanıcı başına brüt kârı da 47 dolardaydı.

Block’un tek artısı Cash App değil. Diğer şirketler, departmanlarını birbirine bağlamaya yardımcı olmak için Block donanımı ve yazılımı kullanıyor. Block’un diğer şirketler arasında daha fazla kullanılmasıyla şirketin adaptasyonu da artıyor.

Büyüme: Motley Fool yazarı Jamie Louko, Block’un “liderlik ve büyümeyi doğru dengelemesi” sebebiyle potansiyeli olduğu görüşünde.

Şirket ağırlıklı olarak ABD pazarında baskın olsa da analistler tarafından uluslararası genişleme için şansı yüksek deniliyor: Block 2021’in son çeyreğinde brüt kârının 9%’unu ABD’de dışındaki pazarlardan kazandı.

Block’un kripto para pazarında da faaliyet göstermek istediği görüşüne karşın aslında şirketin genel olarak kripto paralara değil, Bitcoin ile bir ilgisi var.

Analist Yorumu: Louko, Bitcoin’e yönelik bu duruşun yerine şirketin kriptoların sunabileceği olası fırsatlardan yararlanması için daha “çeşitli” bir duruş alabileceğini belirtiyor:

“Tüm bunların yanında Block hisseleri hala oldukça düşük. Hisse, satışların yalnızca üç katından işlem görüyor ve bu da 2017’den bu yana en düşük değerleme. Bu, etkileyici büyüme fırsatları göz önüne alındığında şirketin önemli ölçüde değerinin altında işlem gördüğü anlamına gelebilir. 

Block’un uluslararası alanda sahip olduğu büyük fırsat ve Bitcoin’e olan yoğun ilgisi, önümüzdeki on yılda genişlemeye devam etmesine izin verebilir.”

Zirvesinden En Çok Düşen Hisseler

Snowflake (SNOW)

Ne Yapıyor? Şirketlere “kullandığın kadar öde” prensibiyle bulut tabanlı veri depolama hizmeti sunan Snowflake, 2020’deki halka arzından iki yıl sonra 60 milyar doların üzerinde piyasa değeriyle yazılım sektörünün yeni oyuncularından biri.

Snowflake platformu, müşterilerin tek bir kaynak tarafından saçma fiyat artışlarıyla karşı karşıya kalmamaları için birden fazla bulut sağlayıcısı kullanmalarına olanak tanıyor.

Böylelikle veri mühendisleri verileri manuel olarak işlemek yerine farklı programlara yönlendirmek için bir işlem hattı oluşturabiliyor.

Büyüme: Snowflake’in artan kârlılığına baktığımızda, bu yazılım modelinin işe yaradığını görebiliriz. Brüt kâr marjını 2020 mali yılında 63%’e, 2022 mali yılında da 74%’e taşıyan şirket, böylece serbest nakit kâr marjını da güçlendirdi.

Snowflake’in satışlarından elde ettiği kârı artırması (brüt kâr marjı) ve genel giderleriyle (serbest nakit akışı marjı) daha verimli hale gelmesi, şirket potansiyelinin ölçülebilmesi adına kullanışlı veriler sağlıyor.

Zirvesinden En Çok Düşen Hisseler

Duolingo (DUOL)

Dijitalleşmeden kaçamayan ve yaklaşık 60 milyar dolarlık bir sektör olduğu tahmin edilen dil eğitiminin lider isimlerinden biri olan Duolingo da zirvelerden düşen hisseler arasında.

Ne yapıyor? Dünya nüfusunun yaklaşık 1,8 milyarının yabancı bir dil öğrendiği bir zamanda 500 milyonun üzerinde kullanıcısı olan şirketin küresel bir lidere dönüşmesinin arkasında eğitimin “oyunlaştırılması” yatıyor.

Duolingo uygulaması, öğrenmeyi sınıf ortamından dijital cihazlara taşıyarak etkileşimli bir deneyim sunuyor.

Büyüme: Şirketi özel kılan özelliklerinden biri de organik büyüme performansı: 2021’de Duolingo’ya katılan yeni kullanıcıların 90%’ı uygulamayı reklamlar yoluyla değil, tavsiyeyle indirdi.

Bu da şirketin gelirinin 41%’ini reklam yerine araştırma ve geliştirme faaliyetlerine aktarmasını sağlayarak, uygulamanın sunduğu eğitim deneyimini yapay zeka araçlarıyla geliştirmesi için yol açtı.

2021’de 251 milyon dolar kâr elde eden şirket, yatırımcılarına yaptığı açıklamada 2022’de 34% artışla bu sayıyı 337 milyon dolara taşımayı hedeflediğini söyledi.

  • İş Modeli: Duolingo bedava bir uygulama, bu yüzden ekonomik sıkıntılara veya değişken piyasa koşullarına karşı dayanıklı. Ama Duolingo kullanıcıları uygulamaya değer veriyor. Bunu da 2,5 milyon kullanıcının uygulamanın premium versiyonu için ücretli üyelik satın almasından anlıyoruz.

Analist Yorumu: Öte yandan Wall Street de Duolingo konusunda iyimser. Analistlerin Duolingo hissesi için ortalama fiyat hedefi 110,29 dolar ve bu, gelecek 12 ayda hisse senedinde artış beklendiğini gösteriyor.

Bazı analistler kısa vadede dikkatli olurken uzun vadede Duolingo’ya şans veriyor. Örneğin; Piper Sandler analisti Arvind Ramnani, geçtiğimiz haftalarda yatırımcılara gönderdiği bir notta hisse tahminini 182 dolardan 137 dolara düşürse de risk/getirinin hala çekici olduğu görüşünde.

Zirvesinden En Çok Düşen Hisseler

PubMatic (PUBM)

Ne Yapıyor? Dijital reklamcılık sektörünün bir temsilcisi olan PubMatic, internet sitesi, video ve uygulama içeriği yayıncılarının reklam alanı satmasına yardımcı oluyor.

Reklam alanının satın alındığı talep tarafında olsa da şirketin ana odağı, alıcılara mobil ve televizyon platformlarında kullanılabilir reklam alanı sağlamak.

Büyüme: Şirketin 2022’de dijital reklamlara bir önceki yıla göre 17% artışla 514 milyar dolar harcaması bekleniyor. Bu ise PubMatic’in hitap edebileceği büyük bir market ve oluşturabileceği niş bir iş potansiyeli anlamına geliyor.

PubMatic’in, şu an pazarın 3% ile 4%’üne sahip olduğunu öngörüyor. Şirket, müşteri harcamalarını artırarak en az 20%’ye ulaşmayı ve internet bağlantılı TV ve çevrimiçi video gibi daha kazançlı segmentlerde faaliyete geçmeyi hedefliyor.

Snowflake’e göre biraz yavaş kalsa da PubMatic yıllık 53% artışla 227 milyon dolar kâr elde etti. Bu gelir artışının büyük bir kısmı, bu alanda 2020 kârının altı katından fazla artan bağlantılı TV reklam satışlarına bağlanabilir.

Zirvesinden En Çok Düşen Hisseler

MongoDB (MDB)

Ne Yapıyor? Her yazılımın, verinin saklandığı ve alındığı bir veri tabanına ihtiyacı vardır. Veri tabanları ağırlıklı olarak verinin dizi ve kolonlarda saklandığı, ilişkisel olarak tanımlanan tablo şeklinde bir mimariye sahip.

Fakat sosyal medyadaki fotoğraflar, streaming platformlarındaki videolar ve e-ticaret sitelerindeki ürün listelemeleri gibi modern uygulamalardaki verilerin 80%’i ile 90%’ı dağıtık ve yapısız. Bu da geleneksel veri tabanı modelleriyle uyuşmuyor.

Bu noktada devreye giren MongoDB, ilişkisel olmayan veritabanı ile geliştiricilerin bilgisayar kodlarına benzer bir formatta veri saklamalarını sağlayarak daha esnek bir model sunuyor.

Büyüme: DB-Engines’e göre pazarın en popüler belge veri tabanı olan şirket, 31 Ocak’ta sona eren dönemde müşteri sayısını bir önceki yılın aynı dönemine göre 33% artırarak 33 bine taşıdı.

Şirketin kârı aynı dönemde 48% artışla 874 milyon dolara ulaştı ve operasyonlardan toplam 7 milyon dolar nakit elde ederek tarihinde ilk kez yıllık baz da pozitif nakit akışı elde etti.

Analist Yorumu: Motley Fool yazarı Trevor Jennewine, MongoDB’nin bu momentumu sürdürebileceğine inanıyor çünkü International Data Corporation’a göre veri tabanı yazılımı pazarının 2024’e kadar 106 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Jennewine üretilen içeriğe paralel olarak ilişkisel olmayan veri tabanları adaptasyonun artması beklentisiyle, MongoDB’nin liderliğini korumasının muhtemel olduğunu düşünüyor ve ekliyor: “Bu yüzden bu teknoloji hissesi, piyasada ne olursa olsun mantıklı bir uzun vadeli yatırım gibi görünüyor.”

📁 Bu Yazıyı Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Fool.com

Nasdaq.com

TheStreet.com

TheFly.com 

Bu yazıda kullanılan finansal veriler şirketlerin bilançoları, yatırımcı sunumları ve EquityRT.com sitesinden 17 Haziran 2022 tarihinde derlenmiştir.

Zirvesinden En Çok Düşen Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı