Bültenler

Yükselişlerde Son Durum: Powell Ne Düşünüyor?

August 25, 2022 • 8 dakika okuma süresi
Yükselişlerde Son Durum: Powell Ne Düşünüyor?

Borsa ve Yatırımcılar

Powell Öncesi Sinirler Gergin! Her büyük konuşma, karar ve toplantı öncesinde olduğu gibi, Powell’ın cuma günkü Jackson Hole konuşması öncesinde de borsalardaki endişe ve gerginlik oldukça yüksek. Hisselerin yükselmesini baskılayan temel neden ise bu belirsizliğin oluşturduğu endişe.

Soldan Soldan Geliyorlar: Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, yaptığı yorumlarla FED’in önümüzdeki süreçte agresif bir şekilde faiz artırımına devam edeceğinin sinyallerini verdi. Enflasyonun 8-9% gibi yüksek olduğu bir noktada, bunun daha fazla kötüleşmesini engellemek adına enflasyon 2% olana kadar sert davranacaklarını söyledi.

Powell Başkan Ne Düşünüyor? Son bir ay içerisinde FED’in en önemli üyesi hariç belki de herkesten oldukça sert ve agresif tonda açıklamalar duyduk. Tabii bunlar moralleri bozsa da henüz Powell’ı dinlemedik. Bu yüzden FED’in görece en yapıcı, yumuşak ve “güvercin” üyesi olan Powell’ın cuma günkü konuşması borsanın gidişatı açısından önemli olacak.

Kolay mı Borsayı Yenmek? Akıntıya karşı yüzmek ne kadar zorsa, borsa düşerken yükselmek de bir o kadar zordur! Tabii bunu yapan babayiğit hisseler de hiç az değil. Senin için hazırladığımız “Borsayı Yenen Hisseler” listesini inceleyerek borsadan daha fazla yükselen ve borsa düşerken düşmek bir yana, yükselişini devam ettiren hisselere göz atabilirsin. Hemen İncele!

Yükselişlerde Son Durum: Powell Ne Düşünüyor?

Beklentiler

Yükselişler Devam Edecek mi? Morgan Stanley araştırma biriminin yayınladığı rapora göre son zamanlardaki yükselişler umduğumuz gibi devam etmeyebilir. Kurum bunun için 3 temel neden sunuyor:

 • #1 Tarihsel olarak ayı piyasalarında bu tip yükselişler hep görülmüş. Şu anda enerji toplayan bir boğa piyasasının içindeyiz gibi görünse de aslında kıyı pek de yakın olmayabilir.
 • #2 Tahvil ve döviz piyasası faiz artırımlarının devam edeceğini fiyatlıyor. Hisse yatırımcıları, FED’in çok yakında faiz artırımlarının hızını yavaşlatmasını bekliyor. Diğer yandan dolar endeksinin yeni zirveler görmesiyle döviz piyasası ve vadeli faiz oranlarındaki yükseliş de tahvil piyasasında geleceğin pek de umulduğu gibi parlak olmayabileceğini gösteriyor.
 • #3 Hisseler oldukça pahalı gözüküyor. Son zamanlardaki yükselişle borsanın ileriye dönük f/k oranının 18,7’ye çıkması, hisselerin tekrar şişmeye başladığını gösteriyor. Her ne kadar ABD tüketicileri harcamalarını kesmese ve işgücü piyasası gücünü korusa da temel makro ekonomik göstergeler ABD ekonomisinin yavaşladığını gösteriyor. Bu ise şirketlerin kâr beklentilerinin düşmesine ve güncel hisse fiyatlarının kazançlarına oranla “pahalı” kalmasına sebep olabilir.

Büyümek ya da Büyümemek! Bugün TSİ 15.30’da ABD ekonomisinin 2. çeyrekte ne kadar büyüdüğüne yönelik ikinci tahmin verisi açıklanacak. Gelecek ay açıklanacak asıl veri öncesinde gidişatı göstermesi açısından oldukça önemli. Bu veriyle birlikte son iki çeyrek boyunca küçülen ABD ekonomisinin resesyona ne kadar yakın olduğu belli olacak.

Yükselişlerde Son Durum: Powell Ne Düşünüyor?

Korku: Bu haftaki Jackson Hole konferansı öncesinde yatırımcılarda “NÖTR” bir duygu hakim.

Hisseler

Nvidia (NVDA): Nvidia, Wall Street’in gelir ve hisse başına kazanç beklentilerini karşılamayan ikinci çeyrek kazançları bildirdi. Kaynak

 • Hayal kırıklığı yaratan rapor, Nvidia’nın iki hafta önce bildirdiği ön kazançlarla uyumlu.
 • Çip üreticisi şirket, mali yılın üçüncü çeyreğinde 5,9 milyar dolarlık satış beklediğini, bu satışların analistlerin 6,95 milyar dolarlık tahminlerinin altında olmasını beklediğini belirtti.
 • Nvidia’nın oyun departmanı geliri, şirketin beklediğinden daha keskin bir düşüş olan yıllık 33% düşüşle 2.04 milyar dolara geriledi. Nvidia, başarısızlığın öncelikle PC’ler için grafik kartları olan oyun ürünlerinin düşük satışlarından kaynaklandığını söyledi.
 • Nvidia CFO’su Colette Kress, analistlerle yaptığı görüşmede “Dünya çapında esen makroekonomik rüzgarlar, şirketin oyun ürünlerine yönelik tüketici talebinde ani bir yavaşlamaya neden oldu.” dedi.

Apple (AAPL): Apple, yeni iPhone’ları tanıtması beklendiği 7 Eylül’de bir basın etkinliği düzenleyeceğini duyurdu. Kaynak

 • Lansman etkinliği, Apple’ın web sitesinde yayınlanacak. Apple ayrıca insanları lansmanı Cupertino, California’daki kampüsünde izlemeye de davet ediyor.
 • Apple, etkinlikte yeni Apple Watch ve AirPods modellerini de duyurabilir. Şirketin yeni Mac ve iPad modelleri de hazırladığı bildiriliyor ancak bunlar bazen ayrı bir etkinlikte duyuruluyor.
 • Apple’ın muhtemelen iPhone 14 olarak adlandırılacak dört yeni iPhone modelini piyasaya sürmesi bekleniyor. 
 • Apple ayrıca, muhtemelen, Series 8 olarak adlandırılan yeni Apple Watch modellerini de duyurabilir.
 • Analistler, şirketin tedarik zinciri belirsizliği ve yüksek enflasyon sırasında fiyatları artırıp artırmadığını görmek için Apple’ın yeni serisinin fiyatlarını yakından izleyecek.

Salesforce (CRM): Salesforce üç aylık beklentileri aştı ancak mevcut çeyrek ve tam mali yıl için rehberlik konusunda yetersiz kaldı. Kaynak

 • Şirketin geliri 31 Temmuz’da sona eren çeyrekte bir önceki döneme göre 22% arttı. Net gelir ise 68 milyon dolar ile şirketin yatırımlardan büyük bir kazanç elde ettiği bir önceki çeyrekteki 535 milyon dolara oranla düştü. Öte yandan şirket, hem kazanç hem de gelir için 2023 beklentilerini düşürdü.
 • Salesforce’un Finans Şefi Amy Weaver, özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa’da perakende, tüketim malları, iletişim ve medyadaki küçük ve orta ölçekli işletmelerden gelen talebin daha az olduğunu söyledi.
 • Kurumsal yazılım üreticisi, geçen yıl ekip içi iletişim uygulaması Slack’i satın aldıktan sonra bu yıl uygulamanın fiyatlarını artırıyor. Şirket, mali yıl boyunca 1,5 milyar dolarlık Slack geliri beklentilerini yineledi. 
 • Ayrıca Salesforce, yönetim kurulunun şirketin ilk geri alım programında kullanmak için 10 milyar doları onayladığını söyledi.

Tesla (TSLA): Bu ayın başlarında Tesla, üçe bir hisse senedi bölünmesi planlarını duyurdu. Plan yönetim kurulu tarafından onaylandı ve bugün yürürlüğe girecek. 17 Ağustos’tan bu yana portföyünde Tesla hissesi bulunduran herkes, elindeki her bir hisse için fazladan iki hisseye sahip olacak. Kaynak

 • Yeni bölünmüş fiyat üzerinden işlemler bugün başlayacak. Tesla, hisse senedi bölünmesini hisselerine olan talebi artırmanın bir yolu olarak görülüyor. 
 • Tesla, 2020’de bire beş hisse senedi bölünmesi gerçekleştirmişti. Bölünme öncesinde Tesla’nın hisse fiyatı 2200 doların üzerindeydi ve bölünme nedeniyle yeni hisse fiyatı 380 doların altına inmişti. Tesla’nın hisselerindeki ralli, hisse senedinin ilk hisse bölünmesinden bu yana 130%’un üzerinde arttığını gösteriyor. Bu sebeple bugün gerçekleşecek bölünme sonrası Tesla hisseleri özellikle yakın merceğimizde olacak.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Yükselişlerde Son Durum: Powell Ne Düşünüyor?
 • Altın: Altın fiyatları, yatırımcıların Jackson Hole toplantısından iyimser sonuçlar beklemesiyle yükseldi. İlaveten Çin’in büyümeyi desteklemek ve pandeminin etkilerini azaltmak için açıkladığı 148 milyar dolarlık teşvik paketi haberi de emtia piyasalarda yakından takip edilip olumlu yorumlandı. 
 • Yatırımcılar, Powell’ın yarınki konuşmasında büyümeye yönelik artan riskler karşısında FED’in faiz oranlarını artırmaya ne kadar agresif bir şekilde devam edebileceğini öğrenmek isteyecek. Bugün ABD ekonomisine ilişkin açıklanacak büyüme verisi de FED’in faiz artış patikasını etkileyebilir.
 • Faizlerin artması, faiz getirisi sebebiyle doların da yükselişini destekler ancak faiz getirisi olmayan diğer güvenli liman olan altında aşağı yönlü hareketlere sebep olur. 

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

 • Petrol: Petrol fiyatları; Rus petrol ihracatlarının daralması, başlıca petrol üreticilerinin üretimi kısması ve ABD’de bir rafinerinin kısmen kapanmasıyla arzın düşeceğine dair endişeleri pekiştirmesi sebebiyle yükseldi.
 • Suudi Arabistan enerji bakanının OPEC+’ın fiyatları desteklemek için üretimi düşürebileceğini söylemesiyle petrol fiyatları dün üç haftanın zirvesini görmüştü.
 • En büyük ithalatçı Çin’in büyümeyi desteklemek ve pandeminin etkilerini azaltmak için açıkladığı 148 milyar dolarlık teşvik paketi de talebin artacağı beklentileriyle petrol fiyatlarını yukarı yönlü etkiliyor. 

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Yükselişlerde Son Durum: Powell Ne Düşünüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı