Borsa Haberleri

Yüksek Ödeme Hacimleri Visa’nın Kârlılığını Artırdı

October 26, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Yüksek Ödeme Hacimleri Visa’nın Kârlılığını Artırdı

Visa (V), doların diğer kurlar karşısında değer kazanması üzerine Amerikalıların uluslararası seyahatler planlaması ve alışveriş-eğlence harcamalarını artırması sonucu beklenenden daha iyi bir dönem kazancı elde etti.

Visa ve rakibi American Express (AXP)’in elde ettiği yüksek kazançlar, ABD tüketici harcamalarının ne kadar güçlü olduğunun altını bir kez daha çizdi. Bu durum, enflasyon ve artan faiz oranlarına ilişkin endişeleri de büyük oranda hafifletti.

● Öte yandan Visa, dolardaki değer artışının Amerikan turizm sektörü için iyiye işaret olmadığını vurguladı. ABD turizm sektörü, gelirini büyük oranda uluslararası ziyaretçilerden elde ediyor.

● Finans Direktörü Vasant Prabhu kazanç açıklaması öncesinde, “ABD’den dünyanın dört bir yanına yapılan seyahatlerin sayısı artmaya devam ediyor. Doların diğer kurlar karşısındaki gücü ve bazı ülkelerde vize süreçlerinde gecikmeler yaşanması ise ABD’ye yapılacak seyahatleri etkiliyor gibi görünüyor.” dedi.

● 30 Eylül itibarıyla sona eren dördüncü çeyrekte, dünyanın en büyük ödeme işlemcisi olan Visa üzerinden yapılan işlemler, sabit dolar bazında 12% artarak 50,9 milyar dolara ulaştı.

Bankrate.com’da üst düzey sektör analisti olan Ted Rossman konuya ilişkin olarak, “İşlem hacmindeki gözle görülür artış, enflasyonun harcama artışındaki temel etmen olmadığını net bir şekilde gözler önüne seriyor.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yüksek Ödeme Hacimleri Visa’nın Kârlılığını Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters