Borsa Yorumları

“Yükselişe Hazır, Ucuz Bir Hisse”: Colgate-Palmolive

January 31, 2023 • 2 dakika okuma süresi
“Yükselişe Hazır, Ucuz Bir Hisse”: Colgate-Palmolive

Morgan Stanley’den yapılan açıklamada, Colgate-Palmolive (CL)’in emsallerine kıyasla ilk tercih olabilecek hisselerden biri olduğu belirtildi. Ayrıca cari fiyatının, alım için doğru zaman olduğunu gösterecek kadar ucuz olduğu vurgulandı.

Hissenin “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” olan notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine çıkaran analist Dara Mohsenian, hisseyi günlük kullanım ve kişisel bakım endüstrisindeki ilk tercihi olarak nitelendirdi. Analistin belirlediği 82 dolarlık fiyat hedefi, cuma günü kapanıştaki fiyata kıyasla 14,5% yükselme potansiyeline işaret ediyor.

Mohsenian hissenin son günlerdeki 10%’luk düşüş sebebiyle (bir kısmı cuma günkü satışlardan kaynaklandı) cazip olduğunu ve bunun, ideal olandan kötü bir dördüncü çeyrek geçirmiş olmasına rağmen ileriye dönük beklentileri aşabilecek, “yapısal olarak cazip bir ismin hissesini alma fırsatı verdiğini” belirtti.

Mohsenian şirketin karşılaştığı son satış dalgasına sebep olarak, cuma günü açıklanan dördüncü çeyrek brüt marjlarındaki düşüşün tahminlerden daha yüksek olmasını ve 2023 bilanço beklentilerinin tahminlere kıyasla zayıf kalmasını gösterdi. Ancak analist şirketin dördüncü çeyrekte tahminleri yakalayamama sebebinin büyük oranda “geçici etkenlerden” kaynaklandığını belirtti. Analist genel olarak şirketin pandemi sonrasında güçlü bir toplam gelir artırma potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.

Mohsenian şirketin açıkladığı 2023 beklentilerinin “fazlasıyla temkinli” olduğunu da sözlerine ekledi. Analist ayrıca şirketin önümüzdeki yıla dair beklentilerini çok düşük tuttuğunun bir kanıtı olarak, Colgate-Palmolive’in geçmişte tipik olarak kendi bilanço beklentilerinden daha üstün performans göstermesini öne çıkardı.

“Yükselişe Hazır, Ucuz Bir Hisse”: Colgate-Palmolive

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC