Borsa Yorumları

Yüksek Tahvil Getirileri Bu Hisselere Olumlu Yansıyacak – Wall Street

January 19, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Yüksek Tahvil Getirileri Bu Hisselere Olumlu Yansıyacak – Wall Street

Son dönemlerde güçlü gelen ekonomik verilerden güç alan Hazine tahvili getirilerindeki yükseliş, borsaların soluklanmasına yol açtı desek yalan olmaz. 

Ancak bu durumun da iyi bir tarafı var; Wall Street, getirilerin yüksek seyretmeye devam etmesinden birkaç hissenin kazançlı çıkabileceğine inanıyor. 

Yatırımcılar 2024’e Fed’den gelecek olası faiz indirimi umutlarıyla girse de, son dönemde gelen çok sayıda ekonomik veri, enflasyonun yüksek seyretmeye devam ettiğini ve tüketicilerin hâlâ harcama yaptığını gösteriyor. Bu gelişmeler, politika yapıcılarının faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabileceği endişelerini artırdı.

Bu görünümden kaynaklanan kötümser yatırımcı hissiyatı da hisseler üzerinde baskı yarattı ve üç büyük endeksin tümü 2024’te düşüş yaşadı. Öte yandan, ipotek ve diğer kredi oranlarını etkileyen 10 yıllık Hazine tahvili getirisi de yakın zamanda kilit seviye olan 4%’ün üzerine çıktı. 

Bazı sektörler, tahvil getirilerindeki hareketlere karşı özellikle hassastır ve daha yüksek faiz ortamı bazı hisselere destek olurken diğerlerini olumsuz etkileyebilir. Bu kapsamda, iShares 7-10 Yıllık Hazine Bonosu ETF’i (IEF) ile 50 günlük en düşük korelasyona sahip S&P 500 hisselerini taradık.

Tahvil fiyatları ve getirileri ters orantılıdır; bu, getiriler arttıkça tahvil fiyatlarının düşeceği anlamına gelir. Yani IEF ile 50 günlük korelasyonu en düşük olan hisseler, oranlar arttıkça fiyatlarının yükseldiğini görebilir.

IEF ile en düşük korelasyona sahip hisseleri aşağıda inceleyebilirsin:

  • CME Group (CME)
  • Progressive (PGR)
  • McKesson (MCK)
  • Pfizer (PFE)
  • Molina Healthcare (MOH)
  • WR Berkley (WRB)
  • UnitedHealth (UNH)
  • Centene (CNC)
  • Humana (HUM)
  • Kroger (KR)

Progressive, W.R. Berkley, UnitedHealth, Centene ve Humana gibi sigorta şirketleri listenin büyük bir çoğunluğunu oluşturdu. Sigorta şirketleri, genellikle yatırım portföyleri daha fazla getiri sağlayacağı için faiz oranları yükseldiğinde daha kazançlı çıkar. 

Bu ayın başlarında Jefferies, Centene’in Florida Medicaid programındaki pazar payındaki istikrara işaret ederek şirketi yönetimli bakım alanında favori isimlerden biri olarak nitelendirmişti. 

Jefferies, hisseyi “AL” olarak değerlendiriyor ve belirlediği 91 dolar seviyesindeki hedef fiyat, hissenin önümüzdeki 12 ay içinde 16% artabileceğini ima ediyor. 

Yüksek Tahvil Getirileri Bu Hisselere Olumlu Yansıyacak - Wall Street

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC