Bültenler

Zayıflayan Risk İştahı

August 2, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Zayıflayan Risk İştahı

Borsa ve Yatırımcılar

Küresel piyasalar, bugün iki konuya odaklanmış durumda! 

Piyasadaki fiyatlamaları etkileyen ve risk iştahını sınırlayan ilk konu, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin ile aralarındaki gerilime rağmen Tayvan’a ziyarette bulunacak olması. 

İkincisi ise Powell’ın gelecek dönem alacağı kararlarda veri odaklı hareket edeceklerini belirtmesinin ardından gelen imalat sanayiye ilişkin alınan olumsuz sinyaller!

ÇİN-ABD Gerilimi: ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin planlanan Tayvan ziyareti, bölgedeki Çin ve ABD arasındaki gerilimi yükseltti. Çin yönetimi, egemenlik hakkı iddia ettiği Tayvan’a yapılacak bir ziyarete kesin bir dille karşı çıktığını açıkladı.

 • Pelosi’nin beklenen ziyareti, ülke manşetlerinde de savaş çağrılarına sebep olurken Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby “Pekin yönetiminin uzun zamandır süregelen ABD politikasıyla uyumlu bir ziyareti krize çevirmesi ya da bunu saldırgan bir askeri faaliyete bahane olarak kullanması için sebep yok” açıklamasını yaptı. Liberty Times’ın haberine göre Pelosi’nin yerel saatte 22.20’de Tayvan’a ulaşarak Tayvan lideri Tsai Ing-Wen ile görüşecek.

Ekonomik Veriler ve Resesyon: Geçtiğimiz gün açıklanan ve İmalat sanayi sektöründe ivme kaybının sürdüğüne işaret eden veriler resesyon beklentilerini güçlendirdi. ABD’de ise Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksi 52,8’e yükselse de Haziran 2020’den bu yana görülen en düşük seviyede kalmış oldu. 

Resesyon beklentileri ile dolara olan talep azalmaya devam ederken dolar endeksi 105 sınırına kadar geriledi ve yaklaşık bir ayın en düşük seviyesini gördü. Öte yandan, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi de düşüş eğilimini sürdürerek 2,53% ile 5 Nisan’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

 • Peki, Resesyondan Korkulur mu? Uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Borsayı Yenen Hisseler” ve “Durgunluk Hisseleri” listelerine bir göz atmanı öneririz. 
Zayıflayan Risk İştahı

Kazanç raporları: Bugün piyasa kapanışı sonrasında, Advanced Micro Devices (AMD), Paypal Holdings (PYPL), Starbucks (SBUX), Uber (UBER), SOFI Technologies (SOFI), Airbnb (ABNB), Occidental Petroleum (OXY), Caterpillar (CAT) gibi şirketlerin raporları takip edilecek. 

 • Çarşamba günü: Lucid Motors (LCID), Moderna (MRNA), Fisker (FSR), Robinhood (HOOD) raporları açıklanacak.
 • Perşembe günü: AMC Entertainment (AMC) ve Alibaba (BABA) gelir raporu açıklayacak en önemli isimlerden.
Zayıflayan Risk İştahı

Korku: FED kararı ve ABD büyüme verisi sonrası yatırımcı duygusu, “korku” bölgesindeki seyrini sürdürüyor.

Hisseler

BP (BP)’nin ikinci çeyrek karı, güçlü rafinaj marjları ve petrol ticaretinin temettü ve hisse geri alımlarını artırmasına yardımcı olmasıyla, 14 yılın en yüksek seviyesi olan 8,45 milyar dolara yükseldi. Kaynak

 • BP, temettüsünü 10% artırarak hisse başına 6,006 sente yükseltti ve bu, daha önceki 4%’lük yıllık artış rehberliğinden daha fazla.
 • Şirket ayrıca yılın ilk yarısında 4,1 milyar dolar satın aldıktan sonra mevcut çeyrek için hisse geri alım planını 3,5 milyar dolara çıkardı.
 • Şirket, ham petrol ve gaz fiyatlarının yanı sıra rafineri marjlarının üçüncü çeyrekte “yüksek” kalmasını beklediğini ve fazla nakitinin 60%’ını hisse geri alımlarında kullanma hedefine bağlı kalacağını söyledi.
 • Finans Direktörü Murray Auchincloss yaptığı açıklamada, “BP, disiplinli mali çerçevesine göre bir teslimat sicili oluşturmaya devam ediyor.” dedi.

Pinterest (PINS), hayal kırıklığı yaratan finansal sonuçlar yayınladı ve Wall Street beklentilerini kaçıran beklentilere rehberlik etti, ancak kullanıcı sayıları beklenenden daha iyiydi. Kaynak

 • Şirket; Meta, Twitter ve Snap’ten gelen benzer yorumları takiben, gelir kaybı için zayıf reklam pazarını suçladı.
 • Elliott Management, Pinterest’in en büyük yatırımcısı olduğunu doğruladı ve şirkette “mahkumiyeti” olduğunu söyledi.
 • İkinci çeyrek sonuçlarından daha rahatsız edici olan, Pinterest’in bu çeyrekte beklenenlerle ilgili yorumuydu. Şirket, üçüncü çeyrek gelirinin, analistlerin 12,7%′lik satış büyümesi tahminlerinin altında, “yıldan yıla yüzde bazında orta tek haneli” artacağını tahmin ettiğini söyledi.

Ford Motor’un (F) Pazartesi günü hissesi, 2009′daki Büyük Durgunluktan bu yana en iyi ayına eklendi ve bu yıl Detroit otomobil üreticisi için önemli bir dalgalanmanın sinyalini verdi. Kaynak

 • Hisseler Pazartesi günü 4,4% artışla 15,34 dolardan kapattı. Hisse fiyatı temmuz ayında 32% yükseldi. Bu, Ford’un şehirler arası rakipleri General Motors ve ardından Chrysler gibi iflas etmeden Büyük Durgunluktan çıktığı Nisan 2009′daki 127,4%′ten bu yana Ford hisseleri için en iyi aylık yüzde kazancı oldu .
 • Ford’un Temmuz’daki hisse senedi performansı, yaklaşmakta olan elektrikli araçları için pil tedarikini güvence altına alması ve şirketin piyasayı geride bırakan ikinci çeyrek sonuçlarını bildirdiği geçen hafta 14,6%′lık bir artış da dahil olmak üzere, ürünle ilgili düzenli duyuru akışından kaynaklandı.

Devon Energy (DVN), ikinci çeyrek için Pazartesi günü yayınladığı gelir raporunda, gelirinin analist tahminlerini aştığını belirtti. Kaynak

 • Şirket, hisse başına 2,59 dolar kâr ile toplam gelirinin 5,63 milyar dolar olduğunu belirtirken Analistler şirketin hisse başına 2,32 dolar kâr ve toplam 4,11 milyar dolar gelir elde etmesini bekliyorlardı.
 • Ayrıca şirket, üretim rehberliğini kaldırırken temettü oranını da 22% artırdı.

Boeing (BA), Reuters’in ABD havacılık düzenleyicisinin, uçak üreticisinin 787 Dreamliner teslimatlarını sürdürmek için yaptığı inceleme ve değişiklik planını onayladığını bildirmesinin ardından 6,2% değer kazandı. Kaynak

Nikola (NKLA), 144 milyon dolar karşılığında batarya üreticisi Romeo Power’ı (RMO) satın alma konusunda anlaştığını duyurdu. Kaynak

 • Nikola RMO’yu, tamamı hisse senedinden oluşan bir anlaşma ile alacak ve Romeo’nun 29 Temmuz’daki kapanış fiyatına yaklaşık 34% prim veriyor.
 • Nikola’nın CEO’su Mark Russel, “Romeo, Nikola için değerli bir tedarikçi olmuştur ve araçlar elektrikli sisteme dönerken onların teknolojik kabiliyetlerinden daha fazla faydalanma konusunda heyecanlıyız. Temel batarya kutusu teknolojileri ve imalat süreci üzerindeki kontrol sayesinde elektrifikasyon platformumuzun gelişimini hızlandıracağımıza ve müşterilerimize daha iyi hizmet verebileceğimize inanıyoruz.” dedi.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Zayıflayan Risk İştahı
 • Altın: Altın fiyatları, zayıflayan dolar ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret edeceği yönündeki haberlerle artan Çin-ABD gerginliğinde Temmuz başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.
 • Güvenli liman olma özelliği sayesinde altın, jeopolitik karışıklıklardan pozitif etkilenmektedir. Bu sebeple Pelosinin Tayvan ziyareti ve sonrasında Çin’den gelecek adımlar altın fiyatları için yakından takip edilebilir.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: Shell’in ardından BP’den de pozitif kazanç raporu geldi. Shell İcra Kurulu Başkanı Ben van Beurden geçen hafta yaptığı açıklamada, arzdaki sıkılığın talep üzerindeki risklerden daha ağır basması nedeniyle petrol fiyatlarının düşmekten ziyade yükselme olasılığının daha fazla olduğunu söyledi.
 • Brent Petrol fiyatı güncelde 100 doların altına geriledi ancak petrol hareketini sürdürmek için OPEC+ toplantısından çıkacak kararı bekliyor diyebiliriz. Toplantı ise yarın gerçekleştirilecek.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

Zayıflayan Risk İştahı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı