Borsa Haberleri

Zayıf İstihdam 75 Baz Puanlık Faiz Artışını Engelleyecek mi?

October 7, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Zayıf İstihdam 75 Baz Puanlık Faiz Artışını Engelleyecek mi?

Borsa ve Beklentiler

Zayıf İstihdam 75 Baz Puanlık Faiz Artışını Engelleyecek mi? Yatırımcılar ekonominin ne kadar yavaşladığına dair ipuçlarını görmek için bugün ABD eylül ayı Tarım Dışı İstihdam raporunu inceleyecekler. Tarım dışı istihdamın ağustos ayındaki 315 binden eylül ayında 250 bine düşmesi bekleniyor. Ekonomistler, işsizlik oranının ise 3,7%’de kalmasını bekliyor. “İstihdam nedir ve borsayı nasıl etkiler?” merak ediyorsan detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsin. 

  • ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi, FED yetkilileri tarafından daha sıkı para politikasının işgücü piyasasını ne kadar etkilediğini görmek için yakından takip edilir. FED Başkanı Powell, iş gücü piyasasının “sürdürülemez” derecede güçlü olduğunu söyledi. İş gücü piyasasındaki gevşeme, bazı enflasyonist baskıların hafifletilmesine de yardımcı olacaktır.
  • Rakam beklenenden daha zayıf gelse bile, merkez bankasının bir aylık verilere dayanarak politikasını değiştirmesi pek olası gözükmüyor. Ancak yine de piyasa, rakamın düşük gelmesini olumlu değerlendirebilir. Bunun sebebi ise tamamen “iyi haber kötü haber etkisi” olarak değerlendirilebilir. Yüksek istihdam verisi, FED’in daha şahin adım atması için elinde bir koz olabilecekken düşük istihdam verileri, bu kozu FED’in elinden alabilir.
  • Ancak gerçekçi olmak gerekir ki mevcut gündemde FED yetkililerinden faizlerde daha gidilecek çok yer olduğu, faizlerin 4,5-4,75% arasında olması gerektiği ve bir süre de böyle kalması gerektiğine ilişkin yorumlar gelmeye devam ediyor. Öte yandan, Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, politikayı çok erken tersine çevirmenin işleri daha da kötüleştirebileceği ve sabit yüksek enflasyon beklentilerine yol açabileceği konusunda uyardı.

Hayal Kırıklığı! ABD Başkanı Joe Biden, OPEC+ grubunun günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararının hayal kırıklığı yarattığını ve farklı alternatifleri araştırdıklarını söyledi. Uzmanlar, petrol arzında bu seviyede yaşanacak bir düşüşün piyasayı önemli ölçüde daraltacağı konusunda endişeli. 

  • Üretimin azaltılmasının, Çin’deki Covid-19 kısıtlamalarının toparlanmasıyla birlikte artan talep durumunda daha da sorun yaratacağı düşünülüyor. Petrol fiyatları ve petrole üretimi yapan şirketler bu süreçte yükseliş ivmesi yakalayabilir. Geçtiğimiz gün kapanışına baktığımızda da Exxon mobil (XOM), Chevron (CVX), Occidental Petroleum (OXY) gibi şirketler yükselişlerini sürdürdü!

Kişisel Bilgisayar Pazarı Zayıf! Çip üreticisi Advanced Micro Devices’ın (AMD) öncü üçüncü çeyrek hasılat verisi tahminlerin 1 milyar dolar altında kalırken, şirketin hissesi ABD vadeli işlemlerinde düşüş kaydetti. 

  • AMD zayıf sonuçların sebebinin, kişisel bilgisayar pazarındaki zayıflık olduğunu söyledi. AMD ile diğer çip üreticileri Nvidia, Intel ve Microchip Technology 2%’nin üzerinde düşüş kaydederken, bilgisayar üreticileri HP ve Dell Technologies hisseleri de geriledi.

Dava Durduruldu! Twitter’ın, Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’a karşı açtığı davayı gören yargıç, Musk’ın Twitter’a yeniden teklif vermesinin ardından 17 Ekim’de görülecek davayı durdurdu. Davanın durdurulmasının sebebi, 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasının 28 Ekim’e kadar tamamlanması için zaman tanımak olduğu belirtildi.

KORKU: İstihdam verisinin beklendiği haftanın son işlem gününde yatırımcı duygusu,  “KORKU” bölgesinde seyrediyor.

Zayıf İstihdam 75 Baz Puanlık Faiz Artışını Engelleyecek mi?
  • Ne anlama geliyor? Bu endeks, finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçer. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
  • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Bugün Ne Var?

ABD Eylül Ayı Tarım Dışı İstihdam: 7 Ekim Cuma, TSİ 15.30

Beklenti: 250 Bin

Nasıl Okunmalı? Güçlü iş gücü, güçlü ekonomi demektir. Beklentilerin üzerinde gelen bir veri doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Zayıf İstihdam 75 Baz Puanlık Faiz Artışını Engelleyecek mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı