Bültenler

Yükselişin Anatomisi: Kriz Endişeleri Kaybolmaya Başladı

March 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yükselişin Anatomisi: Kriz Endişeleri Kaybolmaya Başladı

Yatırımcıların, bankacılık sektöründeki istikrar ve beklenen kredi krizinin etkilerine ilişkin endişeleri atlatmasıyla birlikte, ABD hisse senetleri inişli çıkışlı işlemlerle dünü yükselişle kapattı. Böylelikle çarşamba günkü satış dalgasının bir kısmını da geri aldı.

Analist Yorumu

Analist Leo Nelissen: “FED’in gerçekten çok zor bir durumda olduğumuzu doğrulamasının ardından inişli çıkışlı bir işlem gününü daha geride bıraktık. Bankacılık krizi FED’e mola verme baskısı yaparken FED, enflasyonun beklenenden daha vurucu olduğunu itiraf etmek zorunda kaldı. Aynı zamanda, ekonomik büyüme tahminleri de aşağı yönlü revize edildi.

Yumuşak bir iniş yapmak mümkün görünmediğinden, borsalar için en kötü durum senaryosu gerçekleşmiş oldu. Bu senaryo, piyasanın bir dizi faiz indiriminde fiyatlandırdığı risk/ödül oranına da yardımcı olmuyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

  1. FED’in faiz artırımının ve Powell’ın açıklamalarının sindirilmeye devam etmesi  
  2. Mega piyasa değerli şirketlerden bazılarının güçlü yükselme potansiyelinde başı çekmesi 
  3. İngiltere Merkez Bankası, İsviçre Ulusal Bankası ve Norges Bank gibi bankalardan FED faiz artırımlarına verilen tepki  
  4. Hazine tahvili getirilerinin düşmesi  
  5. S&P 500’ün 4.000 seviyesindeki dirençle karşılaşması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Teknoloji

Zayıf: Enerji, Kamu Hizmetleri, Finans, Emlak, Temel Tüketim Ürünleri

Neden Yükseldiler, Düştüler?

Block (SQ, -14,82%) hisseleri, açığa satış yapan ABD merkezli Hindenburg Research’ün şirketi son hedefi olarak göstermesinin ardından dünkü seansı 14,8%’lik bir düşüşle kapattı.

Coinbase (COIN, -14,05%) hisseleri, şirketin çarşamba günü Borsa Komisyonu (SEC)’ndan bir Wells uyarısı alındığını duyurmasının ardından 14% değer kaybetti.

Netflix (NFLX, +9,01%), Dow Jones Market Data verilerine göre, Netflix hisseleri bu yıl bir günde yaşadığı en büyük yükselişi yaşadı.

Yükselişin Anatomisi: Kriz Endişeleri Kaybolmaya Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı