Bültenler

Zayıf Çin Verisi ve Moody’s Kararıyla Borsalar Ekside Kapandı

Zayıf Çin Verisi ve Moody’s Kararıyla Borsalar Ekside Kapandı
Google News Icon Takip Et

Zayıf Çin ticaret verilerinin yavaşlayan küresel ekonomiye ilişkin endişeleri artırmasıyla küresel piyasalarda riskten kaçış havası hâkim oldu. Ayrıca Moody’s Investors Service, 10 ABD’li bankanın kredi notunu düşürdü ve altı bankacılık devini potansiyel not indirimleri için incelemeye aldı. Bu gelişmelerin ardından borsalar dünü düşüşle tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,79%, S&P 500 0,42% ve Dow Jones 0,45% geriledi. 

Analist Yorumu 

Zayıf Çin ticaret verileri, yavaşlayan küresel ekonomiye ilişkin endişeleri artırdı. Çin’in ihracatı; temmuz ayında, bir önceki yıla göre 14,5% düşerek Şubat 2020’de COVID-19 salgınının patlak vermesinden bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Ayrıca ithalat da 12,4% ile tahminlerden daha kötü bir düşüş gösterdi.

Öte yandan Moody’s Investors Service 10 ABD’li bankanın kredi notunu düşürdü ve altı bankacılık devini potansiyel not indirimleri için incelemeye aldı.

The Patriarch Organization’ın CEO’su Eric Schiffer, “Yatırımcılar bankaların korkularına ve küresel ekonominin en büyük motorlarından biri olan Çin’in, piyasanın hâlihazırda çalkantılı olduğu bir dönemde faaliyetlerini belirgin bir şekilde azaltmasına tepki veriyor. Bu durum, insanların daha çekingen davranmasına neden olacaktır.” diyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Moddy’s’in küçük ve orta ölçekli 10 ABD bankasının notunu düşürmesine gelen tepkiler

2. Çin’in zayıf ticaret verilerinin sindirilmesi

3. UPS’in (UPS) hayal kırıklığına uğratan ikinci çeyrek bilançosu

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Sağlık, Enerji, Kamu Hizmetleri

Zayıf: Ham Madde, Finans, Tüketici Ürünleri, Teknoloji

Öne Çıkan Hisseler

Paramount Global (PARA) hisseleri, şirketin beklentileri aşan güçlü bilançosu ve Simon & Schuster’ı 1,6 milyar dolara KKR’ye satma kararıyla 1,6% yükseldi.

Beyond Meat (BYND), ikinci çeyrekte gelirlerinde yıllık bazda 30% düşüş gördü ve hisseler 14% değer kaybetti.

Eli Lilly (LLY) hisseleri, şirketin analist beklentilerinin üzerinde açıkladığı gelir ve kârla 15% ralli yaptı. 

United Parcel Service (UPS), beklentilerin altında kalan ikinci çeyrek bilançosunun ardından yıl sonu tahminlerini düşürdü. Şirket hisseleri 0,9% geriledi.

Milyarder Charlie Ergen iki telekom şirketini, yani ödemeli TV sağlayıcısı Dish Network (DISH) ve uydu iletişim şirketi EchoStar (SATS)’ı birleştirmeye karar verdi. Dish hisseleri 10% yükselirken, EchoStar 1% değer kazandı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı