Bültenler

Yükselen Enflasyonla Borsalar Yeşilde Açıldı

Yükselen Enflasyonla Borsalar Yeşilde Açıldı
Google News Icon Takip Et

Yatırımcıların beklentilerin üzerinde gelen ağustos ayı enflasyon rakamlarını sindirdiği çarşamba günü borsalar güne yükselişle başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,09%, S&P 500 0,22% ve Nasdaq 0,37% yükseldi.

📍 Ne Oldu? 

Ağustos ayı enflasyonu (TÜFE) bir önceki aya göre 0,6%, bir önceki yılın aynı dönemine göre de 3,7% arttı. Ekonomistler enflasyonda sırasıyla 0,6% ve 3,6%’lık artışlar bekliyorlardı.

Ancak, değişken gıda ve enerjiyi dışarıda bırakan çekirdek TÜFE, aylık ve yıllık bazda sırasıyla 0,2% ve 4,3%’lük tahminlere kıyasla, 0,3% ve 4,3% arttı. FED yetkilileri, enflasyonun uzun vadede nereye doğru gittiğine dair daha iyi bir gösterge sağladığı için çekirdek rakamlara daha fazla odaklanıyor, bu yüzden çekirdek enflasyon büyük bir önem taşıyor.

👀 Ne Dediler?

Bankrate analisti Greg McBride, “FED gelecek haftaki toplantısında faiz oranlarını sabit tutmaya hazırlanıyor ancak bu TÜFE raporunda – benzin fiyatları, motorlu taşıt sigortası, bakım ve onarım – FED’in yıl sonundan önce ek bir faiz artırımı fikrini ortadan kaldırmayacağına dair bazı endişeler var.” yorumunu yaptı. 

📊 Hisse Hareketleri

Xpeng (XPEV) ve Nio (NIO) hisseleri, Avrupa Birliği’nin yerli üreticileri korumak için Çin’den ithal edilen ürünlere sübvansiyon karşıtı gümrük vergileri uygulamayı düşündüğünü açıklamasının ardından sırasıyla 3% ve 2%’den fazla değer kaybetti.

American Airlines (AAL), yüksek yakıt fiyatları ve yeni bir iş sözleşmesinden kaynaklanan maliyetleri gerekçe göstererek üçüncü çeyrek bilanço beklentisini düşürdükten sonra 3,1% geriledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC